Σελ. 304 από 304 ΠρώτηΠρώτη ... 284294299302303304
Εμφάνιση 4.546-4.549 από 4549
  1. #4546
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.131
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δική μου περίπτωση, το προηγούμενο είχε αρχίσει και δεν δούλευε και τόσο καλά.. Κάποιες φορές χρειαζόταν να κατεβάσω τη θερμοκρασία πιο κάτω από αυτή που ήθελα για να κάνει δουλειά. π.χ. στο παιδικό που έχω (είχα πλέον) το ίδιο ακριβώς, το έβαζα στους 27 βαθμούς και το δικό μου για να αποδώσει το ίδιο το έριχνα στους 25. Τα 2 μηχανήματα είχαν αγοραστεί μαζί τότε, η απόδοση του δικού μου παλιότερα ήταν στα ίδια επίπεδα με του παιδικού και τέλος γινόταν τακτική συντήρηση την ίδια εποχή.
    Επίσης άρχιζε και έκανε κάποιους ανησυχητικούς θορύβους ώρες-ώρες και φοβόμουν μη χαιρετήσει τώρα το καλοκαίρι γιατί με τη ζεστη δεν μπορώ να κοιμηθώ.
    Σε συνδυασμό με το ότι:
    1. Δοκίμασα τον προηγούμενο χειμώνα να το βάλω λίγο στο ζεστό για να σπάσει λίγο τη θερμοκρασία και δεν έβγαζε ζεστό (το άλλο στο παιδικό μια χαρά έβγαζε ζέστη).
    2. Κάθε τόσο του τράβαγα και καμιά σφαλιάρα γιατί το έπιανε και έτριζαν τα πλαστικά κάνοντας ενοχλητικό θόρυβο.
    3. Είχα βάλει σφήνα στις περσίδες γιατί ειχε σπάσει ο μηχανισμός και δεν έμεναν ανοιχτές
    4. Είχε χαλάσει το τηλεκοντρόλ (ΟΚ είχα πάρει του jumbo με 3 ευρώ ένα και μια χαρά δούλευε..)..
    ... βάλε και το ότι είχα και το κίνητρο της χαμηλότερης κατανάλωσης.. και το ότι τα λεφτά του τα είχε βγάλει αυτό (20 χρόνια το είχα και τα είχα πάρει 199€ το ένα από τα Καρφούρ)

    Γι' αυτό το λογο πήγα εγώ σε αλλαγή. Μόνο για την κατανάλωση δεν θα το έκανα, γιατί όντως μάλλον δεν θα άξιζε τον κόπο/το κόστος, μιας και στο 95% δουλεύει για να δροσίζει τις νύχτες των ζεστών μηνών...
    Στο παιδικό ας πούμε τα 2 και 3 από πάνω ισχύουν κι εκεί.. Ε δεν θα το αλλάξω (τουλάχιστον φέτος). Εκτός αν ξαφνικά μια μέρα χαιρετήσει (χτυπάω ξύλο..)
    Μέσα στην εγγύηση το είχες ρε συ σιδεροφάγε πωωωωω .. όπως και να έχει μια χαρά με το καινούργιο... Εγώ σήμερα το πρωί έπλυνα την εξωτερική μονάδα πάλι στο αρχαίο μου Toyotomi inverter αλλά και έριξα και αυτό το καθαριστικό υγρό στην εσωτερική μονάδα έτσι να ανασάνει και να πεθάνουν τα πάντα.

    Έχω κάνει και κάτι άλλο και δεν το έχω πει ποτέ. Έχω τραβήξει σωλήνα νερού με μπεκ σύννεφου και τα έχω βάλει στην πίσω μεριά του AC (κάτι τέτοιο περίπου).... φέτος δεν έχει χρειαστεί να δώσω νερό αλλά πότε ήταν? πρόπερσι με 44άρια, μέσα με το ζόρι κράταγε 29 και δούλευε τέρμα και με το άνοιγμα του νερού να ψεκάζει την πίσω μεριά, άνετα έπεφτα και 26 μέσα με το AC να δουλεύει στο 70% του... απλά θέλω να βάλω εκεί ένα zoox zigbee σαν αυτό που έχω στο πότισμα οπότε με ένα Automation στο HA του στυλ "αν το AC είναι ανοιχτό και η εξωτερική είναι πάνω από 40c, τότε άνοιξε την ηλεκτροβάνα".
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #4547
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.375
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαχα, καλά εσύ το έχεις τερματίσει βρε...
    Το βαράει και ο ήλιος μήπως..;
    Τέτοιο θέμα εγώ στο "μεγάλο" το Fujitsu του σαλονιού δεν έχω παρατηρήσει πάντως. Βέβαια είναι στο μπροστινό μπαλκόνι και με τις τέντες κατεβασμένες δεν το ακουμπάει ποτέ ο ήλιος. Και με τα 46άρια πέρσι - πρόπερσι έπιανε μια χαρά 26-27 βαθμούς που το βάζαμε, δε θυμάμαι να είχαμε προβληματιστεί με την απόδοση. (βέβαια είναι ψιλοπαλιό,inverter μεν αλλά του 2010, αλλά μάλλον από τότε που τα φτιάχναν λίγο πιο καλά... έξω έχει ζέστη, μέσα έχει fujitsu )
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  3. #4548
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.131
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα, καλά εσύ το έχεις τερματίσει βρε...
    Το βαράει και ο ήλιος μήπως..;
    Τέτοιο θέμα εγώ στο "μεγάλο" το Fujitsu του σαλονιού δεν έχω παρατηρήσει πάντως. Βέβαια είναι στο μπροστινό μπαλκόνι και με τις τέντες κατεβασμένες δεν το ακουμπάει ποτέ ο ήλιος. Και με τα 46άρια πέρσι - πρόπερσι έπιανε μια χαρά 26-27 βαθμούς που το βάζαμε, δε θυμάμαι να είχαμε προβληματιστεί με την απόδοση. (βέβαια είναι ψιλοπαλιό,inverter μεν αλλά του 2010, αλλά μάλλον από τότε που τα φτιάχναν λίγο πιο καλά... έξω έχει ζέστη, μέσα έχει fujitsu )
    Δεν έχει σχέση ο ήλιος, ούτε το δικό μου το βλέπει γιατί είναι ψηλά κάτω από το μπαλκόνι του πάνω ορόφου, απλά έχεις δει τη θερμοκρασία της εξωτερικής μονάδας όταν κάνει τρελή ζέστη? μιλάμε πυρώνει.. με το νεράκι δροσίζονται όλα κυρίως η ψήκτρες που έχουν το φρέον γιατί εκεί πάει το σπρέι του νερού. Για αυτό έχει τον μεγάααααλο ανεμιστήρα η εξωτερική μονάδα, να κατεβάζει τη θερμοκρασία όλου του πλέγματος ψύξης του φρέον, ε με το νερό του δίνεις ένα 20-30% δύναμη παραπάνω.

    Εννοείται πως στο μπαλκόνι δεν κάθεσαι αν το ανοίξεις πολύ γιατί βρέχει αλλά δεν το λες και κακό
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4549
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.375
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σχέση ο ήλιος, ούτε το δικό μου το βλέπει γιατί είναι ψηλά κάτω από το μπαλκόνι του πάνω ορόφου, απλά έχεις δει τη θερμοκρασία της εξωτερικής μονάδας όταν κάνει τρελή ζέστη? μιλάμε πυρώνει.. με το νεράκι δροσίζονται όλα κυρίως η ψήκτρες που έχουν το φρέον γιατί εκεί πάει το σπρέι του νερού. Για αυτό έχει τον μεγάααααλο ανεμιστήρα η εξωτερική μονάδα, να κατεβάζει τη θερμοκρασία όλου του πλέγματος ψύξης του φρέον, ε με το νερό του δίνεις ένα 20-30% δύναμη παραπάνω.

    Εννοείται πως στο μπαλκόνι δεν κάθεσαι αν το ανοίξεις πολύ γιατί βρέχει αλλά δεν το λες και κακό
    A, OK... σωστό κι αυτό.. A/C με water injection..
    Καλά εννοείται ότι στο μπαλκόνι δεν κάθεσαι ούτως ή άλλως όταν δουλεύει το A/C, γιατί βγάζει κι αυτό ζέστη και γίνεται φούρνος το μπαλκόνι..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

Σελ. 304 από 304 ΠρώτηΠρώτη ... 284294299302303304

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας