Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    584
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    έχει ξεκολλήσει η οπτική ίνα μέσα στο σπίτι μου (αυτή η αόρατη). έχω πάρει τον ΟΤΕ 10 μέρες τους κυνηγάω και δεν ασχολείται κανένας.
    φοβάμαι να τη κολλήσω εγώ. βέβαια δεν είναι σε σημείο που με ενοχλεί ....

  2. #17
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Όσο δουλεύει την αφήνεις ως έχει και δεν την ακουμπάς. Ελπίζω να έρθουν σύντομα προς αποκατάσταση. Σε μία γνωστή μου πάντως 2 φορές είχαν την αόρατη την τρίτη της έβαλαν κανονική σε καναλάκι και τέλος.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    584
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο δουλεύει την αφήνεις ως έχει και δεν την ακουμπάς. Ελπίζω να έρθουν σύντομα προς αποκατάσταση. Σε μία γνωστή μου πάντως 2 φορές είχαν την αόρατη την τρίτη της έβαλαν κανονική σε καναλάκι και τέλος.
    ναι αυτό λέω να κάνω.... thanks for the reply

  4. #19
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Εγώ πάντως κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να βαλεις μια σιλικόνη, διαφανης, δεν θυμάμαι μάρκα και θα είναι ακόμα πιο σταθερη και δεν θα ξεκολλήσει.
    Όσο για αυτό που σου λένε μην την πειράζεις, εδώ σε αλλους έχει κοπεί και αργεί πάρα πολύ το συνεργείο!
    Γιατί δεν έρχονται υπάλληλοι Cosmote αλλά τα συνεργεία! Οπότε μπορεί να καθυστερήσουν υπερβολικά πολύ!

  5. #20
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα συνεργεια ειναι συνεργεια. Ανεξαρτητως εργοδοτη. Η καθυστερηση εχει να κανει με τη διαθεσιμοτητα.
    Κυκλοφορει ενας αστικος μυθος οτι αν ο αμεσος εργοδοτης του συνεργειου ειναι ο παροχος υπαρχει διαφορα.
    Ε δεν υπάρχει. Αυτο πηγαζει απο αλλες εποχες που κυκλοφορουσε ο οτετζης με το βανακι και σκαλιζε κανα καλωδιο, αλλα αμα ηταν κατι ποιο σοβαρο, ερχοταν ο εργολαβος, το οποιο ειχε και τη σχετικη γραφειοκρατια αναθεσης εργου.

    Πλεον ολα τα συνεργεια κυκλοφορουν με ταμπλετ στο οποιο παιρνουν εντολες και τις εκτελουν. Εξαλλου με το σπασιμο του οτε, το field service ειναι αλλη εταιρια.

  6. #21
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο δουλεύει την αφήνεις ως έχει και δεν την ακουμπάς. Ελπίζω να έρθουν σύντομα προς αποκατάσταση. Σε μία γνωστή μου πάντως 2 φορές είχαν την αόρατη την τρίτη της έβαλαν κανονική σε καναλάκι και τέλος.
    Ηταν στο ταβανι(κορνιζα) ή σοβατεπι κάτω πάτωμα?
    Αν ξεκόλλησε μέσα σε ελάχιστους μήνες τότε κακως τα βάζουν!!!αν κ στο βίντεο λέει "ενίσχυσε"την με πιστόλι θερμοκολλησης!
    Έλεγα να περάσουν μερικά μέτρα από οροφή αλλά από αυτά π διαβάζω μάλλον θέλει απευθειας καναλι

  7. #22
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.729
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000 εως 6500 /860
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    η πετονια του ψαρεματος κανει για οπτικη ινα ;
    λογικα πρεπει να κανει
    μπα δεν περναει το φως (δοκιμασα με μια ελαφρα χρωματιστη , κανα μετρο , με το φως του κινητου -δεν ξερω αν ριχνουν το φως με λειζερ - )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 22-05-24 στις 03:16.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #23
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    584
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηταν στο ταβανι(κορνιζα) ή σοβατεπι κάτω πάτωμα?
    Αν ξεκόλλησε μέσα σε ελάχιστους μήνες τότε κακως τα βάζουν!!!αν κ στο βίντεο λέει "ενίσχυσε"την με πιστόλι θερμοκολλησης!
    Έλεγα να περάσουν μερικά μέτρα από οροφή αλλά από αυτά π διαβάζω μάλλον θέλει απευθειας καναλι
    στο σοβατεπι κατω στο πατωμα.

  9. #24
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    711
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει ξεκολλήσει η οπτική ίνα μέσα στο σπίτι μου (αυτή η αόρατη). έχω πάρει τον ΟΤΕ 10 μέρες τους κυνηγάω και δεν ασχολείται κανένας.
    φοβάμαι να τη κολλήσω εγώ. βέβαια δεν είναι σε σημείο που με ενοχλεί ....
    βάλε λίγο θερμοκόλληση για να μη σου ταξιδεύει και στο σημείο που θα βάλεις θερμοκόλληση κοτσάρισε από ένα ψηλό ρόκα και είσαι κομπλέ
    VARAJOHN

  10. #25
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.772
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά ακούγονται πολλά προβλήματα με αυτή την υποτιθέμενη αόρατη ίνα. Πρόσφατα σε φίλο που περίμενε συνεργείο για εγκατάσταση προμηθευτήκαμε απο πριν καναλάκια, τα τοποθετήσαμε και περάσαμε απο μέσα οπτική μέχρι το σημείο που ήθελε το ONT. Το συνεργείο που ήρθε απλά τρύπησε τον τοίχο και τερμάτισε την ίνα στα 2 σημεία.
    Σε κουβέντα μαζί τους ανέφεραν οτι τους τελευταίους μήνες που περνάνε αποκλειστικά αυτού του είδους την ίνα (της Huawei αν δεν κάνω λάθος) συνεχώς δημιουργούνται θέματα.

  11. #26
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.362
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κουβέντα μαζί τους ανέφεραν οτι τους τελευταίους μήνες που περνάνε αποκλειστικά αυτού του είδους την ίνα (της Huawei αν δεν κάνω λάθος) συνεχώς δημιουργούνται θέματα.
    Εγώ σχετικά με αυτό θα το τολμήσω να το πω το "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"
    Αν δεν έχουν μάθει να το κάνουν σωστά ή αν δεν έχουν τα κατάλληλα εργαλεία να το κάνουν σωστά, τότε μάλλον θα δημιουργηθεί πρόβλημα.. Η Huawei και η κάθε Huawei το βλέπω δύσκολο να έφτιαξε κάτι που αποδεδειγμένα δεν μπορεί να εγκατασταθεί σωστά..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  12. #27
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα. Θα γράψω κι εγώ τη δικιά μου άποψη γι'αυτή τη διάφανη οπτική μιας και την έχω στο σπίτι μου εδώ και 9 μήνες περίπου. Καθώς ήμουν παρών στη διαδικασία περάσματος, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι όντως δεν κολλούσε καλά. Σε κάποια σημεία έπιανε αμέσως, σε άλλα σημεία θέλαμε 10 λεπτά. Ο άνθρωπος είχε το ειδικό πιστόλι και δε φαινόταν να κάνει κάτι λάθος. Έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία με χειρονακτικές δουλειές και μαστορέματα για να μπορέσω να κρίνω αν ο άλλος που πάει να κάνει μια δουλειά ξέρει τί κάνει ή όχι.

    Η ίνα αυτή δημιουργήθηκε με προταρχικό κριτήριο το να είναι όσο λιγότερο εμφανής γίνεται σε εγκαταστάσεις που δεν προϋπήρχε υποδομή. Σχεδόν με όλους όσους γνωστούς συζητούσα για να βάλουν FTTH, το κύριό τους πρόβλημα είναι αν θα τους τρυπήσουν το σπίτι και αν θα φαίνεται η εγκατάσταση. Σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις, ήταν τελείως αρνητικοί στο να βάλουν FTTH γιατί παρά τα όποια πλεονεκτήματα του FTTH, τους φαινόταν πιο σημαντικό να μην υπάρχει ασχήμια στην όλη εγκατάσταση. Η ίνα αυτή επομένως από ό,τι φαίνεται, δημιουργήθηκε να λύσει αυτή την ανάγκη. Αν τη δείτε από κοντά και τη συγκρίνετε με μια απλή ίνα η οποία θα μπει σε ένα σωληνίσκο ή σε κανάλι, καταλαβαίνετε αμέσως ότι δεν υπάρχει σύγκριση σε θέμα προστασίας ανάμεσα στους δύο τρόπους περάσματος. Μιλάμε για ένα καθαρό tradeoff μεταξύ εμφάνισης και αξιοπιστίας/προστασίας.

    Αν υπάρχει η δυνατότητα να βάλετε κανάλι ή σωληνίσκο, το προτείνω 100% έναντι αυτής. Ειδικά αν μιλάμε για νέο σπίτι, προβλέψτε το. Όσον αφορά τα προβλήματα που αναφέρει το συνεργείο του φίλου παραπάνω, πιστεύω ότι γίνονται καταλάθως γιατί απλά δεν τη βλέπεις και πολλές φορές την ξεχνάς. Από απροσεξία δηλαδή και όχι ότι χαλάει στα καλά καθούμενα. Για παράδειγμα στο πατρικό που υπάρχει και εκεί FTTH και η διάφανη ίνα είναι κολλημένη ακριβώς κάτω από το γύψινο, γίνεται το εξής. Από μακριά φαίνεται όντως σε σημεία σαν ιστός από αράχνη. Η μάνα μου ενώ ξέρει ότι εκεί υπάρχει η οπτική, μια φορά το ξέχασε και έτσι όπως είχε την ηλεκτρική σκούπα, πήγαινε να τη ρουφήξει. Ευτυχώς ήμουν μπροστά εκείνη τη στιγμή και από καθαρή τύχη την είδα και τη σταμάτησα τελευταία στιγμή. Αν ήταν μέσα σε κανάλι όμως η ίνα, και να πλησιάσει τη σκούπα εκεί, δε θα γίνει ζημιά. Τέτοιου είδους προβλήματα θεωρώ ότι δημιουργούνται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zarzonis : 28-05-24 στις 09:52.

  13. #28
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Εγω 5 μήνες που έχω αυτή την ίνα μέσα στο σπίτι και συγκεκριμενα ψηλά στο ταβάνι, δεν έχει πάθει τίποτα απολύτως. Ούτε κρέμασε ούτε τίποτα!
    Τώρα μελλοντικά εδώ είμαστε... Θα δείξει!
    Προσωπικά πολύ ευχαριστημένος από το να έβλεπα καναλάκια μέσα στο σπίτι!

  14. #29
    Ήρθαν πρόσφατα από Vodafone για να μου συνδέσουν οπτική ίνα από την αναμονή μέσα στο σπίτι.
    Τους λέμε θέλουμε την διάφανη ίνα γιατί πρέπει να διασχίσει όλο το σαλόνι και δεν θέλουμε να φαίνεται 10 μέτρα κανάλι. Η απάντηση ήταν ότι υπάρχει μόνο ένα συνεργείο που ασχολείται με αυτή τη μέθοδο ("HUA" φαντάζομαι από Huawei?) και θα πρέπει να μπούμε σε λίστα με πολύμηνη αναμονή..Αναγκαστικά δεχτήκαμε.
    Είχε κανείς την ίδια εμπειρία; Πόσο καιρό σας πήρε για να σας συνδέσουν;

  15. #30
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    160/49
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Damn! Και εβαζα στοιχημα πως ο τεχνικος που περασε την οπτικη ινα στο διπλανο διαμερισμα απο μενα, εκανε επικη πατέντα. Προσεξα πριν 2 βδομαδες τελειως τυχαια οτι περνουσε οπτικη ινα κατω απο την δικη μου που ειναι σε καναλακι. Δυσκολα φαινεται... θα την προσεξεις μονο αν ξερεις οτι ειναι εκει.

    Και τωρα η ερωτηση του 1 μυριου ευρω. Θελουμε να βαψουμε τους διαδρομους της οικοδομης. Τι γινεται με αυτη την ινα? Λογικα δε θα πρεπει να υπαρχει προβλημα αν βαφει απο πανω προσεκτικα.
    FRITZ!Box 4060 (AX) + Huawei B535 Cat.7 @ Frog Unlimited

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας