Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: text browser

  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.591
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    γεια σας παιδες...γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποιος text browser που να υποστηριζει auto refresh σε σελιδες που εχω αφησει ηδη ανοιχτες σε screen ανα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    jEdit
    .......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 31-01-11 στις 03:56.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.591
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    το θελω για να ειμαι loggon σε ενα site το οποιο ομως σε πεταει εξω μετα απο καποιο χρονικο διαστημα αδρανειας...για αυτο θελω το autorefresh σαν feature...στον w3m και στον links που δοκιμασα δε βρηκα κατι...σαν workaround εχω ενα σκριπτακι το οποιο τερματιζει τον browser και μετα τον ξανατρεχει για να μπει στο συγκεκριμενο site...το jedit μπορει να λειτουργησει και σαν text browser?

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    Αφού το τρέχεις μέσω screen, μπορείς να του "περάσεις" πλήκτρα μέσω της screen! Για παράδειγμα, αν τρέχεις w3m, τότε απλά χρειάζεσαι να πατιέται το "R" ανά διαστήματα. Άρα αρκεί κάθε π.χ. 2 λετπά να δίνεις ένα
    Κώδικας:
    $ screen -X stuff R
    και θα στείλει το "R" στο "άλλο" screen που τρέχει το w3m (βασικά μπορείς να βάλεις την παραπάνω εντολή στο σκριπτάκι σου). Αν δεν βρίσκει το σωστό screen, τότε μπορείς να του πεις ποιο είναι (δε θυμάμαι πώς, αλλά σίγουρα γίνεται, δες το manual του screen)

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Path Level
    Interleaved
    Edit: [ Άκυρο. ]

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.591
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    το stuff τι ακριβως κανει? με το -Χ απο οτι ειδα μπορεις και στελνεις εντολες στο ηδη υπαρχον screen...για να καθορισεις πιο screen ειναι δινεις το διακοπτη -r και το ονομα του screen που εδωσες κατα τη δημιουργια του...ευχαριστω για τη βοηθεια...

  7. #7
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpetka2001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το stuff τι ακριβως κανει? με το -Χ απο οτι ειδα μπορεις και στελνεις εντολες στο ηδη υπαρχον screen...για να καθορισεις πιο screen ειναι δινεις το διακοπτη -r και το ονομα του screen που εδωσες κατα τη δημιουργια του...ευχαριστω για τη βοηθεια...
    Με το -X στέλνεις εντολές... αλλά τις εντολές που καταλαβαίνει το screen. "stuff" είναι το όνομα της εντολής που χρειάζεσαι εν προκειμένω, η οποία ακολουθείται από το string που θες να στείλεις. Μάλλον βγαίνει από το send some stuff

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.743
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Έχεις κοιτάξει το lynx; Νομίζω έχει autorefresh, αλλά πάει καιρός που έψαχνα κάτι παρόμοιο...

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.591
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hot_swapper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το -X στέλνεις εντολές... αλλά τις εντολές που καταλαβαίνει το screen. "stuff" είναι το όνομα της εντολής που χρειάζεσαι εν προκειμένω, η οποία ακολουθείται από το string που θες να στείλεις. Μάλλον βγαίνει από το send some stuff
    ευχαριστω για τη διευκρινηση...θα το δοκιμασω...επισης αν γνωριζεις αν υπαρχει καπου αναφορα σε σχεση με ποιες εντολες καταλαβαινει το screen θα σου ημουν ευγνωμων

    @tsigarid οχι δεν το εχω δοκιμασει το lynx...μονο links/elinks/w3m...θα του ριξω μια ματια αν δεν μπορεσω να κανω με τον παραπανω τροπο τη δουλεια μου...ευχαριστω παντως

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.743
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpetka2001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για τη διευκρινηση...θα το δοκιμασω...επισης αν γνωριζεις αν υπαρχει καπου αναφορα σε σχεση με ποιες εντολες καταλαβαινει το screen θα σου ημουν ευγνωμων

    @tsigarid οχι δεν το εχω δοκιμασει το lynx...μονο links/elinks/w3m...θα του ριξω μια ματια αν δεν μπορεσω να κανω με τον παραπανω τροπο τη δουλεια μου...ευχαριστω παντως
    Λοιπόν το έψαξα λίγο παραπάνω. Το lynx δεν υποστηρίζει auto-refresh, υποστηρίζει όμως ο links2.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.591
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    με βολεψε τελικα ο τροπος με το screen και εβγαλα ακρη...θα τσεκαρω ομως και τον links2...ευχαριστω...

  12. #12
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpetka2001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για τη διευκρινηση...θα το δοκιμασω...επισης αν γνωριζεις αν υπαρχει καπου αναφορα σε σχεση με ποιες εντολες καταλαβαινει το screen θα σου ημουν ευγνωμων
    Τις έχει στο manpage, στην ενότητα CUSTOMIZATION. Εναλλακτικά, στο (gnu) documentation (είναι λίγο διαφορετικό από το manpage).

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας