Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2007
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    παιδια θελω να αγορασω 5 dvd απο το amazon και θελω να ρωτησω δυο πραγματακια
    πως μπορω να δω το κοστος της αποστολης?
    αν τα πραγματα κανουν 100δολλαρια θα δωσω 63ευρω?
    που μπορω να βρω pre-paid card?μπορω να την χρησιμοποιησω στο amazon?

    αυτα τα λιγα

  2. #2
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    Θα κάνεις οτι τα παραγγέλνεις, δηλαδή θα πας στο checkout και θα προχωρήσεις μέχρι εκεί που λέει confirm your order ή κάτι τέτοιο...
    Ναι, αν ισχύει ακόμη η ίδια ισοτιμία...
    Pre-paid κάρτα, ρώτα την τράπεζά σου ή σε όποια τράπεζα βρεις μπροστά σου.
    Προσοχή, εάν κάνεις μεγάλη παραγγελία (πάνω από 100-150€), υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου την κρατήσουν στο τελωνείο και να αναγκαστείς να πληρώσεις φόρο για να τα πάρεις...

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.830
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από το Amazon.com πιθανόν να μην σου έρθουν χώρια που θα είναι region1.
    Για Ευρώπη, amazon.co.uk ή amazon.de
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Amazon.co.uk για εμάς!
    Παίζει και το .de αρκεί να μη σε πειράζει που τα covers σου θα είναι στα γερμανικά!
    π.χ. "Der Herr der Ringe 1-3. Die Gefahrten / Die zwei Turme / Die Ruckkehr des Kοnigs". Ja!
    Κοινώς: "The Lord of the Rings 1-3/The fellowship/The Two Towers/The Return of the King".
    Εμένα πάντως, δε μου κάθεται...!

    Παρήγγειλα τα Χριστούγεννα το απωθημένο μου: The X-Files All-Seasons Boxset (102 ευρώ και εδώ το βρήκα 300 ) και το είχα σε 5 μέρες (ήταν και γιορτές!). Είχε και ελληνικούς υπότιτλους.
    Πλήρωσα κανονικά με την πιστωτική μου - όλα ΟΚ. Μου έστελναν e-mails για να με ενημερώσουν για την πορεία της παραγγελίας μου. Πότε παραγγέλθηκε, πότε έφυγε απο αποθήκη, ποιόν courier να περιμένω, πότε φτάνει κλπ.
    Κόστος μεταφορικών 3 λίρες (ούτε 5 ευρώ).
    Συγκεκριμένα, το κάθε DVD (ανεξάρτητα αν είναι single, double ή boxset) κοστίζει 0,39 λίρες + 1,49/delivery + VAT. Όσο λιγότερα deliveries έχεις, τόσο οικονομικότερο είναι. Αν έρθουν όλα σε ένα πακέτο υπολόγισε 4,5 λίρες p&p. Κοινώς ούτε 7 ευρώ.
    Pre-paid card μπορείς να χρησιμοποιήσεις, όπως και debit. Tο VISA τους ενδιαφέρει. Δεν σου χρεώνουν κάρτα πριν την αποστολή.

    Περισσότερο σου κοστίζει να κατέβεις κέντρο ή να παραγγείλεις απο ελληνικό οn-line shop.
    Γενικά, αξίζει τον κόπο...

    ........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α! για pre-paid cards ψάχτο λίγο. Οι τράπεζες χρεώνουν προμήθεια κάθε φορά που τη "γεμίζεις".
    Αν έχεις κάποιον λογαριασμό με μικρό υπόλοιπο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη debit σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 3lbereth : 22-05-08 στις 00:31. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    μόλις έκανα μια μικρή αγορά από το amazon.de καθώς το .co.uk δε στέλνει ηλεκτρονικά εκτός Αγγλίας.
    καθώς τα γερμανικά μου είναι στη χειρότερη δυνατή κατάσταση, σταυροκοπιέμαι ακόμα μην έκανα κανένα λάθος στην παραγγελία.

    θα θελα να ρωτήσω, εγώ πως μπορώ να επικοινωνήσω με τον πωλητή; μήπως είναι προτιμότερο να επικοινωνήσω με το amazon σε περίπτωση προβλήματος; επίσης, μιας που δε δέχεται PayPal αλλά μόνο αριθμό κάρτας, πως μπορώ να επαναχρηματοδοτηθώ σε περίπτωση λάθους;

    τέλος, το πιο ασήμαντο, πρέπει να κάνω τις ερωτήσεις μου στα γερμανικά; (θα φρίξουν οι άνθρωποι. ούτως ή άλλως αν έγινε κάποιο λάθος θα έγινε λόγω της γλώσσας)
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.858
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Amazon.co.uk για εμάς!
    Παίζει και το .de αρκεί να μη σε πειράζει που τα covers σου θα είναι στα γερμανικά!
    π.χ. "Der Herr der Ringe 1-3. Die Gefahrten / Die zwei Turme / Die Ruckkehr des Kοnigs". Ja!
    Κοινώς: "The Lord of the Rings 1-3/The fellowship/The Two Towers/The Return of the King".
    Εμένα πάντως, δε μου κάθεται...!

    Παρήγγειλα τα Χριστούγεννα το απωθημένο μου: The X-Files All-Seasons Boxset (102 ευρώ και εδώ το βρήκα 300 ) και το είχα σε 5 μέρες (ήταν και γιορτές!). Είχε και ελληνικούς υπότιτλους.
    Πλήρωσα κανονικά με την πιστωτική μου - όλα ΟΚ. Μου έστελναν e-mails για να με ενημερώσουν για την πορεία της παραγγελίας μου. Πότε παραγγέλθηκε, πότε έφυγε απο αποθήκη, ποιόν courier να περιμένω, πότε φτάνει κλπ.
    Κόστος μεταφορικών 3 λίρες (ούτε 5 ευρώ).
    Συγκεκριμένα, το κάθε DVD (ανεξάρτητα αν είναι single, double ή boxset) κοστίζει 0,39 λίρες + 1,49/delivery + VAT. Όσο λιγότερα deliveries έχεις, τόσο οικονομικότερο είναι. Αν έρθουν όλα σε ένα πακέτο υπολόγισε 4,5 λίρες p&p. Κοινώς ούτε 7 ευρώ.
    Pre-paid card μπορείς να χρησιμοποιήσεις, όπως και debit. Tο VISA τους ενδιαφέρει. Δεν σου χρεώνουν κάρτα πριν την αποστολή.

    Περισσότερο σου κοστίζει να κατέβεις κέντρο ή να παραγγείλεις απο ελληνικό οn-line shop.
    Γενικά, αξίζει τον κόπο...

    ........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α! για pre-paid cards ψάχτο λίγο. Οι τράπεζες χρεώνουν προμήθεια κάθε φορά που τη "γεμίζεις".
    Αν έχεις κάποιον λογαριασμό με μικρό υπόλοιπο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη debit σου.
    To amazon.co.uk και amazon.de στέλνουν με courier;;; Εγώ νόμιζα πως ήταν απλό ταχυδρομείο. Από τι θυμάμαι στο UK amazon λέει royal mail.

    ........Auto merged post: ermis333 πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόλις έκανα μια μικρή αγορά από το amazon.de καθώς το .co.uk δε στέλνει ηλεκτρονικά εκτός Αγγλίας.
    καθώς τα γερμανικά μου είναι στη χειρότερη δυνατή κατάσταση, σταυροκοπιέμαι ακόμα μην έκανα κανένα λάθος στην παραγγελία.

    θα θελα να ρωτήσω, εγώ πως μπορώ να επικοινωνήσω με τον πωλητή; μήπως είναι προτιμότερο να επικοινωνήσω με το amazon σε περίπτωση προβλήματος; επίσης, μιας που δε δέχεται PayPal αλλά μόνο αριθμό κάρτας, πως μπορώ να επαναχρηματοδοτηθώ σε περίπτωση λάθους;

    τέλος, το πιο ασήμαντο, πρέπει να κάνω τις ερωτήσεις μου στα γερμανικά; (θα φρίξουν οι άνθρωποι. ούτως ή άλλως αν έγινε κάποιο λάθος θα έγινε λόγω της γλώσσας)
    Για ηλεκτρονικά ένα από τα καλύτερα καταστήματα που στέλνει και Ελλάδα είναι το www.pixmania.com
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ermis333 : 22-05-08 στις 07:16. Αιτία: auto merged post

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  7. #7
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια και μια αλλη διασταση στο θεμα των ηλεκτρονικων αγορων ......
    να αγοραζουμε βεβαια οτι μας συμφερει ως καταναλωτες .....
    αλλα και να προτιμουμε κοντινες χωρες καθως ειναι γνωστο ποσο βλαπτουν την ατμοσφαιρα τα μακρινα αεροπορικα ταξιδια
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  8. #8
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    290
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.999/4.996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρήγγειλα τα Χριστούγεννα το απωθημένο μου: The X-Files All-Seasons Boxset (102 ευρώ και εδώ το βρήκα 300 ) και το είχα σε 5 μέρες (ήταν και γιορτές!). Είχε και ελληνικούς υπότιτλους.
    Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο box set, το βρήκα στο .co.uk με 77 λίρες (97 ευρώ + μεταφορικά). Από εκεί το χτύπησες και εσύ και είχε ελληνικούς υπότιτλους??? με βλέπω να το χτυπάω άμεσα...

  9. #9
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΧΤΥΠΑ ΤΟ!

    Έχει και το Fight The Future...

    ........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 8 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To amazon.co.uk και amazon.de στέλνουν με courier;;; Εγώ νόμιζα πως ήταν απλό ταχυδρομείο. Από τι θυμάμαι στο UK amazon λέει royal mail.
    Τώρα που το λες, δίκιο έχεις. Απλό ταχυδρομείο είχα ζητήσει, αλλά τελικά μου έστειλαν αυτό:
    Spoiler:
    Your order #xxx-xxxxxxx-xxxxx (received 24-December-2007)
    -------------------------------------------------------------------------
    Ordered Title Price Dispatched Subtotal
    ---------------------------------------------------------------------
    Amazon.co.uk items (Sold by Amazon EU S.a.r.L.):

    1 The X Files - The Complete... £72.89 1 £72.89

    Shipped via DHL Express (estimated arrival date: 28-December-2007).
    Tracking number: xxxxxxx

    -------------------------------------------------------------------------
    Subtotal: £61.25
    Delivery Charge: £1.13
    VAT: £11.85
    Total: £74.23

    Πράγματι, στις 29/12 πρωί-πρωί, το είχα στην πόρτα μου!

    ........Auto merged post: 3lbereth πρόσθεσε 14 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα θελα να ρωτήσω, εγώ πως μπορώ να επικοινωνήσω με τον πωλητή; μήπως είναι προτιμότερο να επικοινωνήσω με το amazon σε περίπτωση προβλήματος; επίσης, μιας που δε δέχεται PayPal αλλά μόνο αριθμό κάρτας, πως μπορώ να επαναχρηματοδοτηθώ σε περίπτωση λάθους;

    τέλος, το πιο ασήμαντο, πρέπει να κάνω τις ερωτήσεις μου στα γερμανικά; (θα φρίξουν οι άνθρωποι. ούτως ή άλλως αν έγινε κάποιο λάθος θα έγινε λόγω της γλώσσας)
    Πωλητής είναι το Amazon. Όσο για τη γλώσσα... ελπίζω να μιλάνε αγγλικά στο support center τους.

    Για τις επιστροφές σου αντιγράφω το return policy του .co.uk.
    Λογικά πρέπει να ισχύουν τα ίδια και για Γερμανία. Πάντως, πριν κάνεις παραγγελίες, διάβαζε πάντα τους όρους, για να μη βρεθείς σε δύσκολη θέση.
    Με την επιβεβαίωση της παραγγελίας, μου έστειλαν το παρακάτω:
    Spoiler:

    Your right to cancel:
    At Amazon.co.uk we want you to be delighted every time you shop with us.
    Occasionally though, we know you may want to return items. Read more about
    our Returns Policy at: http://www.amazon.co.uk/returns-policy/

    Further, under the United Kingdom's Distance Selling Regulations, you have
    the right to cancel the contract for the purchase of any of these items
    within a period of 7 working days, beginning with the day after the day
    on which the item is delivered. This applies to all of our products.
    However, we regret that we cannot accept cancellations of contracts for the
    purchase of video, DVD, audio, video games and software products where
    the item has been unsealed. Please note that we are unable to accept
    cancellation of, or returns for, digital items once downloading has
    commenced. Otherwise, we can accept returns of complete product, which
    is unused and in an "as new" condition.

    Our Returns Support Centre will guide you through our Returns Policy
    and, where relevant, provide you with a printable personalised return label.

    Please go to http://www.amazon.co.uk/returns-support to use our Returns

    Support Centre.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 3lbereth : 22-05-08 στις 10:36. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    11-11-2007
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    βασικα θελώ να παρω τα dragonballz remastered season 1,2,3,4,5(ελεγα να τα παρω ολα μαζι οταν βγουν αλλα δεν μπορω να περιμενω αλλο) και απο οτι ειδα τα μεταφορικα ειναι 16 δολλαρια(μια χαρα).στην ελλαδα δεν υπαρχει περιπτωση να τα βρω και αν τα βρω θα κανουν 50 το καθε ενα, ενω απο amazon μαζι με μεταφορικα μου βγαινουν 150δολλαρια δηλαδη μονο 95ευρω

    το μονο κακο ειναι οτι δεν ξερω απο πιστωτικες, προπληρωμενες κτλ.

    ........Auto merged post: Vegito πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    τι χρειαζεται για να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vegito : 22-05-08 στις 12:44. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Παιδια, εγώ έχω κάνει αγορές απ'το amazon.com και μού ήρθαν όλες κανονικότατα, και μάλιστα πιο πριν απ'το αναμενόμενο (που μού λέγανε, αφού έκανα την κάθε παραγγελία).
    Όσον αφορά τα dvd, ναι, είναι Region 1, αλλά στο dvd player που έχω παίζουν κανονικά. Βέβαια, και στον υπολογιστή μπορείς να τα δεις, με κατάλληλο πρόγραμμα που αλλάζεις ό,τι region θες, και όσες φορές θες...
    Τέλος, με τις Pre-paid κάρτες είναι όλα οκ, ωστόσο, όπως προαναφέρθηκε, όταν τις γεμίζεις, οι τράπεζες κρατάνε προμήθεια. Σε μία που έβγαλα στη Eurobank, μού κρατήσανε 2 ευρώ...

  12. #12
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    ΤΕΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    USR 9108Α
    Και εγώ μια χαρά είχα αγοράσει ένα cd που δεν είχε έρθει ποτέ στην Ελλάδα από το amazon.com . Μου ήρθε μέσω ταχυδρομείου και όλα οκ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vegito Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι χρειαζεται για να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα
    Νομίζω τίποτα πέρα από τη ταυτότητά σου. Εγώ έτσι είχα βγάλει μια Attica Giftcard Visa.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά από net
    Από petros_ στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 20:28
  2. Αγορες απο αμερικανικο Amazon
    Από YiannisP στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-07, 20:41
  3. αγορα videogames μέσω amazon
    Από mgv στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-06, 13:51
  4. Αγορα Alcatel 585 απο Vivodi ή απο Oteshop?
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 20:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας