Σελ. 293 από 300 ΠρώτηΠρώτη ... 273283288291292293294295298 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.381-4.395 από 4499
  1. #4381
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.008
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι να ξεμπριζώσει το σέρβερ για να βάλει την TV
    Αν και μάλλον ξέρει ότι αυτό επιδέχεται αποκλήρωση!
    Οχι δεν φτάνει ρε συ το καλώδιο. Ο μικρος τον εχω πείσει πως την εκαψε οποτε είναι αστα να πάνε...οχι γιατί επειδή και καλά κάηκε αλλά γιατί οταν τον αφήνουμε να δει, πως θα βλέπει? Τον λυπήθηκα λίγο να σου πω την αλήθεια αλλα οκ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #4382
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.721
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν φτάνει ρε συ το καλώδιο. Ο μικρος τον εχω πείσει πως την εκαψε οποτε είναι αστα να πάνε...οχι γιατί επειδή και καλά κάηκε αλλά γιατί οταν τον αφήνουμε να δει, πως θα βλέπει? Τον λυπήθηκα λίγο να σου πω την αλήθεια αλλα οκ.
    αμα το βρει τι εχεις κανει , θα προτεινα να συνεργαστειτε ,να του το θυμιζεις καθε τοσο να μην βλεπει πολυ , και αυτος να το ξεχναει καθε λιγο
    καντου το πιο δυσκολο το να βλεπει , πες του να σου πει τι θελει να δει . τουλαχιστον να μπορεις να το περιορισεις σε καποιο συγκεκριμενο χρονο το ποσο θα δει .
    μην τον αφηνεις στην τυχη. (να το αφηνεις αλλα στις περιοδους που εχει ελευθερο χρονο )

    4 ωρες σερι ειναι πολλες για ενα παιδι να καθεται σε ενα δωματιο να διαβαζει μονο του
    ειναι βαναυσο αυτο που εχουμε κανει , το εχω απο παιδι καημο , να ζω σε διαμερισμα , να με βαζουν απο καρεκλα σε καρεκλα και να θελω να τρεξω , να παιξω , να γνωρισω το σωμα μου , να γνωρισω παιδακια.
    και ετσι οπως εχουνε γινει τα σχολεια , δεν θα τα εβρισκα τα ιδρυματα με τις πιο αισιες προοπτικες, θες γιατι ειναι παρκινγκ , θες γιατι εχουν σκοπιμοτητα πλασης κατω απο εργασιακο οριζοντα και οχι την μορφωση . θες για την ιεραρχια που μαθαινουμε απο νωρις οτι καποιος αχρηστος , κακοηθης , μπορει να ειναι και καθηγητης ,γιατι ,διορισμος .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 16-05-24 στις 17:18.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #4383
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.070
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    True story...

    Ο μικρός (10) για κάποιο λόγο τελευταία, ενώ ξέρει πως δεν κάνει να βλέπει τηλεόραση το μεσημέρι και πρέπει να διαβάσει (τον παίρνει ο πατέρας μου 1 και τον κρατάει μέχρι της 4... αλλά ο μπαμπάς κοιμάται στα καπάκια.. τι άλλο να κάνει ο 80χρονος).... αυτός πάει και την ανοίγει .. έχουμε γίνει κοτσίδα με τον μικρό με αυτό. Όλα οκ για καμιά 2-3 ημέρες και το ξεκινάει πάλι. Ε έχω δοκιμάσει ότι Plug υπάρχει και πάντα επειδή είναι γατόνι, το βρίσκει, το βγάζει και βάζει την πρίζα απευθείας. Να κλείσω όλη την παροχή με Shelly PM στην πρίζα δεν γίνεται γιατί από την ίδια πρίζα παίρνει και το σέρβερ που έχω στον μπαμπά.
    Ε χτες σκεφτόμουν τι σκατά να κάνω και ήμουν έτοιμος να κάνω φυτίλια την LG να της βάλω ένα Shelly στην είσοδό της του ρεύματος... τελικά έφαγα φλασιά... άνοιξα το πολύμπριζο και έβαλα ένα Shelly PM μέσα του ΜΕΤΑ τον διακόπτη οπότε το λαμπάκι ανάβει/σβήνει στον διακόπτη αλλά ρεύμα ΓΙΟΚ
    Τον κοιτάω από την κάμερα και έχει τρελαθεί... αλλά 100 η αλεπού 105 το αλεπουδάκι ε δεν γίνεται.
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #4384
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.008
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όλη η οικογένεια στο κόλπο... Έχει πιστέψει πως εκαψε την τηλεόραση του παππού πλέον. Με ψήνει να πάω την C9 τη LG στον παππού που είναι η 2η μου αγάπη lol...

    Έμαθε όμως σήμερα το 2ο λόγο που έχουμε ups και γιατί οι διακοπές ρεύματος κάνουν ζημιές
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #4385
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πέρασα από το e-shop χτες και πήρα τις 3 coolseer smart πρίζες που είχα παραγγείλει..
    Στην εφαρμογή smart life τις βρήκε με τη μία, αλλά όταν πήγα να τις περάσω στο home assistant αρχικά πήρα the 3rd the longer.. Ο λίγος απλός.. είχε πλέον λήξει το developer account στο developer platform της tuya.. Τις 3 πρίζες τις έβλεπε κανονικά και μου έδειχνε τα ID τους, αλλά όταν πας να χρησιμοποιήσεις μέσα από το site την επιλογή για να κάνεις query στα devices ώστε να δεις το local key του καθενός έφερνε subscription has expired
    To integration που που χρησιμοποιώ είναι το tuya local. Με άλλο tuya integration (μάλλον το επίσημο..) όταν πήγαινα να το συνδέσω μου επέστρεφε το ίδιο error.. Πήγα τελικά και έκανα αίτημα να μου κάνουν extend το trial period για 1 μήνα στο site της tuya, αλλά έλεγε θα το δουν σε 1-2 εργάσιμες..
    Τεσπα, επειδή και αυτό δεν είναι λύση, γιατί μετά το μήνα αν πάρω και κάποια άλλη συσκευή, πάλι στον ίδιο παρανομαστή θα είμαι, το έψαξα λίγο και ανακάλυψα το tinytuya. To εγκατέστησα σε ένα άλλο linux μηχάνημα που έχω και μόλις έβγαλα άκρη πως δουλεύει, διάβασε μια χαρά τα πάντα όλα από κάθε device και μπόρεσα να προσθέσω κανονικά όλες τις πρίζες στο home assistant.
    Αν έχει κανείς παρόμοιο θέμα και θέλει βοήθεια για το πως θα το κάνει με το tinytuya σφυράτε..
    Τώρα θέλω να κάνω κάποιες δοκιμές γιατί όταν τις πρόσθετα, μου έλεγε το integration να επιλέξω τον τύπο της συσκευής που προσθέτω, προτείνοντάς μου την επιλογή smartplugv2_energyv2 και επέλεξα αυτό, αλλά έχει και άλλες επιλογές. Έτσι φαίνεται μια από τις πρίζες στο ΗΑ:
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CoolseerHA.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  37,3 KB 
ID: 256139

    Αυτό που βλέπω να λείπει μόνο (δεν είμαι βέβαια 100% σίγουρος ότι είναι το μόνο καθώς από το site δεν μπορώ να κάνω query το device για να δω όλα τα dp values) είναι η επιλογή για off το LED (μου δίνει 3 επιλογές, state/position/on, ενώ από την εφαρμογή έχω και επιλογή off). Οπότε θα δω και τι άλλε επιλογές για device έχω να κάνω δοκιμές να δω ποιο δίνει τα περισσότερα entities..
    Κατα τα άλλα μια χαρά φαίνονται οι πρίζες (δεν τις είχα προσωπικά δοκιμάσει, αλλά είχα πάρει καναδυό δώρο σε ένα φίλο παλιότερα). Και το child lock που έχει είναι καλή επιλογή, γιατί αλλιώς με ένα πάτημα στο κουμπάκι της κάνει την πρίζα off (το έκανα καταλάθος κανα δύο φορές χτες).
    Αυτά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 17-05-24 στις 11:21.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  6. #4386
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.920
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Μια χαρά, καλορίζικα.
    Για κάτι τέτοια προτιμώ τα ZigBee, έχουν μικρότερη εξάρτηση από υψηλότερα πρωτόκολλα και υπηρεσίες.
    Εάν βρεις κάτι περισσότερο με το LED, πες μας

  7. #4387
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Thanks!
    Τα κατήργησα και τα ξαναπρόσθεσα σαν smartplugv3_energyv3 και τώρα εμφανίστηκε και η επιλογή για off στο LED..
    Έχω όμως ένα άλλο πρόβλημα και δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος..

    Καταρχήν η πρίζα μετράει σε Wh και όχι σε kWh.. Οπότε για παράδειγμα η πρίζα που έβαλα στην τηλεόραση της κρεββατοκάμαρας (όνομα σένσορα sensor.bedroom_tv_plug_energy) δείχνει τη μέτρηση σε Wh αντί για kWh.
    Σημειωτέον ότι στην εφαρμογή του κινητού (smart life) η μέτρηση είναι σε kWh. Οπότε δοκίμασα να γυρίσω πάλι τη συσκευή από το integration σε smartplugv2_energyv2 μήπως και έτσι σείχνει σε kWh, αλλά μπα, οπότε το ξαναπρόσθεσα ως smartplugv3_energyv3 που έχει και το off του LED..
    Πάω μετά να προσθέσω τις καταναλώσεις στο energy dashboard, αλλά δεν μου εμφάνιζε καμία από τις πρίζες. Ψάχνοντας λίγο συνηδειτοποίησα ότι το πρόβλημα ήταν το device class και το state class, οπότε πήγα και πρόσθεσα στο configuration αυτό:
    Κώδικας:
    homeassistant:
      customize:
        sensor.bedroom_tv_plug_energy:
          device_class: energy
          state_class: total_increasing
          unit_of_measurement: kWh
    Κατόπιν οι σένσορες ήταν πλέον διαθέσιμοι και τους πρόσθεσα, αλλά είδα ότι μέτραγε τις Wh σε kW που είναι προφανώς λάθος, οπότε άλλαξα τον κώδικα και έκανα comment το unit of measurement:
    Κώδικας:
    homeassistant:
      customize:
        sensor.bedroom_tv_plug_energy:
          device_class: energy
          state_class: total_increasing
    #      unit_of_measurement: kWh
    Τώρα στο energy του device μου δείχνει Wh, αλλά στο energy dashboard δεν ξέρω αν τα υπολογίζει σωστά.. Μου δείχνει π.χ. ότι η δεύτερη πρίζα που έχω που είναι στην πρίζα που παίρνει ρεύμα το A/C στο παιδικό έχει κάψει 1kWh, που είναι λάθος, γιατί δεν έχει δουλέψει καθόλου το A/C. Αλλά βέβαια μπορεί να πρόλαβε και να έκανε τον υπολογισμό πριν κάνω comment το unit of measurement
    Αυτό που θέλω να κάνω σε κάθε περίπτωση είναι να παίρνω την τιμή που μου φέρνει το integration σε Wh και να την παρουσιάζω διαιρεμένη με 1000 (και να του αφήσω unit of measurement kWh) ώστε οι καρτέλες που έχω να δείχνουν όλες kWh..
    Κάτι για templating είδα ότι χρειάζεται αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ, αν κάποιος έχει κάποιο παράδειγμα θα ήμουν υπόχρεος..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  8. #4388
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.008
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα στο energy του device μου δείχνει Wh, αλλά στο energy dashboard δεν ξέρω αν τα υπολογίζει σωστά.. Μου δείχνει π.χ. ότι η δεύτερη πρίζα που έχω που είναι στην πρίζα που παίρνει ρεύμα το A/C στο παιδικό έχει κάψει 1kWh, που είναι λάθος, γιατί δεν έχει δουλέψει καθόλου το A/C. Αλλά βέβαια μπορεί να πρόλαβε και να έκανε τον υπολογισμό πριν κάνω comment το unit of measurement
    Αυτό που θέλω να κάνω σε κάθε περίπτωση είναι να παίρνω την τιμή που μου φέρνει το integration σε Wh και να την παρουσιάζω διαιρεμένη με 1000 (και να του αφήσω unit of measurement kWh) ώστε οι καρτέλες που έχω να δείχνουν όλες kWh..
    Το ποιο σωστό σε αυτή την περίπτωση είναι να φτιάξεις custom sensor που θα πάρει το Wh και θα το μετατρέψει σε kWh και αυτόν θα δηλώσεις μετά στο energy monitor και παντού.

    - - - Updated - - -

    πχ

    Κώδικας:
    - platform: template
        sensors:
            total_power_kwh:
              friendly_name: "Total Power kWh"
              unique_id: otisefotiseiotheos
              unit_of_measurement: 'kWh'
              device_class: energy
              value_template: "{{ states('oCoolseerSensorOmama') | float / 1000 }}"
    Από εκεί και πέρα στο energy βάζεις το total_power_kwh

    Y.Γ. Αλλάζεις τα ονόματα κατά το δοκούν ε....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #4389
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποιο σωστό σε αυτή την περίπτωση είναι να φτιάξεις custom sensor που θα πάρει το Wh και θα το μετατρέψει σε kWh και αυτόν θα δηλώσεις μετά στο energy monitor και παντού.

    - - - Updated - - -

    πχ

    Κώδικας:
    - platform: template
        sensors:
            total_power_kwh:
              friendly_name: "Total Power kWh"
              unique_id: otisefotiseiotheos
              unit_of_measurement: 'kWh'
              device_class: energy
              value_template: "{{ states('oCoolseerSensorOmama') | float / 1000 }}"
    Από εκεί και πέρα στο energy βάζεις το total_power_kwh

    Y.Γ. Αλλάζεις τα ονόματα κατά το δοκούν ε....
    Μάλιστα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα...
    Οπότε στην περίπτωση του σένσορα της πρίζας της TV, που ονομάζεται sensor.bedroom_tv_plug_energy το κάνω κάπως έτσι;

    Κώδικας:
    - platform: template
        sensors:
            bedroom_tv_total_power_kwh:
              friendly_name: "Βedroom TV Total Power kWh"
              unique_id: giatimezorizeismoripaliopriza
              unit_of_measurement: 'kWh'
              device_class: energy
              value_template: "{{ states('sensor.bedroom_tv_plug_energy') | float / 1000 }}"
    Και στο energy dashboard θα επιλέξω να προσθέσω το bedroom_tv_total_power_kwh
    Και πάει λέγοντας για τα άλλα 2..
    Στο configuuration.yaml πάει αυτό;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  10. #4390
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.008
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα...
    Οπότε στην περίπτωση του σένσορα της πρίζας της TV, που ονομάζεται sensor.bedroom_tv_plug_energy το κάνω κάπως έτσι;

    Κώδικας:
    - platform: template
        sensors:
            bedroom_tv_total_power_kwh:
              friendly_name: "Βedroom TV Total Power kWh"
              unique_id: giatimezorizeismoripaliopriza
              unit_of_measurement: 'kWh'
              device_class: energy
              value_template: "{{ states('sensor.bedroom_tv_plug_energy') | float / 1000 }}"
    Και στο energy dashboard θα επιλέξω να προσθέσω το bedroom_tv_total_power_kwh
    Και πάει λέγοντας για τα άλλα 2..
    Στο configuration.yaml πάει αυτό;
    πρέπει να φτιάξεις ένα νέο αρχείο με όνομα sensors.yaml (δεν θυμάμαι αν υπάρχει μαμά) και προσθέτεις μέσα του τον κώδικα. Μετά πρέπει στο configuration.yaml να έχεις αυτή τη δήλωση

    Κώδικας:
    sensor: !include sensors.yaml
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #4391
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ' ωραίος...
    Το δοκιμάζω και μόλις/αν φάω τα μούτρα μου ξαναρωτάω το πολύ πολύ..

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, έφτιαξα ένα sensors.yaml με αυτά μέσα..
    Κώδικας:
    # Convert Coolseer Plug Energy to kWh
    template:
      - sensor:
        - name: "Bedroom TV Plug Energy in kWh"
          unique_id: coolseer-bedroom-tv-plug
          unit_of_measurement: 'kWh'
          device_class: energy
          state_class: total_increasing
          state: "{{ states('sensor.bedroom_tv_plug_energy') | float / 1000 }}"
        - name: "A/C Bedroom Plug Energy in kWh"
          unique_id: coolseer-ac-bedroom-plug
          unit_of_measurement: 'kWh'
          device_class: energy
          state_class: total_increasing
          state: "{{ states('sensor.a_c_bedroom_plug_energy') | float / 1000 }}"
        - name: "A/C Kids Bedroom Plug Energy in kWh"
          unique_id: coolseer-ac-kids-bedroom-plug
          unit_of_measurement: 'kWh'
          device_class: energy
          state_class: total_increasing
          state: "{{ states('sensor.a_c_kids_bedroom_plug_energy') | float / 1000 }}"
    Τίποτα δεν μου φέρνει..
    Δοκιμαστικά είπα να το βάλω στο configuration.yaml..
    Έκανα comment το include και έβαλα εκεί το από πάνω
    Μου τα έδειχνε μετά κανονικά και μπόρεσα να τα κάνω add
    Για κάποιο λόγο όμως, ενώ έχω προσθέσει 3, στα 2 μου βγάζει το εξής σφάλμα...
    Κώδικας:
    statistics_not_defined
    sensor.bedroom_tv_plug_energy_in_kwh
    sensor.a_c_kids_bedroom_plug_energy_in_kwh
    ΟΚ, άντε ας βγάλει σφάλμα αλλά γιατί μόνο στα 2 από τα 3;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  12. #4392
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Deleted

  13. #4393
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μαλλον λόγω βλακείας το έκανε, δεν τα πρόσθεσα πρώτα στα devices.. αλλά κανένα δεν είχα προσθέσει, γιατί σφάλμα μόνο στα 2 από τα 3;

    Επίσης : Δεν θα έπρεπε αυτά να τα βλέπω και στα entities για να μπορέσω να τα προσθέσω και σε άλλες καρτέλες;
    Επίσης2: Δεν βλέπω να φέρνει τίποτα από τιμές.. Ελπίζω επειδή είναι νωρίς ακόμα και επειδή η μία πρίζα που έχει συσκευή που δουλεύει αυτή τη στιγμή καίει μόνο 13w, οπότε γι' αυτό... ελπίζω
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  14. #4394
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Γέρακας
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport + ac86u
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' ωραίος...
    Το δοκιμάζω και μόλις/αν φάω τα μούτρα μου ξαναρωτάω το πολύ πολύ..

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, έφτιαξα ένα sensors.yaml με αυτά μέσα..
    Κώδικας:
    # Convert Coolseer Plug Energy to kWh
    template:
      - sensor:
        - name: "Bedroom TV Plug Energy in kWh"
          unique_id: coolseer-bedroom-tv-plug
          unit_of_measurement: 'kWh'
          device_class: energy
          state_class: total_increasing
          state: "{{ states('sensor.bedroom_tv_plug_energy') | float / 1000 }}"
        - name: "A/C Bedroom Plug Energy in kWh"
          unique_id: coolseer-ac-bedroom-plug
          unit_of_measurement: 'kWh'
          device_class: energy
          state_class: total_increasing
          state: "{{ states('sensor.a_c_bedroom_plug_energy') | float / 1000 }}"
        - name: "A/C Kids Bedroom Plug Energy in kWh"
          unique_id: coolseer-ac-kids-bedroom-plug
          unit_of_measurement: 'kWh'
          device_class: energy
          state_class: total_increasing
          state: "{{ states('sensor.a_c_kids_bedroom_plug_energy') | float / 1000 }}"
    Τίποτα δεν μου φέρνει..
    Δοκιμαστικά είπα να το βάλω στο configuration.yaml..
    Έκανα comment το include και έβαλα εκεί το από πάνω
    Μου τα έδειχνε μετά κανονικά και μπόρεσα να τα κάνω add
    Για κάποιο λόγο όμως, ενώ έχω προσθέσει 3, στα 2 μου βγάζει το εξής σφάλμα...
    Κώδικας:
    statistics_not_defined
    sensor.bedroom_tv_plug_energy_in_kwh
    sensor.a_c_kids_bedroom_plug_energy_in_kwh
    ΟΚ, άντε ας βγάλει σφάλμα αλλά γιατί μόνο στα 2 από τα 3;
    Θα σου προτεινα τα templates να τα φτιαχνεις απο το UI (helpers-->template) ωστε να τα αλλαζεις χωρις restarts / reloads του HA. Το εχουν υλοποιήσει κάμποσο καιρό τωρα.

  15. #4395
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nEC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου προτεινα τα templates να τα φτιαχνεις απο το UI (helpers-->template) ωστε να τα αλλαζεις χωρις restarts / reloads του HA. Το εχουν υλοποιήσει κάμποσο καιρό τωρα.
    Ναι το ξέρω για τα helpers αλλά όταν πήγα εκεί είδα που έλεγε "This template does not listen for any events and will not update automatically." οπότε είπα μήπως κάνω κάτι λάθος και το άφησα..
    Άρα λοιπόν προτείνεις να τα σβήσω εντελώς από το configuration και να τα κάνω από κει ε;
    Για παράδειγμα το πρώτο κομμάτι
    Κώδικας:
        - name: "Bedroom TV Plug Energy in kWh"
          unique_id: coolseer-bedroom-tv-plug
          unit_of_measurement: 'kWh'
          device_class: energy
          state_class: total_increasing
          state: "{{ states('sensor.bedroom_tv_plug_energy') | float / 1000 }}"
    Είναι σωστό έτσι; (Λογικά ναι, γιατί βλέπω τιμή ίδια με το άλλο στο preview)
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  helper.JPG 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  33,2 KB 
ID: 256154


    - - - Updated - - -

    Λοιπόν όντως μάλλον κάτι κάνω/καταλαβαίνω λάθος, γιατί τα διέγραψα από το configuration, τα πρόσθεσα από τα helpers, αλλά τώρα σε μια καρτέλα που έχω για το power consumption με όλες τις συσκευές, σταμάτησαν να είναι διαθέσιμα τα σχετικά entities...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

Σελ. 293 από 300 ΠρώτηΠρώτη ... 273283288291292293294295298 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας