Σελ. 7 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 784
  1. #91
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1021/249 True Rate
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 57(dB)
    Παιδια γινεται να υπαρξη μια αναφορα για τις ρυθμισεις QoS του συγκεκριμενου μηχανιματος? Θα μπορουσε καποιος να βοηθησει? Ευχαριστω.

  2. #92
    Το avatar του μέλους dpant2
    dpant2 Guest
    Το ρουτερ αποτελεί τρελή μούφα - πατέντα ελληνική σε στυλ ιντρακομ, κινέζικης προέλευσης. Η philips δεν έχει ιδεα οτι υπάρχει τέτοια συσκευή με το ονομά της επάνω.
    2ον) τρελά προβλήματα με την γραμμή - συνδέσεις , αποσυνδέσεις ολη την ώρα. Φυσικά λύση σε αυτό δεν υπάρχει ούτε θα υπάρξει με νέο firmware - τσάμπα το περιμένετε να σας λύσει τα προβλήματα.


    Για να γίνει λίγο σοβαρό το θέμα: η συγκεκριμένη συσκευή πιθανόν να μην έχει φτιαχτεί από την ίδια τη philips. Αυτό δεν αποτελεί έκπληξη - πολλά προϊόντα, σε πολλούς τομείς (συμπεριλαμβανομένου και του software) κατασκευάζονται με αυτό τον τρόπο... είναι αυτό που ίσως έχετε ακούσει να αναφέρεται ως ΟΕΜ

    Είναι κατ' ανάγκη κακό αυτό; Δεν νομίζω. Οι λόγοι είναι οικονομικοί και αφορούν τους κατασκευαστές και τους πελάτες τους όπως π.χ. είναι ο ΟΤΕ. Το εν λόγω modem / router έχει κατά τη γνώμη μου αξιοπρεπή απόδοση και λειτουργικότητα για οικιακή ή/και μεσαία χρήση. Σίγουρα δεν είναι επαγγελματικό. Αλλά το software που το ακολουθεί περιλαμβάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις τόσο παραμετροποίησης όσο και ασφαλείας.

    Θα πρότεινα στους πολλούς ιδιοκτήτες του CGA5720N να προβούν στις παρακάτω ρυθμίσεις και πιστεύω πως όλα θα λειτουργήσουν ρολόι:

    1. Εισαγωγή password διαχείρισης του router (Advanced Settings -> System -> Password Settings).

    2. Αν έχετε το το Wireless ενεργοποιημένο (Home Network Settings -> Wireless -> Enable):

    2a. Ενεργοποίηση του Access Control, δηλαδή του MAC Filtering (Home Network Settings -> Wireless -> Access Control).
    2b. Ρύθμιση του μηχανισμού ασφαλείας σε WPA (Security -> Wireless Security -> Wireless Encryption -> WPA Only).
    2c. Εισαγωγή κωδικού WPA (Security -> Wireless Security -> WPA).

    3. Ρύθμιση του NAT Port Forwarding (Advanced Settings -> Virtual Server).


    - Αυτά.-
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpant2 : 26-10-07 στις 15:58. Αιτία: πέρασε η επίδραση της βότκας

  3. #93
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1021/249 True Rate
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 57(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια γινεται να υπαρξη μια αναφορά για τις ρυθμίσεις QoS του συγκεκριμένου μηχανήματος? Θα μπορουσε καποιος να βοηθησει? Ευχαριστω.

    Επίσης έχω μια ακόμα απορία που δεν καταφέρνω να λύσω μονο κάνοντας restart.

    Aμα έρθει φιλικό pc k συνδεθεί, παίρνει IP από DHCP. Όλα καλά μέχρι εδώ. Όταν φύγει όμως γιατί παραμένει δεσμευμένη? Υπάρχει τρόπος χωρίς restart? Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagosman : 27-10-07 στις 11:03.

  4. #94
    Εγγραφή
    30-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    SNR / Attn
    27(dB) / 26(dB)
    Έχει μήπως αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα συνδεσιμότητας μετά από πολύωρη χρήση (web browsing, downloading κ.λ.π.) του router? Είμαι και εγώ καινούργιος χρήστης του μηχανήματος.. Ενδεικτικά ρωτω!

  5. #95
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έχω μια ακόμα απορία που δεν καταφέρνω να λύσω μονο κάνοντας restart.

    Aμα έρθει φιλικό pc k συνδεθεί, παίρνει IP από DHCP. Όλα καλά μέχρι εδώ. Όταν φύγει όμως γιατί παραμένει δεσμευμένη? Υπάρχει τρόπος χωρίς restart? Ευχαριστώ
    Αν θυμάμαι καλά στο DHCP IP Address Pool έχει μία επιλογή Lease time.... δοκίμασε να της δώσεις μία τιμή (είναι ο χρόνος για τον οποίο θα αποδίδει μία IP σε δευτερόλεπτα)

  6. #96
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1021/249 True Rate
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 57(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά στο DHCP IP Address Pool έχει μία επιλογή Lease time.... δοκίμασε να της δώσεις μία τιμή (είναι ο χρόνος για τον οποίο θα αποδίδει μία IP σε δευτερόλεπτα)

    To lease time υπαρχει οντως αλλα εχει μια κ μονο επιλογη FOREVER.. Ουφ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nstein Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει μήπως αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα συνδεσιμότητας μετά από πολύωρη χρήση (web browsing, downloading κ.λ.π.) του router? Είμαι και εγώ καινούργιος χρήστης του μηχανήματος.. Ενδεικτικά ρωτω!
    Nαι δυστηχως. Σαν να "μπουκωνει" καπως το μοντεμ. Το λυνω με restart μεσα απο το μενου του. Κανε λιμιτ τα τορρεντ. Παραδειγμα βαλε upload limit 9kb ετσι σου μειωνει το download στα 30 περιπου. Με αυτο τον τροπο σερφαρεις κατεβαζεις κ δεν μπουκωνει.

    Αν εχει αλλος καμια ιδεα.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 28-10-07 στις 12:02. Αιτία: Συγχώνευση 2 μηνυμάτων

  7. #97
    Εγγραφή
    30-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    SNR / Attn
    27(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    To lease time υπαρχει οντως αλλα εχει μια κ μονο επιλογη FOREVER.. Ουφ



    Nαι δυστηχως. Σαν να "μπουκωνει" καπως το μοντεμ. Το λυνω με restart μεσα απο το μενου του. Κανε λιμιτ τα τορρεντ. Παραδειγμα βαλε upload limit 9kb ετσι σου μειωνει το download στα 30 περιπου. Με αυτο τον τροπο σερφαρεις κατεβαζεις κ δεν μπουκωνει.

    Αν εχει αλλος καμια ιδεα.....
    Σ'ευχάριστω!

    Νομίζω όμως ότι μάλλον θα πάω για καινούργιο router τώρα που το ξανασκέφτομαι..

  8. #98
    Εγγραφή
    27-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3,0(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    To lease time υπαρχει οντως αλλα εχει μια κ μονο επιλογη FOREVER.. Ουφ


    Δοκίμασε να μπεις απο IE και εκεί θα βρεις και τις υπόλοιπες επιλογές που αρχίζουν από μισή ώρα.

    Το έχω γύρω στις 3 μέρες και αφού το έστησα σε λιγότερο από μισή ώρα ( φυσικά περιμένοντας το είχα διαβάσει αυτό τον πολύ καλό οδηγό) μου φαίνεται μια χαρά μηχανάκι για τον μέσο χρήστη.
    Όλα δουλευουν ρολόι και το ασύρματο μια χαρά. Το wifi του κινητού μου (Nokia Ε65) το βρίσκει στο δευτερόλεπτο.

    Το μόνο περίεργο είναι το αλλοπρόσαλο Noise margin που βγάζει στο upstream αλλά το έχω δει και σε άλλους να συμβαίνει.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  YAFSS_0011.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  10,8 KB 
ID: 24662


    Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω την IP του από 192.168.2.1 σε 10.0.0.138 μιας και έχω στήσει το LAN μου σύμφωνα με το speedtouch 510 v.4 που είχα.
    Από το λίγο που είδα νομίζω ότι μάλλον γίνεται.
    Το έχει κανει κανείς;

  9. #99
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Μπορείς από το Network Settings

    Εννοείτε πως κάνοντας αυτή την αλλαγή θα χάσεις την επικοινωνία με τον router και θα πρέπει να αλλάξεις και την IP του τερματικού σου για να την ανακτήσεις, ενώ θα πρέπει να αναπροσαρμόσεις και το scope του DHCP server

  10. #100
    Εγγραφή
    27-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3,0(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς από το Network Settings

    Εννοείτε πως κάνοντας αυτή την αλλαγή θα χάσεις την επικοινωνία με τον router και θα πρέπει να αλλάξεις και την IP του τερματικού σου για να την ανακτήσεις, ενώ θα πρέπει να αναπροσαρμόσεις και το scope του DHCP server
    Ακούγεται δύσκολο με την τεχνική ορολογία που χρησιμοποιείς αλλά μάλλον είναι εύκολο.

    Ένα πράγμα με προβληματίζει :

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  YAFSS_002.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  65,1 KB 
ID: 24664


    το ρουτερ εχει IP 192.168.2.1 και το εύρος το των διευθύνσεων που δίνει το DHCP είναι από 192.168.2.2 έως 192.168.2.254.

    Το νέο του IP θα είναι το 10.0.0.138. Το εύρος λογικά θα περιοριστεί απο 10.0.0.1 έως 10.0.0137 ή από το 10.0.0.138 έως το 10.0.0.254.
    Σωστά?
    Να το επιχειρήσω ή θα έχουμε δράματα .
    Εννοείται οτι στις στατικές διευθύνσεις του Lan θα δώσω στο λαπτοπ μια διευθύνση 10.0.0.Χ και θα βάλω default gateway το 10.0.0.138.

  11. #101
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1021/249 True Rate
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 57(dB)
    Δοκιμασε το δεν χανεις τπτ αλλα νομιζω οτι καπου πηρε το ματι μου οτι αμα αλλαξεις την ΙP του παθαινει τραλαλα. Κρατα ενα backup τα settings σου κ κανε restore στην χειροτερη.

    Δοκιμαζω τωρα κ αυτο με τον IE που μου ειπες. Ευχαριστω.

  12. #102
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Όποια από τις δύο επιλογές που αν έφερες και αν επιλέξεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Μοναδικό κριτήριο για να επιλέξεις μία από τις δύο θα μπορούσε να είναι η ύπαρξη υπολογιστών με στατική IP σε ένα από τα δύο εύρη.

    Αν για παράδειγμα έχεις ένα server στην 10.0.0.1, ένα εκτυπωτή στην 10.0.0.2 και ένα dektop στην 10.0.0.3, επελέξε για το scope το εύρος 10.0.0.139* έως το 10.0.0.254.

    * Μην βάλεις μέσα στο scope την 10.0.0.138 αφού αυτή χρησιμοποιείτε από τον router σου

    Τις επιλογές για το Lease Time του DHCP πάντως τις βλέπω μια χαρά από firefox

  13. #103
    Εγγραφή
    27-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3,0(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοναδικό κριτήριο για να επιλέξεις μία από τις δύο θα μπορούσε να είναι η ύπαρξη υπολογιστών με στατική IP σε ένα από τα δύο εύρη.

    Αν για παράδειγμα έχεις ένα server στην 10.0.0.1, ένα εκτυπωτή στην 10.0.0.2 και ένα dektop στην 10.0.0.3, επελέξε για το scope το εύρος 10.0.0.139* έως το 10.0.0.254.

    Πάρα πολύ σωστός .
    Αυτό δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.

    Τα τέσσερα pc του Lan μου και ο εκτυπωτής έχουν στατικές IP από 10.0.0.1 έως 10.0.0.5.
    Εβαλα το εύρος απο το 10.0.0.1 έως 10.0.0.137 αλλά αυτή την στιγμή δεν είμαι στο σπίτι με το Lan και το DHCP δίνει IP's που ήδη υπάρχουν στα pc (τα οποία όμως σαν φυσικές συνδέσεις δεν υπάρχουν) .
    Το αλλάζω τώρα από 10.0.0.139 και πάνω για να μην υπάρχουν conflicts .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις επιλογές για το Lease Time του DHCP πάντως τις βλέπω μια χαρά από firefox
    Εμένα πάλι γιατι δεν ανοίγει το dropdown menu στον firefox ;

  14. #104
    Το avatar του μέλους Κωστας
    Κωστας Guest
    αγαπητε φιλε
    πολυ καλα αυτα που λες για το CGA5720N/TE και πολλα ευχαριστω .
    Εγω θα ηθελα να μαθω πως βαζεις μια πορτα π.χ 3724 η 6112 στο virual server,δινεις το ιδιο ip 192.168.2.2?
    Επισης πρεπει να βαλω τις πορτες (ανω) και στο special applications δηλ triger 3724 public 3724.
    Πια η διαφορα virt.server και spec applications?
    Υποψιν οι πορτες αυτες ειναι για on line game.Aνοιγωντας το NAT υπαρχει το address mapping εδω τι κανω ?
    φιλικα
    Κωστας

  15. #105
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1021/249 True Rate
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 57(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κωστας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα ηθελα να μαθω πως βαζεις μια πορτα π.χ 3724 η 6112 στο virual server,δινεις το ιδιο ip 192.168.2.2
    Δωσε το ΙP του PC σου (στατικο) κ πορτα που χρησιμοποιείτε απο την εφαρμογη. Κανε save κ καθαρισες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panil Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εμένα πάλι γιατι δεν ανοίγει το dropdown menu στον firefox ;

    Κ εμενα δεν ανοιγει. Επισης με ΙΕ δεν εχω καν την επιλογη. Κοβετε το μισο μενου. Θα τρελαθω τελειως.

    ΥΓ. Κανενα απο τα 2 δεν μου κανει block.


    Να ξαναθυμίσω τα QOS settings? Γνωριζει κανεις πως να τα σεταρουμε αυτα? Με ενδιαφερει να δινω προτεραιοτητα σε καποια applications. Μην μου πειτε τπτ σε λιμιτερ γιατι δεν ειναι κ πολυ εφαρμόσιμο. Ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagosman : 05-11-07 στις 17:25.

Σελ. 7 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Philips] Philips CGA3600N/TE modem router ενσύρματο
    Από fadeout στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-08, 18:19
  2. Philips CGA5720N/TE wireless ΜΟΝΟ για router(όχι modem)
    Από soiramk στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 12:45
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ROUTER PHILIPS CGA3600N/TE ΚΑΙ DC++ v. 0.699
    Από spartakos21 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 12:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας