Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
445. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    181 40,67%
  • Εθνική Τράπεζα

    208 46,74%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    230 51,69%
  • Attica Bank

    14 3,15%
  • Eurobank

    160 35,96%
  • Άλλη

    26 5,84%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,70%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 775 από 781 ΠρώτηΠρώτη ... 755765770773774775776777780 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.611-11.625 από 11709

Θέμα: e-banking

  1. #11611
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.619
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Τελικά έκανα 2 αναλήψεις από Εθνική με ξένη κάρτα και πλήρωσα 1,90 την κάθε μια.

  2. #11612
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.738
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Κωλοξίνομαι άσχημα να πάω σε ένα atm και να βγάλω με τη πιστωτική 50€ να δω αν ισχύουν όσα λέγαμε.... Εγώ θεωρώ πως οι τόκοι αγορών και ανάληψης μετρητών πως θα αρχίσουν να μετράνε μετά τη λήξη του λογαριασμού που θα βγει...

  3. #11613
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.205
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωλοξίνομαι άσχημα να πάω σε ένα atm και να βγάλω με τη πιστωτική 50€ να δω αν ισχύουν όσα λέγαμε.... Εγώ θεωρώ πως οι τόκοι αγορών και ανάληψης μετρητών πως θα αρχίσουν να μετράνε μετά τη λήξη του λογαριασμού που θα βγει...
    Είμαι απόλυτα βέβαιος πως η ανάληψη τοκίζεται day one.

    Και οι χρεώσεις αγορών τοκίζονται day one, μόνο στην περίπτωση που δεν εξοφλήσεις όλο το ποσό. Η ακριβής διαδικασία είναι ως εξής (χάρην ευκολίας ας θεωρήσουμε ότι η κάρτα δεν έχει χρησιμοποιηθεί):

    Αγοράζεις κάτι εφάπαξ για 100€ στις 10/5. Εκδίδεται λο/μος στις 25/5, που περιλαμβάνει την αγορά αυτή, με λήξη σιτς 5/6. Ας υποθέσουμε δεν εξοφλείς τον λογ/μο μέχι την λήξη του, και πληρώνεις 50€ πχ 1η Ιουνίου. Τότε:

    - υπολογίζεται τόκος για όλο το ποσό, 100€ για το διάστημα 10/5 - 1/6
    - υπολογίζεται τόκος για ~50€, από 2/6 και μετά.

    Όπως έγραψα, περίοδος χάριτος για κάρτα ΔΕΝ υπάρχει, αν δεν εξοφλείται πλήρως το σύνολο του υπολοίπου.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  4. #11614
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.065
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι απόλυτα βέβαιος πως η ανάληψη τοκίζεται day one.

    Και οι χρεώσεις αγορών τοκίζονται day one, μόνο στην περίπτωση που δεν εξοφλήσεις όλο το ποσό. Η ακριβής διαδικασία είναι ως εξής (χάρην ευκολίας ας θεωρήσουμε ότι η κάρτα δεν έχει χρησιμοποιηθεί):

    Αγοράζεις κάτι εφάπαξ για 100€ στις 10/5. Εκδίδεται λο/μος στις 25/5, που περιλαμβάνει την αγορά αυτή, με λήξη σιτς 5/6. Ας υποθέσουμε δεν εξοφλείς τον λογ/μο μέχι την λήξη του, και πληρώνεις 50€ πχ 1η Ιουνίου. Τότε:

    - υπολογίζεται τόκος για όλο το ποσό, 100€ για το διάστημα 10/5 - 1/6
    - υπολογίζεται τόκος για ~50€, από 2/6 και μετά.

    Όπως έγραψα, περίοδος χάριτος για κάρτα ΔΕΝ υπάρχει, αν δεν εξοφλείται πλήρως το σύνολο του υπολοίπου.
    Εμένα μου τι δίνει το πονηρό του πράγματος... θα ήθελα να μπορώ να ελέγξω ΠΟΥ και ΤΙ θα εξοφλήσουν τα λεφτά που θα βάλω στην πιστωτική. Αν εγώ πχ την έχω φορτωμένη με 200€ σε έξοδα και πάω και σηκώσω 50€ και την επομένη βάλω 50€ ε έκανα μια τρύπα στο νερό και τα 50€ που σήκωσα θα συνεχίσουν να τοκίζονται με το τρελό επιτόκιο και εγώ απλά θα έχω μειώσει τα 200€ που χρώσταγα με το μικρότερο επιτόκιο.
    Τρελή μόντα έχουν κάνει... για αυτόν και για άλλους λόγους ΠΟΤΕ σήκωμα χρημάτων από πιστωτική.

    Αν λέω κάπου κάτι λάθος διορθώστε με αλλά αυτά έχω καταλάβει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #11615
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.619
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου τι δίνει το πονηρό του πράγματος... θα ήθελα να μπορώ να ελέγξω ΠΟΥ και ΤΙ θα εξοφλήσουν τα λεφτά που θα βάλω στην πιστωτική. Αν εγώ πχ την έχω φορτωμένη με 200€ σε έξοδα και πάω και σηκώσω 50€ και την επομένη βάλω 50€ ε έκανα μια τρύπα στο νερό και τα 50€ που σήκωσα θα συνεχίσουν να τοκίζονται με το τρελό επιτόκιο και εγώ απλά θα έχω μειώσει τα 200€ που χρώσταγα με το μικρότερο επιτόκιο.
    Τρελή μόντα έχουν κάνει... για αυτόν και για άλλους λόγους ΠΟΤΕ σήκωμα χρημάτων από πιστωτική.

    Αν λέω κάπου κάτι λάθος διορθώστε με αλλά αυτά έχω καταλάβει.
    Ποτέ εκτός αν πας και την μηδενίσεις.
    Εγώ είπα να μην το δοκιμάσω. Ας πάει ο yazidis να θυσιαστεί.

  6. #11616
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.737
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωλοξίνομαι άσχημα να πάω σε ένα atm και να βγάλω με τη πιστωτική 50€ να δω αν ισχύουν όσα λέγαμε.... Εγώ θεωρώ πως οι τόκοι αγορών και ανάληψης μετρητών πως θα αρχίσουν να μετράνε μετά τη λήξη του λογαριασμού που θα βγει...
    Όπως σου λένε. Από την πρώτη μέρα που θα τα πάρεις. Το γράφουν και στους όρους της σύμβασης που υπογράφεις, πχ από την Alpha bank ( https://www.alpha.gr/-/media/AlphaGr...ukolunseos.pdf )

    9. Χρήση της Κάρτας για ανάληψη μετρητών από το Όριο Συναλλαγών
    9.1. Ο Κάτοχος έχει το δικαίωμα με χρήση της Κάρτας να αναλαμβάνει, ως δάνειο, μετρητά είτε από τα ταμεία της Τραπέζης ή/και άλλων
    τραπεζών που φέρουν τα σήματα της Κάρτας, είτε σε συνδυασμό με τον ΡΙΝ από τα ΑΤΜs που φέρουν τα σήματα της Κάρτας, είτε
    μέσω του διαδικτύου ή/και άλλων μέσων που θα τεθούν στη διάθεση του Κατόχου στο μέλλον, κατά τους όρους του προηγούμενου
    άρθρου 8 είτε από Επιχειρήσεις, που έχουν το προς τούτο δικαίωμα, κατά την πραγματοποίηση συναλλαγών της παρ. 5.1 πιο πάνω,
    κατά τους όρους της παρ. 5.2, εντός του εκάστοτε ισχύοντος Ορίου Συναλλαγών, του μηνιαίου ή/και ημερήσιου ορίου συναλλαγών (αρ.
    4) και στην περίπτωση των Επιχειρήσεων του τυχόν ισχύοντος ανώτατου ποσού αναλήψεως από αυτές.
    9.2. Σε κάθε τέτοια περίπτωση (παρ. 9.1), το ποσό της αναλήψεως είναι τοκοφόρο από την ημερομηνία που αναλήφθηκε.
    Και για να είμαστε πιο πλήρεις, ο αντίστοιχος όρος για τον υπερήμερο λογαριασμό:
    14.3. Σε περίπτωση μη εξοφλήσεως ή μερικής εξοφλήσεως του χρεωστικού υπολοίπου, ο Κάτοχος μετατρέπει αυθαίρετα το χρεωστικό
    υπόλοιπο σε δάνειο
    , ώστε κάθε επί μέρους ποσό συναλλαγής του χρεωστικού υπολοίπου εκτοκίζεται από την ημερομηνία επεξεργασίας
    της αντίστοιχης συναλλαγής που εμφανίζεται στους Λογαριασμούς του άρθρου 13, με το συμβατικό επιτόκιο της παρ. 9.4 πιο πάνω,
    όπως ισχύει την ως άνω ημερομηνία και από την επομένη της ημερομηνίας πληρωμής της παρ. 14.1 πιο πάνω, το ανεξόφλητο
    υπόλοιπο εκτοκίζεται, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην αμέσως επόμενη παρ. 14.4.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 15-05-24 στις 11:47.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  7. #11617
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.738
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μάλιστα.. οκ! Τότε σίγουρα είχα στο μυαλό μου το γεγονός πως στην Alpha bank μου είχαν μετατρέψει και μια Aegean Visa και σε χρεωστική, όπου ήταν συνδυασμένη και με ένα λογαριασμό και μπορούσα να κάνω ανάληψη και απ'αυτή.

  8. #11618
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.205
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου τι δίνει το πονηρό του πράγματος... θα ήθελα να μπορώ να ελέγξω ΠΟΥ και ΤΙ θα εξοφλήσουν τα λεφτά που θα βάλω στην πιστωτική. Αν εγώ πχ την έχω φορτωμένη με 200€ σε έξοδα και πάω και σηκώσω 50€ και την επομένη βάλω 50€ ε έκανα μια τρύπα στο νερό και τα 50€ που σήκωσα θα συνεχίσουν να τοκίζονται με το τρελό επιτόκιο και εγώ απλά θα έχω μειώσει τα 200€ που χρώσταγα με το μικρότερο επιτόκιο.
    Τρελή μόντα έχουν κάνει... για αυτόν και για άλλους λόγους ΠΟΤΕ σήκωμα χρημάτων από πιστωτική.

    Αν λέω κάπου κάτι λάθος διορθώστε με αλλά αυτά έχω καταλάβει.
    Το έγραψα ήδη. Όταν πληρώνεις την πιστωτική σου, η πληρωμη πηγαίνει με την ακόλουθη σειρά*:

    - συνδρομή
    - τόκοι ανάληψης μετρητών
    - ποσό ανάληψης μετρητών
    - τόκοι απο αγορές που δεν έχουν εξοφληθεί
    - ποσά αγορών που δεν έχουν εξοφληθεί.

    Εν ολίγοις, αν έχεις χρησιμοποιήσει την κάρτα σου για αγορές, αγορές με δόσεις, και αναλήψεις, καλά κρασιά, δεν ξεμπερδεύεις ποτέ.

    * για την ακριβεια είναι πιο περίπλοκο, καθώς μπορεί να υπάρχουν υπερημερίες, αλλά τουλάχιστον το παραπάνω σαν μπούσουλας είναι σωστό.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  9. #11619
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.065
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έγραψα ήδη. Όταν πληρώνεις την πιστωτική σου, η πληρωνεί πηγαίνει με την ακόλουθη σειρά*:

    - συνδρομή
    - τόκοι ανάληψης μετρητών
    - ποσό ανάληψης μετρητών
    - τόκοι απο αγορές που δεν έχουν εξοφληθεί
    - ποσά αγορών που δεν έχουν εξοφληθεί.

    Εν ολίγοις, αν έχεις χρησιμοποιήσει την κάρτα σου για αγορές, αγορές με δόσεις, και αναλήψεις, καλά κρασιά, δεν ξεμπερδεύεις ποτέ.

    * για την ακριβεια είναι ποιο περίπλοκο, καθώς μπορεί να υπάρχουν υπερημερίες, αλλά τουλάχιστον το παραπάνω σαν μπούσουλας είναι σωστό.
    Aaaa αν η σειρά είναι αυτή που λες τότε αυτό που λέω δεν ισχύει. Οκ άσε την συνδρομή.. στα καπάκια ξεχρεώνεις τον τόκο και το ποσό της ανάληψης οπότε δεν υπάρχει κομπίνα στη μέση που φανταζόμουν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #11620
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.205
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Είναι κομπίνα, γιατί τα παραπάνω είναι ψιλά γράμματα, και δε στα λέει ποτέ κανείς όταν σου πουλάει κάρτα. Ο λόγος που τα γνωρίζω με λεπτομέρειες είναι γιατί υπήρξα τραπεζικός υπάλληλος για μια δεκαετία (και σιχάθηκα τον κλάδο με αυτά που είδα).

    Στα γρήγορα, σε μια πιστωτική δε θα χρεωθείς ούτε σεντ παραπάνω, μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις:

    - είναι χωρίς συνδρομή
    - δεν κάνεις ανάληψη
    - εξοφλείς το σύνολο του λογ/μου, πριν, ή στην λήξη του λογ/μου

    Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση χρεώνεσαι.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  11. #11621
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.038
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου τι δίνει το πονηρό του πράγματος... θα ήθελα να μπορώ να ελέγξω ΠΟΥ και ΤΙ θα εξοφλήσουν τα λεφτά που θα βάλω στην πιστωτική. Αν εγώ πχ την έχω φορτωμένη με 200€ σε έξοδα και πάω και σηκώσω 50€ και την επομένη βάλω 50€ ε έκανα μια τρύπα στο νερό και τα 50€ που σήκωσα θα συνεχίσουν να τοκίζονται με το τρελό επιτόκιο και εγώ απλά θα έχω μειώσει τα 200€ που χρώσταγα με το μικρότερο επιτόκιο.
    Τρελή μόντα έχουν κάνει... για αυτόν και για άλλους λόγους ΠΟΤΕ σήκωμα χρημάτων από πιστωτική.

    Αν λέω κάπου κάτι λάθος διορθώστε με αλλά αυτά έχω καταλάβει.
    Η λογικη ειναι απλη και ειναι παντα υπερ της "μανας" οπως στο καζινο δεν χανει ποτέ. Πρώτα πληρώνονται τόκοι (κανονικοι και υπερημεριας) και έξοδα και μετα το κεφαλαιο.
    Αν εχεις μια πιστωτικη με οριο 2.000 ευρω και ειναι ταβανιασμενη στα 1.800 και δεν πληρωνεις αρα μεσα στα 1.800 εχει και αρκετα που ειναι τοκοι λογαριασμων και τοκοι υπερημεριας, τον επομενο μηνα στο λογαριασμο θα πεσουν οι τοκοι του μηνα των 1.800 ευρω. Αν εσυ καταθεσεις 100 ευρω ως πληρωμη αυτα τα 100 ευρω θα πανε να πληρωσουν τοκους. Για αυτο λενε οτι ποτε μα ποτε σε καρτα δεν πληρωνουμε την ελαχιστη καταβολη παρα μονο σε θεμα ζωης και θανατου (λχ δεν εχω αυτο το μηνα γιατι πληρωσα το μαιευτηριο cash ή ειχα αλλη αμεση αναγκη υγειας ή ζωης). Απλουστατα γιατι η ελαχιστη καταβολη θα καλυψει πρωτα τυχον τοκους αν υπαρχουν και μετα κεφαλαιο. Αν λοιπον ο λογαριασμος εχει σωρευμενους τοκους που ξεπερνανε το ποσο της ελαχιστης, εσυ απλα ξυνεις την επιφανεια, πληρωνεις λιγα τοκακια τα οποια ομως θα επανεμφανιστουν τον αλλο μηνα αφου δεν θα πληρωσεις κατι αλλο κ.ο.κ.

    Για αυτο βουλιαζουν στα χρεη με τις καρτες γιατι αν δεν κανεις γενναιες πληρωμες να φυγει κεφαλαιο απο τη μεση να σταματησει να τοκιζεται και να τρως υπερημεριες, δεν θα καθαρισεις ποτε.
    Για αυτο φωναζει και ο David Ramsey κατα των καρτων και των δανειων, ιδιως των καρτων και εχει δικιο, ειναι η χειροτερη μορφη πιστωσης και πρεπει να χρησιμοποιειται (α) μονο σε ωρα αναγκης ζωης και θανατου ή (β) αν εισαι τοσο ανετος οικονομικα και την χρησιμοποιεις απλα για να μετακυλιεις ενα μηνα πιο μετα την εκροη των μετρητων που ηδη εχεις σε αφθονια, ποτέ ως μεσο επιβιωσης να πληρωσω σημερα το σουπερμαρκετ και μετα βλεπω.

  12. #11622
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.753
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άχρηστη Εθνική με κρυπτικά μηνύματα λάθους "παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα - προσπαθήστε ξανά" εδώ και μισό μήνα όποτε προσπαθείς να ανεβάσεις έγγραφο.

  13. #11623
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.787
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λογικη ειναι απλη και ειναι παντα υπερ της "μανας" οπως στο καζινο δεν χανει ποτέ. Πρώτα πληρώνονται τόκοι (κανονικοι και υπερημεριας) και έξοδα και μετα το κεφαλαιο.
    Αν εχεις μια πιστωτικη με οριο 2.000 ευρω και ειναι ταβανιασμενη στα 1.800 και δεν πληρωνεις αρα μεσα στα 1.800 εχει και αρκετα που ειναι τοκοι λογαριασμων και τοκοι υπερημεριας, τον επομενο μηνα στο λογαριασμο θα πεσουν οι τοκοι του μηνα των 1.800 ευρω. Αν εσυ καταθεσεις 100 ευρω ως πληρωμη αυτα τα 100 ευρω θα πανε να πληρωσουν τοκους. Για αυτο λενε οτι ποτε μα ποτε σε καρτα δεν πληρωνουμε την ελαχιστη καταβολη παρα μονο σε θεμα ζωης και θανατου (λχ δεν εχω αυτο το μηνα γιατι πληρωσα το μαιευτηριο cash ή ειχα αλλη αμεση αναγκη υγειας ή ζωης). Απλουστατα γιατι η ελαχιστη καταβολη θα καλυψει πρωτα τυχον τοκους αν υπαρχουν και μετα κεφαλαιο. Αν λοιπον ο λογαριασμος εχει σωρευμενους τοκους που ξεπερνανε το ποσο της ελαχιστης, εσυ απλα ξυνεις την επιφανεια, πληρωνεις λιγα τοκακια τα οποια ομως θα επανεμφανιστουν τον αλλο μηνα αφου δεν θα πληρωσεις κατι αλλο κ.ο.κ.

    Για αυτο βουλιαζουν στα χρεη με τις καρτες γιατι αν δεν κανεις γενναιες πληρωμες να φυγει κεφαλαιο απο τη μεση να σταματησει να τοκιζεται και να τρως υπερημεριες, δεν θα καθαρισεις ποτε.
    Για αυτο φωναζει και ο David Ramsey κατα των καρτων και των δανειων, ιδιως των καρτων και εχει δικιο, ειναι η χειροτερη μορφη πιστωσης και πρεπει να χρησιμοποιειται (α) μονο σε ωρα αναγκης ζωης και θανατου ή (β) αν εισαι τοσο ανετος οικονομικα και την χρησιμοποιεις απλα για να μετακυλιεις ενα μηνα πιο μετα την εκροη των μετρητων που ηδη εχεις σε αφθονια, ποτέ ως μεσο επιβιωσης να πληρωσω σημερα το σουπερμαρκετ και μετα βλεπω.
    Γι αυτό
    Χρεωστική και όχι πιστωτική
    Που είναι μετρητά (η χρεωστική)

    Εχεις ? Ξοδεύεις.
    Δεν έχεις και ξοδεύεις ? Σκάβεις τον λάκο σου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #11624
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.038
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ακριβως, πιστωτικη μονο αυστηρα σε γνωση σου και μονο
    α) συνειδητοποιημενα οτι μεταχρονολογεις τις πληρωμες σου ενα μηνα μετα, κερδιζεις δηλαδη ενα "τσαμπα" μηνα στις ταμειακες ροες σου ΑΛΛΑ εχεις ταμειακες ροες και αποθεματα χρηματων ωστε να καλυψεις αυτες τις πληρωμες ενα μηνα μετα ή ακομα καλυτερα τα εχεις ηδη και τωρα τα χρηματα, απλα τα κρατας προσωρινα για ενα μηνα ως ταμειακο αποθεμα και τα πληρωνεις ενα μηνα μετα.
    Ιδιως αν εχεις και τιποτα επιστροφες ή ποντους ή loyalty schemes και μαζευεις και απο εκει καλα ψιλα μια χαρα.
    β) για αξιοποιηση ατοκων δοσεων για μεγαλες αγορες παλι σε αυστηρο συνδυασμο με το (α).

    Δλδ εχεις τα χρηματα αμεσα ή θα τα εχεις σιγουρα σε 1-2 μηνες (λχ οι μισθοι σου) αλλα αντι να δωσεις τωρα 500 ευρω για τηλεοραση ή 600 για κρεβατι και 1.000 για στρωμα, τα βαζεις σε 12 ατοκες και επιμεριζεις τις καταβολες, παλι για σκοπους καλυτερων ταμειακων ροων και προυπολογισμου σου.

    Αλλα μονο ετσι.

    Γυριζουμε δηλαδη παλι στα βασικα που επιμενει και ο Ραμσευ και ο πλουσιοτερος ανθρωπος στη Βαβυλωνα δηλαδη πρωτα πλανο και προυπολογισμος, μετα αυστηρη τηρηση ταμειακων ροων και προχωρας.

  15. #11625
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.069
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γυριζουμε δηλαδη παλι στα βασικα που επιμενει και ο Ραμσευ και ο πλουσιοτερος ανθρωπος στη Βαβυλωνα δηλαδη πρωτα πλανο και προυπολογισμος, μετα αυστηρη τηρηση ταμειακων ροων και προχωρας.
    Είχα δει ένα documentary που έδειχνε, την απαρχή των πιστωτικών καρτών.
    Οι τράπεζες έδιναν πιστωτικές μόνο σε φερέγγυους πελάτες, αυτοί πλήρωναν κανονικά και τελικά δεν κέρδιζαν τίποτε.

    Οι φερέγγυοι πελάτες πιστωτικής ονομάζονται "ναυάγια"

    Μετά άρχισαν να δίνουν δεξιά και αριστερά και, με την φοιτητική έκρηξη στις πιστωτικές ρέφαραν από τη χασούρα.

    Έχω (την ίδια πρακτικά) πιστωτική 25 χρόνια τώρα, τόκους δεν έχω πληρώσει (σοβαρά). Αρκετές φορές με κάλεσαν να αλλάξω σε νέα κάρτα με νέους όρους,
    προσπάθησαν να μου βάλουν ετήσια χρέωση (τους είπα ότι απλά θα την καταργήσω και... δεν έβαλαν γιατί αφορούσε και λογαριασμό τότε μισθοδοσίας).
    Είμαι ένα κανονικό ναυάγιο.

    Αν έχεις πιστωτική και ξέρεις τι κάνεις, είναι μαγεία.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

Σελ. 775 από 781 ΠρώτηΠρώτη ... 755765770773774775776777780 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας