Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
445. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    181 40,67%
  • Εθνική Τράπεζα

    208 46,74%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    230 51,69%
  • Attica Bank

    14 3,15%
  • Eurobank

    160 35,96%
  • Άλλη

    26 5,84%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,70%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 781 από 781 ΠρώτηΠρώτη ... 761771776779780781
Εμφάνιση 11.701-11.709 από 11709

Θέμα: e-banking

  1. #11701
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.410
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλώνω από την αρχή ότι δεν έχω επαγγελματική σχέση με POS και παρακολουθώ το νήμα για τα ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με τον τίτλο του, δηλαδή τράπεζες και e-banking.

    Τις τελευταίες μέρες έχει ανοίξει θέμα με το ΙΒΑΝ της Viva και ένα μέλος ισχυρίζεται ότι το συγκεκριμένο Iban είναι virual και όχι πραγματικό.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε όλο το σκεπτικό που επαναλαμβάνεται στα posts του, δεν αναφέρεται ούτε ένα αποδεικτικό στοιχείο για τους ισχυρισμούς του και τη θέση που υποστηρίζει.

    Δεν θα έπρεπε να συνοδεύονται οι ισχυρισμοί αυτοί και από αποδεικτικά στοιχεία?

    Απλά, αναρωτιέμαι ...
    Οποιος γράφει μηνύματα στο φόρουμ είναι υποχρεωμένος να επισυνάπτει αποδεικτικά στοιχεία;
    Έχει υπογράψει κάποια σχετική σύμβαση και θα αμείβεται για αυτή την υπηρεσία που θα παρέχει (της υποχρέωσης υποβολής αποδεικτικών στοιχείων) ;
    Σε υποχρεώνει κάποιος να δεχτείς ως ευαγγέλιο τα μηνύματα του οποιουδήποτε σε ενα δημοσιο φορουμ;
    Αν θεωρείς ότι τα βγάζει απ το κεφάλι του, τα προσπερνάς

  2. #11702
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.163
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι μια άποψη και αυτή.

    Αλλά, επειδή το συγκεκριμένο θέμα έχει σχέση με οικονομικά στοιχεία, θεωρώ ότι, πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία για κάθε σενάριο/άποψη που προτείνεται.

    Εν πάση περιπτώσει, όποιοι ενδιαφέρονται για το θέμα του POS της Viva, ας προβληματιστούν ...

  3. #11703
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.361
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εσυ δεν πληρωσει τα κερατιατικα 120 ευρω το χρονο και "χασεις" το τυχον virtual iban θα μεινεις με το master iban του λογαριασμου που μπορει να ειναι DE.
    Τι θα λες τοτε στους πελατες σου? Πλεον στειλτε μου λεφτα εκει? Θα νομιζουν οτι φοροδιαφευγεις και τα στελνεις εξω.
    Το POS που τυχον σου εχει δωσει η Viva που θα στελνει πλεον τα χρηματα και που θα κανει εκκαθαριση συναλλαγων? Στο DE IBAN? Και πως θα σε τσιμπησει ή ελεγξει η Εφορια αν θελησει? Θα δει "ελληνικο" POS της Viva δεμενο με DE IBAN στη Γερμανια?
    Αν μιλάς για τους δικούς μου πελάτες, στο εξωτερικό βρίσκονται, για τους Έλληνες έχω σε κανονική ελληνική τράπεζα χωρίς προμήθεια εισερχομένων, κάποιοι είναι και large και βάζουν προμήθεια OUR, για τους ιδιώτες έχουμε και το IRIS, υποχρεωτικό από τέλος του μήνα. Το viva βολεύει για πληρωμές μέσω πιστωτικής, Google Pay και κάμποσους άλλους τρόπους, εφόσον έχεις πελάτες που θέλουν να πληρώνουν με συγκεκριμένο τρόπο. Αν το ζητούμενο είναι αυτό, πληρωμές με πιστωτική δέχεται και το PayPal, κάθε έμπορος που δεν έχει αυτοκτονικές τάσεις έχει και ένα τέτοιο.

    Τον προβληματισμό τον καταλαβαίνω, ως ενδιάμεσο λογαριασμό το κάθε POS χρησιμοποιεί ό,τι θέλει, εντέλει τα στέλνει στην ελληνική τράπεζα. Δεν μου έχει τύχει για να ξέρω. Η εταιρεία πάντως που φωτογραφίζεις που έστελνε Βουλγαρία και Μάλτα ακόμα υπάρχει και υπάρχουν επιχειρήσεις με δικά της POS.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε όλο το σκεπτικό που επαναλαμβάνεται στα posts του, δεν αναφέρεται ούτε ένα αποδεικτικό στοιχείο για τους ισχυρισμούς του και τη θέση που υποστηρίζει.
    Καμία σχέση, διάβασε πιο προσεκτικά τι γράφει, λέει πως όλα κάτι τέτοιο δείχνουν. Δεν νομίζω να βάζει το χέρι του στη φωτιά. Από αυτή την εταιρεία, τίποτα δεν θα με εξέπληττε πια.
    hnesne

  4. #11704
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.038
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλώνω από την αρχή ότι δεν έχω επαγγελματική σχέση με POS και παρακολουθώ το νήμα για τα ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με τον τίτλο του, δηλαδή τράπεζες και e-banking.

    Τις τελευταίες μέρες έχει ανοίξει θέμα με το ΙΒΑΝ της Viva και ένα μέλος ισχυρίζεται ότι το συγκεκριμένο Iban είναι virual και όχι πραγματικό.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε όλο το σκεπτικό που επαναλαμβάνεται στα posts του, δεν αναφέρεται ούτε ένα αποδεικτικό στοιχείο για τους ισχυρισμούς του και τη θέση που υποστηρίζει.

    Δεν θα έπρεπε να συνοδεύονται οι ισχυρισμοί αυτοί και από αποδεικτικά στοιχεία?

    Απλά, αναρωτιέμαι ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μια άποψη και αυτή.

    Αλλά, επειδή το συγκεκριμένο θέμα έχει σχέση με οικονομικά στοιχεία, θεωρώ ότι, πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία για κάθε σενάριο/άποψη που προτείνεται.

    Εν πάση περιπτώσει, όποιοι ενδιαφέρονται για το θέμα του POS της Viva, ας προβληματιστούν ...
    Δυστυχως ως εχει το νομοκανονιστικο πλαισιο σε Ελλαδα και Ευρωπη το virtual IBAN δεν μπορει να "επαληθευτει" δεν υπαρχει δηλαδη μηχανισμος που να σου λεει αυτο ειναι virtual και αυτο οχι.
    Εκει εγκειται και ενα μεγαλος προβληματισμος των Αρχων και της EBA στο report που εξεδωσε τον προηγουμενο μηνα για τα challenges and risks των virtual ibans στη Ενωση και παγκοσμια.

    Οποιος εχει ορεξη, χρονο και τις καταλληλες γνωσεις διαβαζει το Report του Ευρωπαιου Εποπτη και βγαζει τα συμπερασματα του

    https://www.eba.europa.eu/sites/defa...al%20IBANs.pdf

    Παραταυτα
    α) με βασει το screenshot που ανεβασαν οι συμφορουμιτες με βαση το οποιο η Viva τους ενημερωνε οτι για να διατηρησουν το "αναγνωριστικο" του ελληνικου iban για πληρωμες
    (ι) η Viva στο screenshot μιλαει για διατηρηση του αναγνωριστικου iban μεχρι 30/6 (και ως ειπαμε αναγνωριστικο/identifier IBAN θεωρειται το virtual IBAN)
    (ιι) προτρεπει για αποκτηση ελληνικου iban εναντι τιμηματος => πουθενα στον κοσμο δεν επιλεγεις εξτρα iban ειναι παντρεμενο με το master account οταν ανοιγεις λογαριασμο ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ τα virtual ibans που μπορεις να τα "αποκτησεις" απο τους παροχους που τα προσφερουν => αρα η Viva ή σκοπευει να ανοιξει νεους λογαριασμους απο το μηδεν σε ολους στην Ελλαδα (master accounts) με Ελληνικο GR IBAN ή βρηκε νεο συνεργατη/παροχο για να συνεχισει την παροχη των προυπαρχοντων αναγνωριστικων (virtual) IBANS.
    β)και με δεδομενο οτι η ΕΒΑ και λοιποι φορεις χαρακτηριζουν το virtual IBAN ως identifier (ητοι αναγνωριστικο εις την βαρβαρικη) του master account/IBAN (βλεπε EBA report σελ.7 λ.χ.)
    γ) και με δεδομενο οτι η Viva προσκαλει τους πελατες αν θελου να διατηρησουν αυτη τη δυνατοτητα, που καμια τραπεζα που σου δινει κανονικο master iban δεν σε προσκαλει να διατηρησεις το IBAN γιατι ειναι παντρεμενο με το λογαριασμο κατα τη δημιουργια του,
    δ) και οτι το virtual IBAN πουθενα στον κοσμο δεν μπορει να αναγνωριστει (ακομα) ως virtual IBAN το γνωριζει μονο η τραπεζα/payment service provider που το εκδιδει ως τετοιο,
    οδηγουν στο συμπερασμα οτι η Viva αναφερεται σε virtual IBANs.

    Αν ηταν κανονικο Master IBAN του λογαριασμου, δεν θεωρειται πουθενα στον κοσμο αναγνωριστικο/identifier, και δεν χρεωνεται πουθενα στον κοσμο για να το διατηρεις και να κανεις πληρωμες και εμβασματα.
    Ακομα και το γεγονος οτι η Viva θελει να λεγεται σοβαρη εταιρεια/τραπεζα αλλα στο site της δεν εχει καμια σχετικη ανακοινωση για κατι τοσο σοβαρο αλλα το ανακοινωνει με μηνυματα, δεν το λες και απολυτα διαφανες. Οταν εχει συγκεκριμενες εποπτικες υποχρεωσεις ενημερωσης συναλλασσομενων και διαφανειας στην πληροφορηση προιοντων και υπηρεσιων με βαση την ΠΔΤΕ 2501.

    Note: Το οτι καποιοι μπορει να εχουμε γνωσεις ή εμπειρια απο ενα κλαδο δεν συνεπαγεται οτι θα κανουμε διατριβη ή θα προσκομιζουμε αποδεικτικα στοιχεια ότι η γη γυριζει. Το φορουμ ειναι χωρος ανταλλαγης αποψεων. Οποιος χρειαζεται περισσοτερα στοιχεια για κατι που του εδωσε τροφη για σκεψη ή αμφισβητηση, ξεκιναει μονος του την αναζητηση και τη συλλογη προσθετων στοιχειων. Δεν ειναι δικαστικη αιθουσα το φορουμ να πρεπει να προσκομιζονται αποδεικτικα στοιχεια και να γινεται αντεξεταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 05-06-24 στις 22:54.

  5. #11705
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.410
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Note: Το οτι καποιοι μπορει να εχουμε γνωσεις ή εμπειρια απο ενα κλαδο δεν συνεπαγεται οτι θα κανουμε διατριβη ή θα προσκομιζουμε αποδεικτικα στοιχεια ότι η γη γυριζει. Το φορουμ ειναι χωρος ανταλλαγης αποψεων. Οποιος χρειαζεται περισσοτερα στοιχεια για κατι που του εδωσε τροφη για σκεψη ή αμφισβητηση, ξεκιναει μονος του την αναζητηση και τη συλλογη προσθετων στοιχειων. Δεν ειναι δικαστικη αιθουσα το φορουμ να πρεπει να προσκομιζονται αποδεικτικα στοιχεια και να γινεται αντεξεταση.

  6. #11706
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.911
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έκανες και μπήκα στην εφαρμογή, στη θέση της είναι. Ήδη ενημέρωσα κάποιους πελάτες εξωτερικού που είχα δώσει IBAN της viva και τους έδωσα της wise, δεν θα βασιζόμαστε στο κάθε κ$λοχανείο. Και δεν είναι τα 120 ευρώ το χρόνο (που λίγα δεν τα λες), είναι που με τη μ@λ@κία που τους δέρνει μεθαύριο μπορεί να ξεφυτρώσει κάτι άλλο. Κακή προϊστορία, μυαλό δεν έβαλαν, ούτε εμείς και ξαναμπλεχτήμακε με αυτό το μπ@@@λο.
    Ίσως σε εμένα να έφυγε επειδή πάτησα από περιέργεια στο «Αίτηση». Αμέσως, χωρίς την οποιαδήποτε επιβεβαίωση, μου εμφάνισε μήνυμα ότι το αίτημα μου καταχωρήθηκε. Το επόμενο δευτερόλεπτο έβγαλα τα χρήματα μου από εκεί και δεν βλέπω να τα ξαναβάζω.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #11707
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.318
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πήγα σήμερα στην alpha bank να διαχειριστώ κάτι δολάρια της μητέρας μου. Τα είχε φέρει από το εξωτερικό. Υπάρχει και το δικό μου όνομα. Λόγω ηλικίας ασχολούμαι εγώ με αυτά.

    Στην alpha bank δεν μπορείς να δημιουργήσεις προθεσμιακή μέσω web banking σε ξένο νόμισμα. Επίσης μου είπε η υπάλληλος ότι προθεσμιακή γίνεται μόνο αν τα δολάρια είναι σε αξία πάνω απο 20000 ευρώ. Τέτοιο ποσό δεν υπάρχει. Τα δολάρια είναι πολύ λιγότερα. Υπήρχε όμως ήδη προθεσμιακή που την είχα κάνει πριν έξι μήνες.

    Πιο πριν δεν μπορούσα γιατί λόγω covid. Δεν υπήρχαν ραντεβού, τις πρωινές ώρες δούλευα, ή δεν ξέρω τι άλλο προέκυπτε.
    Τόσα χρόνια χάσαμε και αυτά τα λίγα σε δολλάρια από τόκους.

    Τέλος πάντων. Μου είπε ότι υπάρχει δυνατότητα να ανανεώσουμε οπότε θα συνεχιστεί η προθεσμιακή.
    Αυτό πάντως με το όριο ζήτησα να μου το δείξει στο site τους στους όρους συναλλαγών αλλά το έπαιξε Κινέζα
    Φυσικά ο λόγος που με κάλεσαν ήταν να μου πουλήσουν προϊόντα ασφάλισης, κάρτες, ενημέρωση με sms και άλλα που δεν δέχθηκα εννοείται.

    Πάντως διαχείριση προθεσμιακών σε συνάλλαγμα μέσω e-banking στην Alpha bank δεν γίνεται.
    Στην Euro bank γίνεται. Ανοίγουμε, κλείνουμε, προεξοφλούμε.

    Έκανα άλλη μια ερώτηση.
    Πέθανε ένας συγγενής Α βαθμού ο οποίος ήταν μόνος του και θέλω να μάθω την οικονομική σχέση που είχε με την τράπεζα μέχρι την ημέρα που απεβίωσε.
    Αρχικά μου είπε ότι δεν γίνεται αυτό. Μετά μου είπε ότι γίνεται υπό προϋποθέσεις δηλαδή να προσκομίσω κάποια έγγραφα, ληξιαρχική πράξη θανάτου, εγγυητέρων συγγενών και μη δημοσίευσης διαθήκης και να πληρώσω την αίτηση. Με παρέπεμψε στην διευθύντρια η οποία έλλειπε.
    Πήγα σε έναν άλλον και μου λέει θα πληρώσεις 180 ευρώ για να μάθεις εγγράφως αλλά δεν ήταν και σίγουρος για το ποσό.
    Φυσικά με το ΑΦΜ του συγχωρεμένου θα μπορούσε να μου πει τα πάντα αλλά και αυτό δεν είναι σωστό και απαγορεύεται.

    Ξέρει κανείς τελικά πόσο χρεώνουν για αυτό το αίτημα;
    Δεν βρήκα κάτι στον τιμοκατάλογο της τράπεζας

  8. #11708
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.776
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά με το ΑΦΜ του συγχωρεμένου θα μπορούσε να μου πει τα πάντα αλλά και αυτό δεν είναι σωστό και απαγορεύεται.
    Ενω αν πληρωσεις επιτρεπεται?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  9. #11709
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.318
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω αν πληρωσεις επιτρεπεται?

    Επιτρέπεται
    Η αίτηση γίνεται αποδεκτή με την προσκόμιση των δικαιολογητικών και αφού είσαι συγγενής Α βαθμού και ίσως είσαι και κληρονόμος αν ο συγγενής δεν έχει αφήσει διαθήκη.
    Η απάντηση είναι επίσημη και έγγραφη από εκεί και πέρα η τα ποσά που έχει σε καταθέσεις αυτός που απεβίωσε μοιράζονται στους κληρονόμους. Αναλόγως βαθμού πληρώνουν και φόρο κληρονομιάς.

    Αν δεν έχει προβλέψει ο συγχωρεμένος δεν θα τα πάρει τα χρήματα η τράπεζα.

    Αυτά προβλέπονται στο κληρονομικό δίκαιο.
    Όταν υπάρχουν υποψίες ότι υπάρχει χρήμα συντάσσεται και κληρονομιτήριο με την βοήθεια δικηγόρου.

    Αυτό που δεν ήξερα και δεν ξέρω είναι τα πόσα λεφτά κοστίζει η διαδικασία

Σελ. 781 από 781 ΠρώτηΠρώτη ... 761771776779780781

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας