Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Facebook
    To Facebook ξεκίνησε τις νομικές διαδικασίες για την είσοδο του στις χρηματιστηριακές αγορές, αποκαλύπτοντας έτσι διάφορες οικονομικές λεπτομέρειες που κρύβονται πίσω από την εξαιρετικά μεγάλη ανάπτυξη του μεγαλύτερου στον κόσμο κοινωνικού δικτύου. Πρόκειται για την μεγαλύτερη τέτοια κίνηση εταιρείας τα τελευταία 10 χρόνια και στόχος της είναι να συγκεντρώσει από τις συμμετοχές των επενδυτών γύρω στα 5 δις δολάρια.

    Οι εταιρείες που έχουν αναλάβει τον ρόλο του χρηματο-οικονομικού συμβούλου για το εγχείρημα είναι οι Morgan Stanley, J.P. Morgan, Goldman Sachs και άλλες τρεις, σύμφωνα με την αίτηση που κατατέθηκε στις χρηματιστηριακές αρχές των Η.Π.Α.

    Δεν υπάρχει ακριβής ημερομηνία εκκίνησης των δημόσιων εγγραφών για τις μετοχές του Facebook, ούτε έχει οριστεί τιμή μετοχής.

    Τα έσοδα της εταιρείες το 2011 ήταν 3.7 δις δολάρια κατά πολύ αυξημένα από τα 2 δις του 2010 ή τα 777 εκ. του 2009. Τα καθαρά έσοδα ήταν για το 2011 1 δις, για το 2010 606 εκ για το 2010 και 229 για το 2009.

    Το Facebook ιδρύθηκε από τον Mark Zuckerberg από το δωμάτιο της εστίας του στο Χάρβαρντ το 2004. Τα μέλη του κοινωνικού δικτύου ξεπέρασαν σε αριθμό τα 100 εκ. το 2004 και τώρα πλέον έχει 945 εκ. χρήστες. Από πλευράς ενεργών χρηστών ο αριθμός για τον Δεκέμβριο του 2011 είναι 483 εκ. ενώ τον Δεκέμβριο του 2010 ήταν 327 εκ..

    Στην αίτηση που κατατέθηκε, επισυνάπτεται επιστολή του Zuckerberg στην οποία αναφέρει πως ο σκοπός της δημιουργίας του Facebook δεν ήταν το στήσιμο μίας εταιρείας αλλά η γέννηση μιας υπηρεσίας που θα ενώνει ανθρώπους.

    "Για να το θέσω απλά: δεν δημιουργούμε υπηρεσίες για να βγάλουμε λεφτά. Βγάζουμε λεφτά για να φτιάξουμε καλύτερες υπηρεσίες."


    Πηγή: Infoworld

  2. #2
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Άψογο επιχειρηματικό μοντέλο.

    Ο τρελλαμένος ιντερτετόβιος δημοσιοποιεί ως παλαβός και οικειοθελώς τα πάντα όλα για τη ζωή του και ο Facebook από το δωρεάν κουτσομπολιό και χ@ζ@ται στα λεφτά και θωπεύει και θωπεύεται από τις CIA και τις συναφείς προστατευτικές "μαμάδες" που βλέπουν εκστασιασμένες τους "πολίτες του κόσμου" να φακελώνονται από μόνοι τους!

    "Εμ κρεμ εμ σαμπού" που λένε οι οι απέναντι στα ανατολικά!

    Αχ κάτι ανησυχίες άκουσα περί "προστασίας της ιδιωτικότητας"!

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1.020 / 8.188
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    SNR / Attn
    7(dB) / 39,5(dB)
    Οι εταιρείες που έχουν αναλάβει τον ρόλο του χρηματο-οικονομικού συμβούλου για το εγχείρημα είναι οι Morgan Stanley, J.P. Morgan, Goldman Sachs και άλλες τρεις, σύμφωνα με την αίτηση που κατατέθηκε στις χρηματιστηριακές αρχές των Η.Π.Α.
    να δεις κάτι μου θυμίζουν αυτά τα ονόματα, κάτι μου θυμίζουν...

    god bless Facebook...

  4. #4
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είχα δει μια ταινία επιστημονικής φαντασίας, όπου μια ασήμαντη εταιρία βρήκε τρόπο να πείσει τον κόσμο να αυτο-φακελώνεται, και έγινε μεγάλη και τρανή με χρήματα από την θεία από το Σικάγο. Η θεία ήταν περιχαρής, αλλά είχε και κάτι άλλα παραμελημένα ανιψάκια, που πρόσφατα βρήκαν καλύτερο (ακριβέστερο) τρόπο αυτο-φακέλωσης (ώχ, άλλαξα κατά λάθος σταθμό στο ραδιόφωνο, αλλά ευτυχώς και ο δίπλα σταθμός βρήκε τι μου αρέσει, και παίζει την μουσική που μου αρέσει - τι βολικό).
    Και τι κρίμα, που η θεία από το Σικάγο προσέχει πλέον καλύτερα τα άλλα ανιψάκια, λες να μαζέψουμε χρηματάκια από τον κόσμο;
    Γιατί τα άλλα ανιψάκια με τα λεφτά της θείας κάνουν παπάδες... Κοίτα το νέο μου τηλέφωνο αναγνωρίζει το δακτυλικό μου αποτύπωμα μόλις το πιάνω, και ξεκλειδώνει αυτόματα! Δεν είναι φοβερό;
    Άλλα μόλις το πιάσει τρίτος, ζητάει πιν, και μόλις το βάλει, κρύβονται εκείνες οι "επαφές" και τα "μηνύματα"... Α, και το ιστορικό/bookmarks...
    Άσε πια και εκείνα τα τρισδιάστατα avatars στις επαφές... Με κοιτάνε από όποια γωνία και αν κοιτάω το τηλέφωνο, τα έχω βάλει σε αρκετές επαφές... Και όλα στο σύννεφο! Αλλάζω τηλέφωνο και είναι όλα εκεί! Δεν είναι γ@μ@το;;;;;;

    Το τίτλο της ταινία ξέχασα, τον θυμάται κανείς;;
    Γιατί μιλάμε για επιστημονική φαντασία, καμιά σχέση με πραγματικές καταστάσεις...

  5. #5
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Είχα δει κι εγώ ταινία του 1800. Είχε βγει λέει ένα μηχάνημα που το τάιζες βενζίνη και αυτό σε πήγαινε όπου το οδηγούσες σε πολλαπλάσια ταχύτητα απ' ότι το άλογό σου. Ως γνωστό βέβαια, όταν πηγαίνεις με ταχύτητα μεγαλύτερη των 60 km/h υπάρχει κίνδυνος να μην μπορείς να αναπνεύσεις. Η βενζίνη είναι εύφλεκτο υλικό που αναφλέγεται σε περιπτώσεις συγκρούσεων και οι συγκρούσεις οχημάτων ήταν συχνές γιατί ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν είναι έτοιμος να οδηγήσει με τέτοιες ταχύτητες. Παρόλα αυτά οι άνθρωποι αγοράζανε αυτά τα επικίνδυνα μηχανήματα. Όλα αυτά ήταν επιστημονικής φαντασίας τότε. Έμαθα ότι περίπου το 1900 αυτό έγινε πραγματικότητα.

    Σήμερα έχω προσγειωθεί στο 2012 από το 1800 που βρισκόμουνα για διακοπές. Έγιναν τίποτα απ' όλα αυτά? Ή γλιτώσαμε την φρενίτιδα που είχε πιάσει τους ανθρώπους τότε να εγκαταλείπουν τα συμβατικά τους πολυαγαπημένα άλογα σαν μέσο μεταφοράς?

  6. #6
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δει κι εγώ ταινία του 1800. Είχε βγει λέει ένα μηχάνημα που το τάιζες βενζίνη και αυτό σε πήγαινε όπου το οδηγούσες σε πολλαπλάσια ταχύτητα απ' ότι το άλογό σου. Ως γνωστό βέβαια, όταν πηγαίνεις με ταχύτητα μεγαλύτερη των 60 km/h υπάρχει κίνδυνος να μην μπορείς να αναπνεύσεις. Η βενζίνη είναι εύφλεκτο υλικό που αναφλέγεται σε περιπτώσεις συγκρούσεων και οι συγκρούσεις οχημάτων ήταν συχνές γιατί ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν είναι έτοιμος να οδηγήσει με τέτοιες ταχύτητες. Παρόλα αυτά οι άνθρωποι αγοράζανε αυτά τα επικίνδυνα μηχανήματα. Όλα αυτά ήταν επιστημονικής φαντασίας τότε. Έμαθα ότι περίπου το 1900 αυτό έγινε πραγματικότητα.

    Σήμερα έχω προσγειωθεί στο 2012 από το 1800 που βρισκόμουνα για διακοπές. Έγιναν τίποτα απ' όλα αυτά? Ή γλιτώσαμε την φρενίτιδα που είχε πιάσει τους ανθρώπους τότε να εγκαταλείπουν τα συμβατικά τους πολυαγαπημένα άλογα σαν μέσο μεταφοράς?
    Χμ, εμένα αυτήν την ταινία δεν την βγάζει ούτε στην αναζήτηση, ούτε στις προτάσεις. Ξέρει κάτι για μένα που δεν ξέρω η μηχανή αναζήτησης;
    Μήπως αποφάσισε προκαταβολικά ότι δεν μου αρέσει ο βωβός κινηματογράφος, και είπε να με προστατέψει για το καλό μου;

  7. #7
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δει κι εγώ ταινία του 1800. Είχε βγει λέει ένα μηχάνημα που το τάιζες βενζίνη και αυτό σε πήγαινε όπου το οδηγούσες σε πολλαπλάσια ταχύτητα απ' ότι το άλογό σου. Ως γνωστό βέβαια, όταν πηγαίνεις με ταχύτητα μεγαλύτερη των 60 km/h υπάρχει κίνδυνος να μην μπορείς να αναπνεύσεις. Η βενζίνη είναι εύφλεκτο υλικό που αναφλέγεται σε περιπτώσεις συγκρούσεων και οι συγκρούσεις οχημάτων ήταν συχνές γιατί ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν είναι έτοιμος να οδηγήσει με τέτοιες ταχύτητες. Παρόλα αυτά οι άνθρωποι αγοράζανε αυτά τα επικίνδυνα μηχανήματα. Όλα αυτά ήταν επιστημονικής φαντασίας τότε. Έμαθα ότι περίπου το 1900 αυτό έγινε πραγματικότητα.

    Σήμερα έχω προσγειωθεί στο 2012 από το 1800 που βρισκόμουνα για διακοπές. Έγιναν τίποτα απ' όλα αυτά? Ή γλιτώσαμε την φρενίτιδα που είχε πιάσει τους ανθρώπους τότε να εγκαταλείπουν τα συμβατικά τους πολυαγαπημένα άλογα σαν μέσο μεταφοράς?
    Αν εννοείς πως το facebook είναι ΟΚ, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσω σχετικά με τις απόψεις σου περι google εδώ και μήνες.

    Απογοήτευση μεγάλη νιώθω αυτή την στιγμή.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    φουσκα φουσκααααααααααα

    bubble of epic proportions !


  9. #9
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δει κι εγώ ταινία του 1800. Είχε βγει λέει ένα μηχάνημα που το τάιζες βενζίνη και αυτό σε πήγαινε όπου το οδηγούσες σε πολλαπλάσια ταχύτητα απ' ότι το άλογό σου. Ως γνωστό βέβαια, όταν πηγαίνεις με ταχύτητα μεγαλύτερη των 60 km/h υπάρχει κίνδυνος να μην μπορείς να αναπνεύσεις. Η βενζίνη είναι εύφλεκτο υλικό που αναφλέγεται σε περιπτώσεις συγκρούσεων και οι συγκρούσεις οχημάτων ήταν συχνές γιατί ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν είναι έτοιμος να οδηγήσει με τέτοιες ταχύτητες. Παρόλα αυτά οι άνθρωποι αγοράζανε αυτά τα επικίνδυνα μηχανήματα. Όλα αυτά ήταν επιστημονικής φαντασίας τότε. Έμαθα ότι περίπου το 1900 αυτό έγινε πραγματικότητα.

    Σήμερα έχω προσγειωθεί στο 2012 από το 1800 που βρισκόμουνα για διακοπές. Έγιναν τίποτα απ' όλα αυτά? Ή γλιτώσαμε την φρενίτιδα που είχε πιάσει τους ανθρώπους τότε να εγκαταλείπουν τα συμβατικά τους πολυαγαπημένα άλογα σαν μέσο μεταφοράς?
    Εντελώς τυχαία σου διαφεύγει το γεγονός ότι προς το παρόν η χρήση του αυτοκινήτου από μόνη της δε σε αυτο-φακελώνει.

    Όταν περάσουν οι προτάσεις διαφόρων φορέων που καίγονται για την ασφάλεια του οδηγού (του τύπου "μα αν σου έρθει εγκεφαλικό ή καρδιακό στη μέση του πουθενά να μην έχουμε τη δυνατότητα να σε βρούμε ενώ οι συγγενείς σου κλαίνε από αγωνία?") προς τους κατασκευαστές για υποχρεωτική ενσωμάτωση στο σασί των μεταφορικών μέσων συστήματος gps το οποίο δε θα είναι στην ευχέρεια του οδηγού να το απενεργοποιήσει ξανασυζητάμε την "ταινία" σου

  10. #10
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς τυχαία σου διαφεύγει το γεγονός ότι προς το παρόν η χρήση του αυτοκινήτου από μόνη της δε σε αυτο-φακελώνει.
    Ναι, κάνει κάτι ακόμα χειρότερο. Σε σκοτώνει.

    ........Auto merged post: c4lex πρόσθεσε 3 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς πως το facebook είναι ΟΚ, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσω σχετικά με τις απόψεις σου περι google εδώ και μήνες.

    Απογοήτευση μεγάλη νιώθω αυτή την στιγμή.
    Δεν ξέρω για το facebook. Δεν το χρησιμοποιώ. Μιλάω για την τεχνοφοβία. Αυτό κυνηγάω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος c4lex : 02-02-12 στις 14:29. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    +1 στην φουσκα..

  12. #12
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κάνει κάτι ακόμα χειρότερο. Σε σκοτώνει.
    Αφού το θες να επιλέγεις πολύ συγκεκριμένα σε τι θα απαντήσεις τότε:

    ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΕ ΓΑΪΔΟΥΡΑΚΙ (πρόσεξε μόνο μη τρομάξει και σε ρίξει κάτω!)

  13. #13
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Τι να απαντήσω σε αυτό. Μπορείς να επιλέξεις να μην χρησιμοποιείς την τεχνολογία. Δεκάδες δωδεκάδες χρησιμοποιούνε ακόμα άλογα. Πολλοί περισσότεροι χρησιμοποιούνε τα πόδια τους. Δεν σε είδα να μην ποστάρεις στο adslgr όμως. Έχουν αρχείο των posts σου. Όταν διαγράφεσαι σαν χρήστης, τα posts σου παραμένουν. Ακόμα εδώ σε βλέπω όμως... (και δεν εννοώ συγκεκριμένα στο adslgr, σε οποιοδήποτε forum)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος c4lex : 02-02-12 στις 14:54.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.613
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Δε νομίζω οτι μια αποτιμηση του Facebook στα 100 δισ είναι φούσκα....

  15. #15
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω οτι μια αποτιμηση του Facebook στα 100 δισ είναι φούσκα....
    Το Facebook δεν είναι Apple πχ, η παραμικρή αλλαγή μπορεί να οδηγήσει τα "πλήθη" κάπου αλλού και ως γνωστόν δεν υπάρχει γυρισμός για μια υπηρεσία που πουλάει μόνο "social αέρα".

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-10, 23:27
  2. διαφορές φπα ΕΕ στις online αγορές
    Από aleex στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-10, 12:54
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 11:16
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 21:08
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-06, 18:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας