Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα και παλι,
    Σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση στο pc μου και πραγματικα θα ηθελα βοηθεια καθως δεν ειμαι και ο πλεον σχετικος.Ο υπολογιστης που εχω ειναι ο εξης:
    Intel Core 2 Duo E 4500 @ 2.2Ghz,Windows XP Home Edition,
    DDR2 2G,
    ATI Radeon HD 4350 512(αν και το Everest μου δειχνει διπλα απο τη καρτα γραφικων 1024)
    καρτα ηχου on board.
    H χρηση που κανω ειναι καθαρα ερασιτεχνικη,ελαχιστο gaming(κανα flight simulator,manager και σπανια πιο βαρια παιχνιδια-call of duty,GTA-),πολυ ιντερνετ,μουσικη,downloading και ταινιες.
    Επειδη και τα οικομικα δεν ειναι αυτο που λενε ''ανθηρα'',θα παιξουν μεγαλο ρολο στην αναβαθμιση.
    Σκεφτομαι για αγορα mobo,cpu και μνημων(και φανταζομαι πως θα χρειαστω και μια ψηκτρα επεξεργαστη καθως κι ενα καλυτερο τροφοδοτικο).Προς το παρον θα ηθελα τις προτασεις σας για μητρικη και επεξεργαστη.
    Επειδη πραγματικα ποτε δεν ημουν εξπερ και μαλιστα τα τελευταια χρονια εχω χασει σχεδον καθε επαφη,θα εκτιμουσα καθε βοηθεια.Οι μονες,ας πουμε,προυποθεσεις που θα ηθελα ειναι οι εξης:
    1.H μητρικη να παιρνει τη καρτα γραφικων μου(μη παει τσαμπα!),καθως και τον σκληρο μου(sata,320G)
    2.Nα παιρνει μνημες ddr3
    3.Να εχει εστω και υποτυποδη δυνατοτητα για μια μελλοντικη αναβαθμιση.
    Επισης κατι που διαβασα καπου ειναι οτι τα λειτουργικα στα 32-bit υποστηριζουν μονο ως 4 G Ram?Αν θελησω παραπανω θα πρεπει να περασω αλλο λειτουργικο?
    Οπως προειπα, to budget παιζει πρωταρχικο ρολο,οποτε πραγματικα οτι πιο φθηνο,τοσο πιο καλα(δε μπορω να βαλω ακριβες ποσό γιατι πραγματικα δε ξερω τι παιζει απο τιμες).

    ΥΓ:Συγχωρηστε με για τυχον χαζομαρες που εγραψα ή πραγματα που θεωρουνται δεδομενα,αλλα σας ειπα,δεν ειμαι και ο πλεον σχετικος
    ΥΓ1:Για τα εξτρα που ισως χρειαστουν(ψυκτρα,τροφοδοτικο κ.α.)θα σας πρηξω αργοτερα!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Γι'αυτά που θέλεις εμπόδιο δεν είναι τόσο ο επεξεργαστής και η μητρική σου, αλλά η κάρτα γραφικών στα παιχνίδια. Δηλαδή δε θα δεις σχεδόν καμία διαφορά αλλάζοντας μητρική και επεξεργαστή σ'αυτά που κάνεις.

    Καλύτερα να πάρεις μιά κάρτα γραφικών κι ένα τροφοδοτικό να την σηκώνει, κι ίσως αργοτερα να βρεις κι ένα μεταχειρισμένο, δυνατότερο επεξεργαστή και άλλα 2 γίγα μνήμη. Αλλιώς πας για ολική αναβάθμιση τώρα, εκτός σκληρού δίσκου, δηλαδή μια 350άρα επιεικώς...

    Γράψε αν θέλεις το μοντέλο μητρικής και τροφοδοτικού να δούμε τι μπορούν να "σηκώσουν", καθώς και αν έχεις ένα η δύο στικάκια μνήμης. Επίσης γράψε την ανάλυση της οθόνης σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigBlack : 02-12-11 στις 16:39.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κοιτα,το gaming ειναι πραγματικα απο ελαχιστο ως καθολου.Πιστευεις δηλαδη οτι δινοντας 150-180 ευρω για mobo,cpu και ram η διαφορα που θα χω δε θα αξιζει αυτα τα λεφτα?

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2010
    Περιοχή
    Αθήνα-Βοτανικός
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γράψε μας αρχικά ποιο είναι τώρα το τροφοδοτικό σου. Γενικά το σύστημα που θα προτείνω εγώ είναι αρκετά οικονομικό και σε χρήματα και σε κατανάλωση.
    CPU:AMD Athlon II X4 631~75€
    M/B:AsRock A75 Pro4~90€
    RAM:8GB Corsair ~37€

    Δηλαδή με λιγότερα από 200€ έχεις μια πολύ αξιόλογη αναβάθμιση που μπορεί να γίνει ακόμα πιο οικονομική με μια πιο φτηνή μητρική όπως πχ αυτή.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από steliosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα,το gaming ειναι πραγματικα απο ελαχιστο ως καθολου.Πιστευεις δηλαδη οτι δινοντας 150-180 ευρω για mobo,cpu και ram η διαφορα που θα χω δε θα αξιζει αυτα τα λεφτα?
    Κατά τη γνώμη μου μεγαλύτερη διαφορά (εκτός παιχνιδιών!) θα δεις με άλλα 2 γίγα μνήμης κι έναν δισκο SSD. Σαφώς και θα δεις διαφορά πηγαίνοντας σε άλλο επεξεργαστή-μητρική, αλλά για τις δουλειές που κάνεις αυτή η διαφορά είναι μικρή και δε νομίζω πως δικαιολογεί το κόστος.

    Όσον αφορά την πρόταση του φίλου bendersteed, είναι μεν value for money, αλλά πάρε υπόψη σου ότι είναι μη αναβαθμίσιμη σε επεξεργαστή αφού η επόμενη γενια επεξεργαστών θα μπαίνει σε άλλου τύπου socket.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πραγματικα δε θυμαμαι και δε ξερω και πως να το δω.Πρεπει να ανοιξω το case.Εχω την εντυπωση οτι ειναι στα 320 w παντως

    ........Auto merged post: steliosamos πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου μεγαλύτερη διαφορά (εκτός παιχνιδιών!) θα δεις με άλλα 2 γίγα μνήμης κι έναν δισκο SSD. Σαφώς και θα δεις διαφορά πηγαίνοντας σε άλλο επεξεργαστή-μητρική, αλλά για τις δουλειές που κάνεις αυτή η διαφορά είναι μικρή και δε νομίζω πως δικαιολογεί το κόστος.

    Όσον αφορά την πρόταση του φίλου bendersteed, είναι μεν value for money, αλλά πάρε υπόψη σου ότι είναι μη αναβαθμίσιμη σε επεξεργαστή αφού η επόμενη γενια επεξεργαστών θα μπαίνει σε άλλου τύπου socket.
    Το καταλαβαινω αυτο που λες.SSD σκληρο βαζω οπως ειμαι?Χρειαζεται καποιο ανταπτορα?Μνημες εχω 2 σλοτς απο 1 g το καθενα.Λες να παω μονο για μνημες και σκληρο ε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος steliosamos : 02-12-11 στις 16:50. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Στελιο, σε τι δε σε ικανοποιει αυτη τη στιγμη, ετσι οπως ειναι;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από steliosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα δε θυμαμαι και δε ξερω και πως να το δω.Πρεπει να ανοιξω το case.Εχω την εντυπωση οτι ειναι στα 320 w παντως

    ........Auto merged post: steliosamos πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Το καταλαβαινω αυτο που λες.SSD σκληρο βαζω οπως ειμαι?Χρειαζεται καποιο ανταπτορα?Μνημες εχω 2 σλοτς απο 1 g το καθενα.Λες να παω μονο για μνημες και σκληρο ε?
    Το 320W δυστυχώς δεν λέει τίποτα πέρα από το ότι, έτσι κι αλλιώς είναι μικρό. Άνοιξε το case αν θέλεις ή δες την απόδειξη αγοράς.

    SSD βάζεις όπως είσαι, αντάπτορας χρειάζεται μόνο για να τον τοποθετήσεις στο κουτί και δεν είναι πάντα κι απαραίτητος. Γράψε όμως και το μοντέλο της μητρικής να δούμε πόσες ελεύθερες θέσεις έχεις για ραμ. Είναι άλλες δύο ελεύθερες, ή έχεις μόνο δύο συνολικά;

  9. #9
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Bigblack, με ssd, θα ξοδεψει ολο του το μπατζετ. αξιζει σε ενα παλιο μηχανημα με xp home, να κανει μια τετοια αγορα; επισης, η μητρικη του, ακομα κι αν εχει κι αλλα slot για μνημη, θα τον φρεναρει το λειτουργικο και παλι.
    για μενα, αξιζει να μαθουμε τι δισκο εχει, και να παρει εναν γρηγοροτερο μηχανικο, οταν πεσουν λιγο οι τιμες τους, σε περιπτωση που εχει καποιον green.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Nα σου πω, πέρα από άλλα 2 γίγα μνήμης δεν θα δει διαφορά με τίποτα άλλο σ'αυτά που κάνει ο φίλος, είτε με άλλη cpu είτε με οριακά πιό γρήγορο σκληρό δίσκο. Παρεμπιπτόντως, green 320άρης δεν θυμάμαι να είχε βγει ποτέ. Ο SSD μένει και για μελλοντική αναβάθμιση, όσο για το λειτουργικό, ε, κι αυτό αλλάζει αν και δεν νομίζω πως τα XP είναι σοβαρό εμπόδιο...

    Οπότε κατ'εμέ ή παίρνει άλλα δύο γίγα και πιθανώς έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή της τάξης του E8xxx για μια κάποια βελτίωση επιδόσεων 10-15/%, ή τη μνήμη κι έναν SSD για μιά βελτίωση πάνω από 30%.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    εχω την εντυπωση πως υπαρχει 320άρης, δεν ξερω αν τον ονομαζει green, ειναι στις 5400rpm ομως, που για λειτουργικο σε desktop ειναι αργος. σαν παραδειγμα εφερα τους green, μπορει να εχει καποιο αργο δισκο αλλης εταιρειας.

    εισαι σιγουρος πως υποστηριζεται η εγκατασταση των xp σε ssd; προσωπικα δεν εχω ιδεα!

    στην εξτρα μνημη συμφωνω, απλα δε θα τη βλεπει ολη.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Στους SSD μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε λειτουργικό θέλεις. Με τα XP, το ζήτημα είναι πως δεν υποστηρίζουν την εντολή TRIM. Οι ελεγκτές των δίσκων όμως φροντίζουν και απο μόνοι τους για το ξεκαθάρισμα των σχετικών cells, συνήθως κατά το idling του δίσκου/λειτουργικού. Αυτό βέβαια πιθανά να φθείρει περισσότερο τον SSD, δε νομίζω όμως πως είναι σοβαρό πρόβλημα. Έχω netbook 3 χρόνων με XP και 32άρη SSD που παίζει ακόμα μια χαρά και ταχύτατα.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους SSD μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε λειτουργικό θέλεις. Με τα XP, το ζήτημα είναι πως δεν υποστηρίζουν την εντολή TRIM. Οι ελεγκτές των δίσκων όμως φροντίζουν και απο μόνοι τους για το ξεκαθάρισμα των σχετικών cells, συνήθως κατά το idling του δίσκου/λειτουργικού. Αυτό βέβαια πιθανά να φθείρει περισσότερο τον SSD, δε νομίζω όμως πως είναι σοβαρό πρόβλημα. Έχω netbook 3 χρόνων με XP και 32άρη SSD που παίζει ακόμα μια χαρά και ταχύτατα.
    μαλιστα, ευχαριστω για την πληροφορηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ο σκληρος μου : http://www.seagate.com/ww/v/index.js...00f5ee0a0aRCRD

    το τροφοδοτικο μου : http://trust.com/products/product.aspx?artnr=14887


    η μητρικη μου : http://www.asus.com/Motherboards/Int...ket_775/P5LMX/

    Δηλαδη με 2 μνημες 2G η καθεμια,4G συνολο,δε θα τη βλεπει ολη?

  15. #15
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    δεν θα βλεπει το 1gb. τα xp βλεπουν 3-3.2gb max.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση cpu-mobo-ram
    Από deniSun στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-11, 15:53
  2. αναβαθμιση mobo-cpu-ram
    Από kostas111 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-10, 16:50
  3. ΜΠΛΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ: CPU, SSD, Mobo (& RAM)
    Από Antonis94 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-09, 14:03
  4. Αναβαθμιση cpu και mobo
    Από crkwn στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 23:11
  5. Αναβάθμιση (CPU-RAM-mobo-κάρτα κτλ)
    Από Durdyn στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-07, 16:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας