Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρόσφατα εγγράφηκα κάπως "επιπόλαια" σε κάποια δωρεάν μαθήματα δημιουργίας ιστοσελίδων μέσω HTML για αρχάριους μέσω τους προγράμματος mathesis του πανεπιστημίου Κρήτης. Η διάρκεια των μαθημάτων είναι 6 εβδομάδων και περιλαμβάνει ΗΤML5, CSS3 και Javascript.
    Ομολογώ ότι το μάθημα είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά οι έννοιες που παρουσιάζονται είναι πάρα πολλές και αρχίζω να υποψιάζομαι ότι σε αυτές τις λίγες εβδομάδες κάποιος θα μάθει...τι πρέπει να μάθει...τα επόμενα χρόνια προσωπικής ενασχόλησης !!!

    Επειδή το ξεκίνησα σε μια ηλικία 40+ (με πολλές ώρες εργασίας, οικογένεια, παιδιά κτλ) , δεν έχω σκοπό το οικονομικό κέρδος - άντε το πολύ να φτιάξω μια ιστοσελίδα για τον εαυτό μου ή την εργασία μου- θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν:

    1) Υπάρχει περίπτωση να μάθω να κατασκευάζω ιστοσελίδες αν ολοκληρώσω το πρόγραμμα;
    2) Αξίζει να ασχοληθώ με προγραμματισμό όταν υπάρχουν τόσες έτοιμες λύσεις που με λίγα χρήματα μπορείς να έχει έτοιμο επαγγελματικό αποτέλεσμα;
    3) θα μπορούσαν οι γνώσεις που θα πάρω να αξιοποιηθούν σε τυχόν παραμετροποίηση κάποιας από τις έτοιμες λύσεις του εμπορίου ή ο κώδικας τους είναι κλειδωμένος.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.047
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μαθαινεις τα βασικα, και μετα καιγεσαι με wordpress. To 3 βασικα.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχάς συγχαρητήρια για την ενασχόλησή σου και την προσπάθειά σου να μάθεις κάτι νέο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bok Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Υπάρχει περίπτωση να μάθω να κατασκευάζω ιστοσελίδες αν ολοκληρώσω το πρόγραμμα;
    2) Αξίζει να ασχοληθώ με προγραμματισμό όταν υπάρχουν τόσες έτοιμες λύσεις που με λίγα χρήματα μπορείς να έχει έτοιμο επαγγελματικό αποτέλεσμα;
    3) θα μπορούσαν οι γνώσεις που θα πάρω να αξιοποιηθούν σε τυχόν παραμετροποίηση κάποιας από τις έτοιμες λύσεις του εμπορίου ή ο κώδικας τους είναι κλειδωμένος.
    Και οι τρεις ερωτήσεις είναι λίγο δύσκολο να απαντηθούν.

    1) Τεχνικά σίγουρα θα μάθεις, καθώς οι HTML/CSS/Javascript είναι αυτό καταλαβαίνουν οι Browser, οπότε θα ξέρεις πώς να τους πεις να κάνουν αυτά που θέλεις. Για απλές σελίδες που παρουσιάζεις περιεχόμενο, φτάνουν! Για σελίδες που έχουν και επιπλέον λειτουργίες (πχ eshop) σίγουρα δεν φτάνουν, καθώς θέλουν και άλλα πράγματα.

    Ακόμα και αν θέλεις να φτιάξεις μία απλή σελίδα, πάλι τεχνικά θα ξέρεις, αλλά το κομμάτι του πώς κάνεις μία σελίδα, πέρα από "απλά λειτουργική" και ωραία, έχει άλλα πράγματα μέσα (πχ αισθητική, γραφιστική, marketing κτλ).

    Προσωπικά είμαι Developer και φτιάχνω εφαρμογές για το Web αλλά όποιος μου ζητάει να του φτιάξω ιστοσελίδα λέω ότι δεν ξέρω, γιατί απλά δεν έχω την αισθητική και τον τρόπο να το κάνω "όμορφο"! Σίγουρα μπορώ να το κάνω λειτουργικό όμως!!!

    2) Αν είναι απλά να φτιάξεις μία σελίδα για κάποια χρήση, τότε δεν συμφέρει. Εκτός αν δεν σε νοιάζει ο χρόνος και το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η ελαχιστοποίηση του άμεσου κόστους.

    3) Οι γνώσεις που θα αποκτήσεις σίγουρα θα βοηθήσουν να καταλαβαίνεις καλύτερα τόσο τις έτοιμες λύσεις (πχ squarespace) όσο εργαλεία όπως το Wordpress, το οποίο δίνει τη δυνατότητα ακόμα και χωρίς κώδικα, να φτιάξεις σελίδες. Απλά σε όλα, κάπου θα πετύχεις κάποια πράγματα, ειδικά CSS!


    Οπότε όπως είπε και ο @netblues, αν θέλεις να αφιερώσεις τον χρόνο, μαθαίνεις τα βασικά και μετά πιάνεις μία πλατφόρμα, όπως το Wordpess, και προσπαθείς να το μάθεις για να κάνεις αυτό που θέλεις!

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.070
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bok Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αυτές τις λίγες εβδομάδες κάποιος θα μάθει...τι πρέπει να μάθει...τα επόμενα χρόνια προσωπικής ενασχόλησης !!!
    Αυτό^ +1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bok Εμφάνιση μηνυμάτων

    1) Υπάρχει περίπτωση να μάθω να κατασκευάζω ιστοσελίδες αν ολοκληρώσω το πρόγραμμα;
    2) Αξίζει να ασχοληθώ με προγραμματισμό όταν υπάρχουν τόσες έτοιμες λύσεις που με λίγα χρήματα μπορείς να έχει έτοιμο επαγγελματικό αποτέλεσμα;
    3) θα μπορούσαν οι γνώσεις που θα πάρω να αξιοποιηθούν σε τυχόν παραμετροποίηση κάποιας από τις έτοιμες λύσεις του εμπορίου ή ο κώδικας τους είναι κλειδωμένος.
    1. θα μάθεις τα βασικά όσον αφορά το αντικείμενο του course,
    μην περιμένεις να τα ξέρεις νεράκι, αλλά σιγούλια-σιγούλια θα καταλαβαίνεις τι διαβάζεις στην σελίδα.

    2. Συζητήσιμο, μάλλον όχι.
    Αλλά το ότι θα ξέρεις πως δουλεύει έχει την αξία του.
    Άσε που και στο x έτοιμο κάτι θα χρειαστεί να αλλάξεις,
    οπότε ξέροντας πως δουλεύει το web @client-side έχει την αξία του.
    Βέβαια, στα περισσότερα έτοιμα η html (+friends) που φτάνει στον browser
    είναι αποτέλεσμα ενός server-side script, οπότε θα χρειαστεί να ξέρεις/μάθεις και το server-side μέρος.

    2. Τα non-commercial τυπικά μπορείς να διαβάσεις το source που τρέχει @server-side,
    οπότε ότι θες κόβεις-ράβεις,
    πάλι πρέπει να ξέρεις/καταλαβαίνεις την σχετική γλώσσα (και ρεαλιστικά και ολίγον απο sql).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!
    Νομίζω θα ακολουθήσω τον κανόνα... βλέποντας και κάνοντας!
    Θα προσπαθήσω να ολοκληρώσω το μάθημα και ίσως κάνω μια δοκιμή να φτιάξω μια δικιά μου σελίδα.
    Μπας και αξιοποιήσω το domain με το όνομα μου που έχω δεσμευμένο εδώ και 15 χρόνια...

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.643
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρόσφατα εγγράφηκα κάπως "επιπόλαια" σε κάποια δωρεάν μαθήματα δημιουργίας ιστοσελίδων μέσω HTML για αρχάριους μέσω τους προγράμματος mathesis του πανεπιστημίου Κρήτης. Η διάρκεια των μαθημάτων είναι 6 εβδομάδων και περιλαμβάνει ΗΤML5, CSS3 και Javascript.
    Ομολογώ ότι το μάθημα είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά οι έννοιες που παρουσιάζονται είναι πάρα πολλές και αρχίζω να υποψιάζομαι ότι σε αυτές τις λίγες εβδομάδες κάποιος θα μάθει...τι πρέπει να μάθει...τα επόμενα χρόνια προσωπικής ενασχόλησης !!!

    Επειδή το ξεκίνησα σε μια ηλικία 40+ (με πολλές ώρες εργασίας, οικογένεια, παιδιά κτλ) , δεν έχω σκοπό το οικονομικό κέρδος - άντε το πολύ να φτιάξω μια ιστοσελίδα για τον εαυτό μου ή την εργασία μου- θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν:

    1) Υπάρχει περίπτωση να μάθω να κατασκευάζω ιστοσελίδες αν ολοκληρώσω το πρόγραμμα;
    2) Αξίζει να ασχοληθώ με προγραμματισμό όταν υπάρχουν τόσες έτοιμες λύσεις που με λίγα χρήματα μπορείς να έχει έτοιμο επαγγελματικό αποτέλεσμα;
    3) θα μπορούσαν οι γνώσεις που θα πάρω να αξιοποιηθούν σε τυχόν παραμετροποίηση κάποιας από τις έτοιμες λύσεις του εμπορίου ή ο κώδικας τους είναι κλειδωμένος.
    1) Θα μάθεις τα βασικά. Αλλά δεν θα μπορείς να κατασκευάσεις μόνο με 3 εβδομάδες. Η JS για μένα είναι πιο πολύπλοκη. Στην ουσία όμως χρειαζονται μονο τα βασικά για να μπορείς να κινείσαι
    2) Εξαρτάται τι θες να κάνεις. Εγω δουλευω χρόνια με wordpress. Βάζω και κώδικα και πρεπει να ξέρεις που και πως να τον περάσεις για να μην κρασάρεις όλο το σύστημα. Αλλα δεν χρειάζεται από το μηδέν
    3) Υπαρχουν και κώδικες που είναι ανοικτοί. Φυσικά και μπορείς να τροποιποιήσεις κώδικα και να τον βάλζεις σε custom plugin
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.070
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η JS για μένα είναι πιο πολύπλοκη
    OT, αλλά μπορείς να μου πεις πως εγώ βλέπω την js ως ευκολάκι,
    αλλά δεν μου κάθονται με τίποτα οι html/css
    (που τα βλέπω περισσότερο σαν ένα ενοχλητικό αναγκαίο κακό).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.047
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μηπως να συνεργαστείτε ?

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.070
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως να συνεργαστείτε ?
    Έχεις ενα δίκιο,
    αλλά ατυχώς δεν γίνεται (πολύ ατυχώς καθότι χρειάζομαι δουλειά...).
    Τουλάχιστον όχι άμεσα, λόγοι ανωτέρας βίας.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.047
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι γνωστο φαινομενο οτι η ενασχοληση με css απαιτεί "αρτιστικες" καταβολές, οι οποίες "αξιωματικα" δεν τα πανε καλά με πιο "deterministic" προσεγγισεις του κώδικα.
    Θα το λυσει το ΑΙ αυτό. (αν δεν το χει λυσει ηδη)

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.070
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ενασχοληση με css απαιτεί "αρτιστικες" καταβολές
    Ok, αυτό εξηγεί πράγματα (για μένα).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.643
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    OT, αλλά μπορείς να μου πεις πως εγώ βλέπω την js ως ευκολάκι,
    αλλά δεν μου κάθονται με τίποτα οι html/css
    (που τα βλέπω περισσότερο σαν ένα ενοχλητικό αναγκαίο κακό).
    Θέμα οπτικής είναι καθαρά. Εγω προτιμώ το css. Μόνη της εξάλλου η js να είναι απλή αλλά στην εφαρμογή πολλά μπορεί να παίζουν. Πχ κώδικας που δουλευει σε ένα theme δεν δούλευε σε άλλο. Γιατί είχε jet plugins και ήθελε ειδικό κωδικά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι γνωστο φαινομενο οτι η ενασχοληση με css απαιτεί "αρτιστικες" καταβολές, οι οποίες "αξιωματικα" δεν τα πανε καλά με πιο "deterministic" προσεγγισεις του κώδικα.
    Θα το λυσει το ΑΙ αυτό. (αν δεν το χει λυσει ηδη)
    Ως ένα βαθμό. Πρέπει να ξέρεις τι να ρωτήσεις το ΑΙ για να παρεις σωστή απάντηση
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας