Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    Πολύ καλή
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    Αδέρφια,

    Είχα αλλάξει username και password στο pirelli έτσι για να δοκιμάσω αλλά τώρα έχω ξεχάσει τί είχα βάλει. Ξέρω ξέρω ... ας πρόσεχα. Έχουμε καμιά λύση για τον νέο;

  2. #2
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kotsiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδέρφια,

    Είχα αλλάξει username και password στο pirelli έτσι για να δοκιμάσω αλλά τώρα έχω ξεχάσει τί είχα βάλει. Ξέρω ξέρω ... ας πρόσεχα. Έχουμε καμιά λύση για τον νέο;
    Το πρόβλημα αυτό μπορεί να στο λύσει μόνο τεχνικός της ΟΝ ... μέσα σε λίγα λεπτά ... δεν υπάρχει άλλος τρόπος αν δεν θυμηθείς το password να ξαναμπείς στον router και μην κάνεις κάτι άλλο ... όπως reset ... αν δεν μπορέσεις να βρεις άκρη με τεχνικό στείλε pm ... να σου δώσω κάποιο όνομα τεχνικού που είχε εξυπηρετήσει εμένα ...

    ΥΓ ... ακόμα και να έρθει το νέο firmware πάλι αν δεν θυμηθείς το password δεν μπορείς να μπεις γιατί ισχύει πάντα το παλιό config με κωδικούς, WPE/WPA κλειδάριθμους / ρυθμίσεις κτλ κτλ

  3. #3
    Εγγραφή
    30-07-2006
    Περιοχή
    Σουηδία - Örebro
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/10240
    ISP
    Tele2
    Router
    Linksys WRT54GL
    Αν κάνει hard reset δεν μπαίνει πάλι το on/on ? Απλά θα θέλει κάνα 10-15 λεπτο για να είναι έτοιμο πάλι.

  4. #4
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνει hard reset δεν μπαίνει πάλι το on/on ? Απλά θα θέλει κάνα 10-15 λεπτο για να είναι έτοιμο πάλι.


    Μόνο η μαμά του πια με admin rights μπορεί να επέμβει ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CMS : 18-07-07 στις 20:25.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10011/1084
    ISP
    On Telecoms
    Router
    pirelli
    καλησπερα εχω και εγω μια ερωτηση. καλα passward αλλα username απο που αλαζει στο ζαντολαστιχο? μηπωσ με το καινουργιο firmware η κατι δεν εχω δει? ειμαι και ολιγον αρχαριος

  6. #6
    Εγγραφή
    30-07-2006
    Περιοχή
    Σουηδία - Örebro
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/10240
    ISP
    Tele2
    Router
    Linksys WRT54GL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alavadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα εχω και εγω μια ερωτηση. καλα passward αλλα username απο που αλαζει στο ζαντολαστιχο? μηπωσ με το καινουργιο firmware η κατι δεν εχω δει? ειμαι και ολιγον αρχαριος
    Σε κανένα router δεν μπορείς να αλλάξεις το username. Το password όμως άλλαζε από την προηγούμενη κιόλας έκδοση.

    Κάνε login και πήγαινε SYSTEM ---> Password Settings.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2007
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    Πολύ καλή
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    Ευχαριστώ παίδες. Τα είπα όλα αυτά στο cc της On και το τυπάκος επέμενε να κάνω reset. Το έκανα (που να μου κονόταν το χέρι) και ενώ ανάβει το ADSL κουμπί, δεν ανάβει το online. Η λύση είναι ότι θα με πάρουν τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα. Αχ γιατί δεν άκουσα το forum εξαρχής. Πάντως με διαβεβαιώνουν ότι μετα την επέμβαση των τεχνικών τα cridentials θα είναι πάλι on/on. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και ας μην τις άκουσα.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kotsiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ παίδες. Τα είπα όλα αυτά στο cc της On και το τυπάκος επέμενε να κάνω reset. Το έκανα (που να μου κονόταν το χέρι) και ενώ ανάβει το ADSL κουμπί, δεν ανάβει το online. Η λύση είναι ότι θα με πάρουν τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα. Αχ γιατί δεν άκουσα το forum εξαρχής. Πάντως με διαβεβαιώνουν ότι μετα την επέμβαση των τεχνικών τα cridentials θα είναι πάλι on/on. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και ας μην τις άκουσα.
    Για να κάνει reset στις ρυθμίσεις που το πήρες θα πρέπει να κάνεις reset με τον ακόλουθο τρόπο (δε φτάνει ένα απλό click στο reset κουμπί στο πίσω μέρος, αυτό κάνει μόνο reboot).
    Έχοντας ανοικτό το router (power on), πατάς το reset για τουλάχιστον 15 δευτερόλεπτα, μόλις το αφήσεις θα κάνει reboot και θα επιστρέψει στις παλιές του ρυθμίσεις. Αν δεις ότι περνάνε οι μέρες και δε γίνετε τίποτα από τους τεχνικούς δοκίμασέτο.
    Το είχα κάνει παλαιότερα και είχα λύση το πρόβλημά μου...

    Να σημειώσω εδώ ότι όταν χρειάστηκε να το κάνω είχαμε και την επιλογή να κάνουμε restore το configuration του router και έπρεπε να το κάνω για να συνδεθεί σωστά. Τώρα με το νέο firmware η επιλογή αυτή δεν υπάρχει και ένα πιθανό reset, με τον παραπάνω τρόπο, να σου λύση το πρόβλημα με το password, αλλά όχι και με την ADSL σύνδεσή σου. Το πιθανότερο είναι μετά το reset να συνδεθείς με το εσωτερικό δίκτυο της on και με WAN IP 10.x.x.x...
    no comment...

  9. #9
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σημειώσω εδώ ότι όταν χρειάστηκε να το κάνω είχαμε και την επιλογή να κάνουμε restore το configuration του router και έπρεπε να το κάνω για να συνδεθεί σωστά. Τώρα με το νέο firmware η επιλογή αυτή δεν υπάρχει και ένα πιθανό reset, με τον παραπάνω τρόπο, να σου λύση το πρόβλημα με το password, αλλά όχι και με την ADSL σύνδεσή σου. Το πιθανότερο είναι μετά το reset να συνδεθείς με το εσωτερικό δίκτυο της on και με WAN IP 10.x.x.x...
    Εκεί ακριβώς είναι και το πρόβλημα ... για τον λόγο αυτό χιλιοπαρακάλεσα να μην κάνετε ούτε reboot ούτε reset ούτε τίποτα στο pirelli ...

    Εκείνο που θα συμβεί θα είναι να χάσετε την fixed IP σας και τελικά το pirelli είτε με την WAN IP είτε χωρίς δεν θα μπορέσει να κατεβάσει το script από την pirelli management platform για να ξανασεταριστούν τα χαρακτηριστικά του που είναι μοναδικά για εσάς ... τουλάχιστον αυτό είναι το φαινόμενο ... αν αλλάξει κάτι στην διαδικασία της ΟΝ με την οποία το pirelli επικοινωνεί μπορεί ίσως να είναι δυνατό το reset του pirelli να μην οδηγεί σε απώλεια της IP και αδυναμία επικοινωνίας του με την βάση ...

    Σε κάθε περίπτωση επειδή μου είχε συμβεί το ίδιο , ο τεχνικός που είχα μιλήσει γνώριζε και μου διόρθωσε το πρόβλημα μέσα σε λίγα λεπτά ... αλλά μόνο εκείνος από την ΟΝ μπορούσε ... είχα μάλιστα αναφέρει και εγώ αλλά και ο flevio ότι δεν είχαμε ξεχάσει το password .. κάποιο bug? το σίγουρο ήταν ότι κλειδωθήκαμε απέξω χωρίς να δέχεται το pirelli κανένα από το password που είχαμε βάλει αλλά ούτε και το password on ... περίεργο αλλά μόνο από την ΟΝ λύνεται και είναι υπόθεση λίγων λεπτών ... όπως επίσης μόνο από την ΟΝ λύνεται το θέμα με το ADSL όταν χαθεί η IP σας ...

  10. #10
    Εγγραφή
    30-07-2006
    Περιοχή
    Σουηδία - Örebro
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/10240
    ISP
    Tele2
    Router
    Linksys WRT54GL
    Πωπωπω έλεος...

    Έκανα για έναν άλλο λόγο hard reset, τους παίρνω τηλ να μου επεναφέρουν την Internet IP μου την κανονική. Με το που κλείνω σε 5 λεπτά το φτιάχνουν και με παίρνουν να μου το πούν και απο τα 12 με ρίχνουν στα 10 χωρίς να έχω προβλήματα. Τους το λέω και μου λένε ότι αποδίδει καλύτερα η γραμμή στα 10 κλπ.

    Βασικά τώρα που κατεβάζω από rapid πάλι με 1 MB/s κατεβάζω. Δεν βλέπω διαφορά στο speed αλλά έλεος

  11. #11
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 41(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωπωπω έλεος...

    Έκανα για έναν άλλο λόγο hard reset, τους παίρνω τηλ να μου επεναφέρουν την Internet IP μου την κανονική. Με το που κλείνω σε 5 λεπτά το φτιάχνουν και με παίρνουν να μου το πούν και απο τα 12 με ρίχνουν στα 10 χωρίς να έχω προβλήματα. Τους το λέω και μου λένε ότι αποδίδει καλύτερα η γραμμή στα 10 κλπ.

    Βασικά τώρα που κατεβάζω από rapid πάλι με 1 MB/s κατεβάζω. Δεν βλέπω διαφορά στο speed αλλά έλεος
    Δεν λες πάλι καλά που σου έκαναν αμέσως την δουλειά και δεν περίμενες κάνα μήνα μέχρι να σου ξαναδώσουν IP;

    Τώρα όσον αφορά την γραμμή σου, μπορεί να μην είχες προβλήματα αλλά μην ξεχνάμε ότι για 10Mbit πληρώνουμε, όχι για 12. Και εγώ στην αρχή στα 13 συγχρόνιζα χωρίς κανένα πρόβλημα και ένα ωραίο πρωί, τσουπ πέφτω στα 10. Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα μας κλειδώσουν όλους στα 10.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ktas : 20-07-07 στις 07:39.
    http://www.xartziliki.gr
    Τι μπορώ να κάνω για μερικά Ευρώ

  12. #12
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ktas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λες πάλι καλά που σου έκαναν αμέσως την δουλειά και δεν περίμενες κάνα μήνα μέχρι να σου ξαναδώσουν IP;

    Τώρα όσον αφορά την γραμμή σου, μπορεί να μην είχες προβλήματα αλλά μην ξεχνάμε ότι για 10Mbit πληρώνουμε, όχι για 12. Και εγώ στην αρχή στα 13 συγχρόνιζα χωρίς κανένα πρόβλημα και ένα ωραίο πρωί, τσουπ πέφτω στα 10. Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα μας κλειδώσουν όλους στα 10.


    Κωνσταντίνε σε χαιρετώ μετά από καιρό ...

    Μίλησες σοφά ...

    Και ΄πραγματικά αυτό συμβαίνει ... η παρέμβαση τεχνικού στο pirelli σημαίνει ότι θα ελέγξει και τα στοιχεία θορύβου σας και ακόμα κι αν είναι καλός συνήθως (αν δεν βιάζεται) θα σας συγχρονίσει τα 10 Mbps down και 1000Kbps up ...

    στην περίπτωσή μου δύο φορές που ζήτησα την παρέμβασή τους και παρά του ότι συγχρόνιζα στα 15Mbps χωρίς disconnects και προβλήματα (το αποδεικνύουν και οι ενδείξεις θορύβου της γραμμής μου) τελικά την πρώτη φορά εκεί κάπου αρχές Μαϊου με κατέβασαν στα 12Mbps την δεύτερη στα 10Mbps .. .δεν μπορούμε να έχουμε όμως παράπονο για αυτό ... αυτό γνωρίζαμε και αυτό μας είχαν υποσχεθεί ...να μην ξανασχολιάσω ότι μας έχουν υποσχεθεί upload 512Kbps αλλά μας δίνουν 1000 κάτι που εγώ προσωπικά το χρειάζομαι πάρα πολύ ...

    Συνεπώς ναι ... όπως λέει και συναγωνιστής ktas ... η πιθανότητα είναι ότι σιγά σιγά όλοι θα κλειδώσουν στα 10Mbps ... αυτό σημαίνει ότι η οροφή σας θα είναι στο down γύρω στα 1100 KB/s ... και στο up γύρω στα 110 KB/s ... σπάνια θα ξεπερνάει κάποιος με τον συγχρονισμό αυτό τα όρια αυτά και θα είναι για λίγο ... δεν νομίζω να αρχίσουμε να γκρινιάζουμε και για αυτό ... δεν είναι σωστό ...

  13. #13
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    9(dB) / 41(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων


    Κωνσταντίνε σε χαιρετώ μετά από καιρό ...
    Τα σέβη μου αγαπητέ συναγωνιστή.

    Όπως είπες νομίζω ότι πρέπει να σταματήσουμε να γκρινιάζουμε και να αφεθούμε να απολαύσουμε πλέον την γραμμή και τα 10Mbits (καθώς και το 1 upload που μακάρι να παραμείνει έτσι).

    Από εκεί και πέρα στην πρώτη στραβή που θα κάνει η ΟΝ εδώ θα είμαστε πάλι όλοι ενωμένοι να πετύχουμε το καλύτερο δυνατόν (και όπως έχει ήδη αποδειχτεί το forum αυτό έχει και φωνή και δύναμη).
    http://www.xartziliki.gr
    Τι μπορώ να κάνω για μερικά Ευρώ

  14. #14
    Εγγραφή
    30-07-2006
    Περιοχή
    Σουηδία - Örebro
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/10240
    ISP
    Tele2
    Router
    Linksys WRT54GL
    Παιδιά έχετε δίκιο. Βασικά δεν γκρίνιαξα ακριβώς . Το είπα για πλάκα αυτό.

    Αυτό που μέτρησε στη χθεσινή μου επικοινωνία δεν ήταν το κατέβασμα της ταχύτητας μου αλλά η ταχύτητα που μου διόρθωσαν το πρόβλημα παρόλο που ήταν 10 το βράδυ.

    Είχα επικοινωνήσει άλλη 1 φορά μαζί τους για τον ίδιο λόγο και για μια ακόμα φορά μέσα σε 20 λεπτά το διόρθωσαν. Πραγματικά μπράβο αν αποκρίνονται σε όλους τόσο γρήγορα.

    @CMS: Μπορεί να τα έκανα μαντάρα, αλλά όντως με το hard reset το password επανήλθε στα default. Βέβαια όντως μόνο τεχνικός μπορεί να σε επαναφέρει μετά απο hard reset όμως αν ξεχάσεις 1 φορά το password και τους απασχολήσεις λίγο δεν νομίζω να είναι τόσο κακό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.K. : 20-07-07 στις 18:32.

  15. #15
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά έχετε δίκιο. Βασικά δεν γκρίνιαξα ακριβώς . Το είπα για πλάκα αυτό.

    Αυτό που μέτρησε στη χθεσινή μου επικοινωνία δεν ήταν το κατέβασμα της ταχύτητας μου αλλά η ταχύτητα που μου διόρθωσαν το πρόβλημα παρόλο που ήταν 10 το βράδυ.

    Είχα επικοινωνήσει άλλη 1 φορά μαζί τους για τον ίδιο λόγο και για μια ακόμα φορά μέσα σε 20 λεπτά το διόρθωσαν. Πραγματικά μπράβο αν αποκρίνονται σε όλους τόσο γρήγορα.

    @CMS: Μπορεί να τα έκανα μαντάρα, αλλά όντως με το hard reset το password επανήλθε στα default. Βέβαια όντως μόνο τεχνικός μπορεί να σε επαναφέρει μετά απο hard reset όμως αν ξεχάσεις 1 φορά το password και τους απασχολήσεις λίγο δεν νομίζω να είναι τόσο κακό.

    Και έκανες πολύ καλά που τους ενόχλησες και φυσικά θα πρέπει εκείνοι αμέσως να επαναφέρουν την IP σου και το σήμα ... δεν είναι δύσκολο για εκείνους ... και εμείς αν κάνουμε κάτι στραβό δεν μπαίνουμε τιμωρία να περιμένουμε ...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedtouch username και password?
    Από HARRY256 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-07, 08:36
  2. Περίεργο username και password
    Από akis2007 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-07, 16:29
  3. Αλλαγή password και username
    Από Abades στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-07, 10:08
  4. Πρόβλημα με username και password
    Από Giwrgos KP στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-07, 11:49
  5. Αλλαγη password και username
    Από karaflas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-05, 12:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας