Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Καλησπέρα,

    είναι αρκετά πιθανόν () να χρειαστεί να αλλάξω laptop και θα ήθελα γνώμες σχετικώς με το θέμα. Τα κριτήρια που έχω κατά νου είναι τα εξής:

    α) Να μπορεί να είναι πλήρως λειτουργικό με Unix ([Free/PC]BSD) ή/και Linux. Συνεπώς ποιές λεπτομέρειες, αναφορικώς με το hardware θα έπρεπε να προσεχθούν (π.χ., μιά από αυτές θα είναι η κάρτα γραφικών) ;

    β) Να έχει υπολογιστική ισχύ, μιας και θα είναι πρωτίστως για επιστημονική εργασία.

    γ) Να έχει καλή ποιότητα κατασκευής και (κυρίως) υποστήριξη.

    δ) Αν γίνεται να είναι κάτω από 1000 ευρώ ()

    Σκεφτούμουν κάτι ανάμεσα σε Dell και Lenovo, αλλά είμαι προβληματισμένος σχετικά με την κατάλληλη επιλογή μοντέλου (=τεχνικά χαρακτηριστικά).

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες γνώμες-συνεισφορά.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ πρόσφατα έκανα αυτή την αγορά. Αφθονη επεξεργαστική δύναμη (Sandy Bridge i7), άφθονη ram (6gb ddr3) , μεγάλο σκληρό (750 gb), και nvidia geforce gt 525m κάρτα γραφικών.

    Ήρθε με προεγκατεστημένα τα win 7 home premium 64 , όχι πολύ bloatware ευτυχώς και γενικά ήμουν υπερ-ικανοποιημένος από θέμα απόδοσης, θορύβου, θερμοκρασίας κ.τ.λ.

    Το πανηγύρι άρχισε όταν δοκίμασα να βάλω επιτέλους το λινουξάκι μου σε dualboot (fedora 16). Εκεί είδα ότι δεν χρησιμοποιούσε την Nvidia που είχε μέσα αλλά το ενσωματωμένο gpu που έχουν οι Sandy-bridge, λεώ οκ θα υπάρχει καποια επιλογή στο bios να ορίσω να χρησιμοποιήται η Nvidia....άκυρο!

    Λέω εντάξει θα βάλω τους κλειστους driver της nvidia στην fedora και θα δουλέψει...2ο άκυρο, δουλευε ακόμα με την Ιντελ. Λέω ωραία θα απεγκαταστήσω τους drivers της ιντελ και θα αφήσω μόνο της nvidia.... καταστροφή! Δεν μπορούσα να μπω καθόλου σε γραφικό περιβάλλον.

    Σε αυτό το σημειο άρχισα το googling και έμαθα ότι το λαπτοπ μου τρέχει την καινούργια @#$% της nvidia που ακούει στο όνομα OPTIMUS και στην ουσία είναι ένα σύστημα Hybrid-graphics.

    Συνοπτικά, ένα σύστημα έχει 2 κάρτες γραφικών, μία low-power (intel) και μία high-power (nvidia), σαν βασική είναι η πρώτη και χρησιμοποιείται μέχρι τη στιγμή που κάποιο πρόγραμμα θα ζητήσει περισσότερη γραφική ισχύ, και τότε αναλαμβάνει η δεύτερη, η οποία κάνει το rendering της εικόνας σε ένα ξεχωριστό buffer και χρησιμοποιεί την πρώτη κάρτα (low-power) για να προβάλει στην οθόνη αυτό που επεξεργάστηκε.

    Όλο αυτό προέκυψε για να εξικονομείται μπαταρία και να μειώνεται η θερμότητα στο σύστημα όταν δεν απαιτούνται υψηλά γραφικά, αλλά και να μπορούν να δίνουν συστήματα οι κατασκευαστές που να αξιοποιούν και τις 2 gpu χωρίς να χρειάζεται η επέμβαση του χρήστη στο bios ή σε ποιο πρωταρχικό στάδιο να μην χρειάζεται η κάθε Dell, HP, Toshiba κ.τ.λ. να ζητάει από τους κατασκευαστες ΒΙΟS δίνουν τροποποιημένες εκδόσεις για την κάθε μία διαφορετική σύνθεση που σκαρφίζεται η κάθε εταιρία.

    Επιστρέφοντας στο θέμα μας... τα Hybrid-Graphics ΔΕΝ υποστηρίζονται για Λινουξ από την Nvidia, οπότε αν αγοράσεις ένα τέτοιο σύστημα θα ξεμείνεις me το linux σου να τρέχει μόνο με την low-power κάρτα μιας και αυτή είναι η βασική και άρα συνδεδεμένη με το monitor. Βέβαια να αναφέρω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την απόδοση της gpu που έχουν οι Sandy-Bridge. Ότι χρειάζομαι για το λινουξ τρέχει ομαλότατα (compiz-fusion, 3d modelling με το blender, HD video κ.τ.λ.)

    Το πρόβλημα εντοπίζεται 1ον στο ότι ξέρω ότι έχω μέσα μια δυνατή κάρτα nvidia που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω και 2ον στο ότι δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω αυτή την κάρτα ώστε να μην μου τρώει ρεύμα ή να παράγει θερμότητα μιας και δεν την χρησιμοποιώ στο Linux.

    Υπάρχει βέβαια μια open-source λύση για τα υβριδικά γραφικά στο λινουξ που ακούει στο όνομα Bumblebee ,αλλα είναι σε βρεφικό ακόμα στάδιο και γαι την ώρα το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σε αφήνει να επιλέγεις με το χέρι ποια κάρτα θες να χρησιμοποιείται αναλογα με διάφορα events όπως το να συνδέεις/αποσυνδέεις το φορτιστή, αλλά δυστυχώς όχι αυτόματο power-management per application όπως στα windows.

    Που θέλω να καταλήξω με όλη αυτή την πολυλογία:

    1ον) Σου προτείνω αυτό το λαπτοπ καθώς με έχει αφήσει υπερ-ικανοποιημένο εκτός απο τον τομέα των Hybrid-graphics στο λινουξ.

    2ον) Στο ξαναπροτεινω αν σου αρέσει ένα setup σαν το δικό μου , δηλαδή ο μισός δίσκος με win7 για gaming (ή κάτι άλλο με υψηλές γραφικές απαιτήσεις) με χρήση της nvidia κάρτας, και ο αλλος μισός με λινουξ για όλα τα υπολοιπα με χρήση της πολύ καλά υποστηριζόμενης κάρτας της Ιντελ.

    3ον) Φύγε τρέχοντας μακριά απο αυτό το λαπτοπ (και απο τα όμοιά του με Υβριδικά γραφικά) εάν αυτό που θέλεις είναι με το που το πάρεις να φορμάρεις όλο το δίσκο και να είναι Linux/Unix only μηχανημα.

    Ελπίζω να βοήθησα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kami84gr : 07-02-12 στις 01:53.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων

    ...

    1ον) Σου προτείνω αυτό το λαπτοπ καθώς με έχει αφήσει υπερ-ικανοποιημένο εκτός απο τον τομέα των Hybrid-graphics στο λινουξ.

    2ον) Στο ξαναπροτεινω αν σου αρέσει ένα setup σαν το δικό μου , δηλαδή ο μισός δίσκος με win7 για gaming (ή κάτι άλλο με υψηλές γραφικές απαιτήσεις) με χρήση της nvidia κάρτας, και ο αλλος μισός με λινουξ για όλα τα υπολοιπα με χρήση της πολύ καλά υποστηριζόμενης κάρτας της Ιντελ.

    3ον) Φύγε τρέχοντας μακριά απο αυτό το λαπτοπ (και απο τα όμοιά του με Υβριδικά γραφικά) εάν αυτό που θέλεις είναι με το που το πάρεις να φορμάρεις όλο το δίσκο και να είναι Linux/Unix only μηχανημα.

    Ελπίζω να βοήθησα
    WOW!

    Κατ'αρχάς καλησπέρα!

    Ειλικρινά, ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολυλογία! Ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμη, αφού αφορούσε πράγματα που, εν πολλοίς, δεν γνώριζα. Η αλήθεια είναι ότι θέλω (ιδεατά/ιδανικά) ένα σύστημα αμιγώς Unix/Linux (και λέω ιδεατά γιατί είμαι στο οριακό σημείο της μετάβασης από Windows σε κάτι άλλο και δεν ξέρω που θα με βγάλει). Συνεπώς, είμαι στο 3) που περιγράφεις. Ένας άλλος λόγος είναι ότι μάλλον προσανατολίζομαι για Unix (Solaris ή OpenIndiana ή PC-BSD) που (αν δεν λέω κάτι πολύ άκυρο) νομίζω ότι είναι ένα "κλικ" πίσω σε σχέση με το Linux σε θέματα οδηγών.

    Συνεπώς, αν κατάλαβα καλά:
    α) εν γένει συμφωνείς σε επιλογές τύπου: Lenovo/Dell
    β) αλλά όχι με Hybrid-graphics

    Έρχομαι στην κρίσιμη ερώτηση... Αυτό (δηλαδή το β) ) πώς θα το ξέρω; Δεν είναι και τόσο αφελής η ερώτηση, γιατί στα περισσότερα sites (όπως και αυτό που μου έστειλες) με υπολογιστές δεν αναφέρεται...

    Ευχαριστώ και πάλι

  4. #4
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω flame, διότι συνήθως αυτό που θα πω καταλήγει εκεί, θα σου πρότεινα να ψάξεις και λίγο τα μηχανήματα της apple. Αν δεν το ξέρεις ο πυρήνας του λειτουργικού της είναι darwin και μπορείς να δουλέψεις με εντολές unix μέσω κονσόλας. Παλιά μπορούσε να εγκατασταθεί και το Χ11. Τώρα δεν ξέρω γι αυτό σου λέω να το ψάξεις. Κάνε επίσης και μια αναζήτηση για τις διανομές linux που ενδέχεται να παίζουν σε αυτά τα μηχανήματα.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.739
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    http://www.e-sakelaris.gr/vaio-lapto...yvaiovpcej2e1e
    http://www.bestdeals.gr/index.php?ta...oduct_id=34638

    Με σαφή κλίση προς το Asus.
    + http://www.digital-master.gr/el-gr/P...7-86b04f41aca6
    ή http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26571&cat=6

    + http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200011762

    = 850 ή 900 ευρώ περίπου.

    Φυσικά το μηχάνημα θα φυσάει. Έχει μόνο μία κάρτα γραφικών αλλά αρκετά ικανή με ανοιχτούς drivers. Μην πας σε Hybrid θα το μετανιώσεις.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avax_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    WOW!

    Κατ'αρχάς καλησπέρα!

    Ειλικρινά, ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολυλογία! Ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμη, αφού αφορούσε πράγματα που, εν πολλοίς, δεν γνώριζα. Η αλήθεια είναι ότι θέλω (ιδεατά/ιδανικά) ένα σύστημα αμιγώς Unix/Linux (και λέω ιδεατά γιατί είμαι στο οριακό σημείο της μετάβασης από Windows σε κάτι άλλο και δεν ξέρω που θα με βγάλει). Συνεπώς, είμαι στο 3) που περιγράφεις. Ένας άλλος λόγος είναι ότι μάλλον προσανατολίζομαι για Unix (Solaris ή OpenIndiana ή PC-BSD) που (αν δεν λέω κάτι πολύ άκυρο) νομίζω ότι είναι ένα "κλικ" πίσω σε σχέση με το Linux σε θέματα οδηγών.

    Συνεπώς, αν κατάλαβα καλά:
    α) εν γένει συμφωνείς σε επιλογές τύπου: Lenovo/Dell
    β) αλλά όχι με Hybrid-graphics

    Έρχομαι στην κρίσιμη ερώτηση... Αυτό (δηλαδή το β) ) πώς θα το ξέρω; Δεν είναι και τόσο αφελής η ερώτηση, γιατί στα περισσότερα sites (όπως και αυτό που μου έστειλες) με υπολογιστές δεν αναφέρεται...

    Ευχαριστώ και πάλι
    Εφόσον θες ένα σύστημα αποκλειστικά για GNU/Linux και άλλα Unixοειδή, θα μείνεις μακριά απο τα laptop με Hybrid-Graphics.(Κυκλοφορούν περισσότερα απο όσα φαντάζεσαι δυστυχώς)

    Πως θα καταλαβαίνεις ότι ένα λαπτοπ έχει τέτοια σύνθεση (εκτός του να μπαίνεις στο site του κατασκευαστή, που στο προτείνω) .... Όταν βλέπεις έναν επεξεργαστή 2ης γενεάς όπως οι Sandy-bridge που έχουν ενσωματωμένο τσιπ γραφικών και στα χαρακτηρηστικά του μηχανήματος βλέπεις ότι έρχεται μαζί με μια 2η κάρτα τότε μάλλον χρησιμοποιεί υβρικό σύστημα.

    Φρόντισε αν έχει μέσα Sandy-Bridge ή το αντίστοιχο της AMD το fusion (αλήθεια έχει δει κανένας κάποιο λαπτοπ στην ελληνική αγορά με το δεύτερο? ) να έχει μόνο αυτό και όχι εξτρα κάρτα γραφικών.
    Αν έχει ξεχωριστή κάρτα τότε ο επεξεργαστής να είναι ένας απλός i3,i5,i7, χωρίς την επονομασία Sandy-Bridge για intel ή κάποιος αντίστοιχος της AMD.

    Στο άλλο θέμα τώρα. Εγώ στη θέση σου δεν θα εχανα καθόλου χρόνο να ασχοληθώ με Solaris/Open-Indiana... έιναι όχι 1 βήμα πίσω....αλλά πολλάααα βήματα σε σχέση με το λινουξ σε θέματα υποστήριξης hardware. Και δεν είναι να παραξνεύεσαι αφού και τα 2 είναι σχεδιασμένα για την SPARC αρχιτεκτονική (όπου εκεί πετάνε) και όχι για την x86. Εγκαθίστανται βέβαια κανονικά και στην x86 αρχιτεκτονική αλλά η αποδοσή τους απο προσωπική πείρα είναι απαράδεκτη!

    Προσωπικά αν ήμουν εσύ, και αφού με το καλό έπαιρνα το λαπτοπάκι, θα διάλεγα προσεκτικά μια διανομή Linux που μου αρέσει (ξεκίνα απο τις μεγάλες και έυκολες π.χ. LinuxMint) και θα έμενα σε αυτή να την μάθω καλά, πριν κάνω το βήμα να μάθω άλλο λειτουργικό.

    Φτάνοντας στο άλλο λειτουργικό και δεδομένου ότι θες να παραμείνεις στα Unixοειδή, η επιλογή μου θα ήταν αποκλειστικά και μόνο στο FreeBSD ή όπως και εσύ πρότεινες στο "ετοιμο" παιδί του το PC-BSD...βέβαια δεν θα στο συνηστούσα το δεύτερο καθώς δεν πρόκειται με τίποτα να μάθεις bsd με ένα έτοιμο σύστημα... το να κάτσεις παρέα με το FreeBSD's Handbook και να χτίσεις το σύστημά σου βήμα βήμα είναι πολύτιμη εμπειρία.

    Παρεπιπτόντως στο freebsd ισχύει αυτό που είπες για το "ένα βήμα πίσω" στους drivers....προσωπικά στο desktop δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα... στο λαπτοπ δεν το έχω δοκιμάσει αλλά απο ότι ακούω τα προβλήματα εντοπίζονται σε κάποιους wireless adapters. Αν είναι atheros λογικά δεν θα έχει ούτε εκεί πρόβλημα καθώς υποστηρίζονται καλά.

    Αυτά

  7. #7
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

    Για ASUS δεν το συζητώ, αν και έχει εξαιρετική ποιότητα (made in Taiwan, μέχρι το recovery DVD δίνουν) αλλά το service είναι θλιβερό (παρ'όλο που η εγγύηση είναι διεθνής) -π.χ., αν έχεις πάρει ASUS στην Ελλάδα, το κοντινότερο service είναι στην ... Ιταλία (μιλάω εκ πείρας)!

    Τα SONY είναι (νομίζω) ακριβά άνευ λόγου (εν συγκρίσει με άλλα στα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά).

    Τα Apple είναι (μάλλον) πιό κοντά σε αυτό που θέλω (ως μηχάνημα και ως λειτουργικό) αλλά πιο μακριά από το πορτοφόλι μου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων

    ...

    Φρόντισε αν έχει μέσα Sandy-Bridge ή το αντίστοιχο της AMD το fusion (αλήθεια έχει δει κανένας κάποιο λαπτοπ στην ελληνική αγορά με το δεύτερο? ) να έχει μόνο αυτό και όχι εξτρα κάρτα γραφικών.
    Αν έχει ξεχωριστή κάρτα τότε ο επεξεργαστής να είναι ένας απλός i3,i5,i7, χωρίς την επονομασία Sandy-Bridge για intel ή κάποιος αντίστοιχος της AMD.
    ΟΚ συνεπώς είναι να μην έχει έξτρα κάρτα (αν είναι Sandy-Bridge) είτε να είναι απλός i_

    (Ακούω AMD και τρέχω μακριά, οπότε μιλάμε για απλό i5-i7)

    Σχετικά με όσα γράφεις για Unix/Linux.

    α) Πριν από καιρό δοκίμασα OpenIndiana_147 και μαζί με το Ubuntu ήταν τα ΜΟΝΑ λειτουργικά που σε live CD/DVD ανίχνευσαν wireless (βασικό!), touchpad (οκ... όχι βασικό) και Fn πλήκτρα (!) (αυτό το έκανε ΜΟΝΟ η ΟΙ_147... )
    Η υλοποίηση του Gnome ήταν σκέτη γλύκα στην OI.
    β) Ναι σε αποθετήρια, κ.λπ. ήταν πολύ πίσω η ΟΙ σε σχέση με το Linux. Επίσης δεν υποστηρίζει (ούτε για αστείο) ATi γραφικά (για το Solaris της Oracle δεν ξέρω).

    Γενικά, το μόνο πρόβλημα (για εμένα προσωπικά) με το Linux είναι ότι χάνεσαι στις διάφορες διανομές: αλλιώς λειτουργεί η μία, αλλιώς η άλλη. Έχω τήν αίσθηση, ότι οι διαφορές στα (ελεύθερα) Unices (Open/Free/Net BSD, Solaris/Illumos) είναι μικρότερες.

    Τέλος, πρέπει να πω, ότι δεν θέλω να "μάθω" τρελά πράγματα (π.χ. να γίνου Guru) -απλά τα πολύ βασικά, ώστε να μπορώ να χειρίζομαι (και όχι να παραμετροποιώ άριστα ή να κάνω "ταχυδακτυλουργικά") ένα σταθερό (χωρίς crashes, bugs, viruses) και συμπαγές σύστημα. Για αυτό και είπα "δεν ξέρω που θα με βγάλει".
    Είναι πιθανόν να γυρίσω στην εύκολη (και φριχτή συνάμα) λύση των Windows.

    Σε πρώτη φάση πάντως, για τον λόγο αυτόν ανέφερα τα OI και PC-BSD.

    Ευχαριστώ πάντως!

  8. #8
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Τα Lenovo εξ' όσων γνωρίζω έχουν επιλογή στο BIOS για το ποια κάρτα θα χρησιμοποιείται, ενδεχομένως και άλλες εταιρίες να το κάνουν , φαντάζομαι με λίγο ψάξιμο θα βρεις ποια μοντέλα είναι αυτά. Απαράδεκτη φυσικά η nvidia που έχει κρεμάσει έτσι τόσους χρήστες, προσωπικά τους είχα στείλει μέιλ διαμαρτυρίας.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Lenovo εξ' όσων γνωρίζω έχουν επιλογή στο BIOS για το ποια κάρτα θα χρησιμοποιείται, ενδεχομένως και άλλες εταιρίες να το κάνουν , φαντάζομαι με λίγο ψάξιμο θα βρεις ποια μοντέλα είναι αυτά. Απαράδεκτη φυσικά η nvidia που έχει κρεμάσει έτσι τόσους χρήστες, προσωπικά τους είχα στείλει μέιλ διαμαρτυρίας.
    Γεια!

    Τι εννοεις οτι τους "κρεμασε"; Τι θα μπορουσε να κανει; Να παρεμβει σε κατασκευαστες BIOS η στην Intel (αν δεν κανω λαθος μονο η Intel εχει επεξεργαστες με gpu).

    Παντως, εχω την αισθηση οτι ειναι δυσκολο να διαπιστωσω αυτο που λες (αν και σαφως, ΠΟΛΥ χρησιμο). Απο οσο εχω δει στα sites δεν αναφερουν και πολλες λεπρομερεις...
    Για παραδειγμα, μπες στην lenovo, διαλεξε ενα μοντελο και δες τα χαρακτηριστικα. Μετα μπες σε ενα site που πουλα υπολογιστες (στην Ελλαδα) και αναζητησε τις λεπτομερειες για το ιδιο μοντελο. Αν βγαλεις ακρη... γραψε μου

  10. #10
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Δεν εννοώ τέτοιου είδους ψάξιμο. Το πρόβλημα είναι γνωστό στην κοινότητα του Linux, οπότε πολύς κόσμος ψάχνει για λάπτοπ που να δίνει αυτή την επιλογή. Για παράδειγμα, υπάρχει αυτό το blog που έχει θέματα και λύσεις.

    http://linux-hybrid-graphics.blogspot.com/

    Από εκεί και πέρα, η nvidia από τη στιγμή που δεν θέλει να βγάλει κλειστό driver για το optimus στο linux, ας δώσει τα specs στην κοινότητα για να βγει ένας open source driver. Αλλά το να αφήνει τόσους χρήστες έτσι, που απλά θέλαν ένα καινούριο μηχάνημα είναι ανεπίτρεπτο. Τα ίδια ισύχουν φυσικά και για την AMD που απότι ακούω έχει τα ίδια προβλήματα με τα hybrid graphics

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εννοώ τέτοιου είδους ψάξιμο. Το πρόβλημα είναι γνωστό στην κοινότητα του Linux, οπότε πολύς κόσμος ψάχνει για λάπτοπ που να δίνει αυτή την επιλογή. Για παράδειγμα, υπάρχει αυτό το blog που έχει θέματα και λύσεις.

    http://linux-hybrid-graphics.blogspot.com/

    Από εκεί και πέρα, η nvidia από τη στιγμή που δεν θέλει να βγάλει κλειστό driver για το optimus στο linux, ας δώσει τα specs στην κοινότητα για να βγει ένας open source driver. Αλλά το να αφήνει τόσους χρήστες έτσι, που απλά θέλαν ένα καινούριο μηχάνημα είναι ανεπίτρεπτο. Τα ίδια ισύχουν φυσικά και για την AMD που απότι ακούω έχει τα ίδια προβλήματα με τα hybrid graphics
    Από την άλλη μεριά (δηλαδή, πέρα από το θέμα "υβριδικά γραφικά") η ΑΤi γενικώς έχει ένα θεματάκι στο Unix/Linux... Τελικά η ασφαλής (ίσως) λύση είναι μη υβριδικά γραφικά και nVidia.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avax_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη μεριά (δηλαδή, πέρα από το θέμα "υβριδικά γραφικά") η ΑΤi γενικώς έχει ένα θεματάκι στο Unix/Linux... Τελικά η ασφαλής (ίσως) λύση είναι μη υβριδικά γραφικά και nVidia.
    Όχι θεματάκι...θεματάρα έχει αλλά μόνο με τον κλειστό της driver...ο ανοιχτός της ο Radeon είναι εξαιρετικός! Πλέον υποστηρίζει άνετα 3d γραφικά, hdmi audio και power-management.

    Σε nvidia κάρτα θα αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς τον κλειστό καθώς ο ανοιχτός της (τον οποίο και δεν υποστηρίζει) είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον Radeon.

    Επίσης άριστη υποστήριξη στο linux και οι Intel κάρτες γραφικών.

    Προσωπικά αν μπορούσα πάλι να διαλέξω θα έπαιρνα ένα laptop με απλό επεξέργαστή (όχι cpu/gpu δηλαδή) και μια κάρτα AMD ή Ιντελ και θα έκανα τη δουλειά μου άνετα χωρίς ακροβατικά με κλειστούς drivers και υβρίδια!

  13. #13
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι θεματάκι...θεματάρα έχει αλλά μόνο με τον κλειστό της driver...ο ανοιχτός της ο Radeon είναι εξαιρετικός! Πλέον υποστηρίζει άνετα 3d γραφικά, hdmi audio και power-management.

    Σε nvidia κάρτα θα αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς τον κλειστό καθώς ο ανοιχτός της (τον οποίο και δεν υποστηρίζει) είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον Radeon.

    Επίσης άριστη υποστήριξη στο linux και οι Intel κάρτες γραφικών.

    Προσωπικά αν μπορούσα πάλι να διαλέξω θα έπαιρνα ένα laptop με απλό επεξέργαστή (όχι cpu/gpu δηλαδή) και μια κάρτα AMD ή Ιντελ και θα έκανα τη δουλειά μου άνετα χωρίς ακροβατικά με κλειστούς drivers και υβρίδια!
    Χμ ... παντως απο τα 100 ατομα, οι 90 μου λενε για nVidia και οι 10 για Intel. Ουδεις για ΑTi !

    Ασε που σε αυτον τον συνδεσμο, δεν βγαζω ακρη αν ο fglrx ειναι καλυτερος απο τον radeon (οχι τον radeonhd) ...

    A... κατι ακομη. Μιας και λες για τις Intel, στις υβριδικες περιπτωσεις Intel δεν εχεις; Εννοω Inter cpu και Ιntel gpu... ?

  14. #14
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avax_7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ ... παντως απο τα 100 ατομα, οι 90 μου λενε για nVidia και οι 10 για Intel. Ουδεις για ΑTi !

    Ασε που σε αυτον τον συνδεσμο, δεν βγαζω ακρη αν ο fglrx ειναι καλυτερος απο τον radeon (οχι τον radeonhd) ...

    A... κατι ακομη. Μιας και λες για τις Intel, στις υβριδικες περιπτωσεις Intel δεν εχεις; Εννοω Inter cpu και Ιntel gpu... ?
    Σόρρυ για την καθυστέρηση

    Και εγώ κάποτε μέσα στα 90 άτομα ήμουν 1ον) Γιατί δεν είχα ποτέ ATI και άκουγα τους άλλους 89 ,και 2ον) γιατί ο Radeon ήταν τότε σε πολύ πρώιμο στάδιο (περίπου όπως είναι τώρα ο Nouveau για nvidia).

    Από τότε όμως έχουν αλλάξει πολλά με τον Radeon και υπαρχει υποστήριξη και απο την AMD στην προσπάθεια καθώς έχει ανοίξει ένα μεγάλο μέρος των σχεδίων ώστε να διευκολυνθεί η κοινότητα να γραψει drivers και να μην στηρίζεται στο reverse engeneering που εξαναγκάζονται η devs που γράφουν τον Nouneau,καθώς η Nvidia δεν έχει δείξει καμία αγάπη για να βοηθήσει την προσπάθεια και απλά δίνει ένα (καλό μεν) binary blob driver.

    Η Ιντελ στηρίζει ενεργά το graphics stack του linux, τόσο με την άμεση συμμετοχή των developer της όπως ο Keith Packard στην μεγάλη προσπάθεια του καθαρισμού του άχρηστου και πεπαλαιομένου κώδικα του Xorg , με την υποστήριξη του KMS στις κάρτες της, την συμμετοχή της στον Wayland, αλλά και την επένδυση σε projects όπως το moblin (παλιά) και τώρα το Meego.

    Άρα για να συνοψίσουμε...μπορεί οι Nvidia κάρτες να έχουν τον καλύτερο αυτή τη στιγμή Κλειστό driver για linux, όμως η AMD και η Intel έχουν τους καλύτερους ανοιχτούς.

    Μπορεί με τον κλειστό για την ώρα να έχεις κάποια οφέλη όπως vdpau αλλάμε τον ανοιχτό κερδίζεις σε σταθερότητα καθώς δεν θα φοβάσαι κάθε φορά που για παράδειγμά κάνει αναβάθμιση ο kernel να σπάσει ο xorg λόγο ασυμβατότηττας με τον υπάρχον driver και να πρέπει να κάνεις rollback για να ξαναέχεις γραφικό περιβάλλον μεχρι η Νvidia να βγάλει καινούργια έκδοση ή αν έχει βγάλει καινούργια έκδοση να περιμένεις να την υποστηρίξει η διανομή σου.

    Άσε που σιγά σιγά ενσωματωνονται στους ανοιχτούς και χαρακτηριστικά που μέχρι τώρα μπρούσες να έχεις μονο με τους κλειστούς... π.χ. στον radeon πλεον πέρα απο αβίαστο 3d performance έχω και HDMI audio και Power-management και στα σκαριά είναι και το hardware video acceleration όπως το vdpau της nvidia.

    Αρα σου προτείνω τη στιγμή που πρόκειται να αφιερώσεις το laptop στο open-source να επιλέξεις το hardware σου με βάση την διαθεσιμότητα και την ποιότητα των ανοιχτών drivers που υπάρχουν για αυτό.

    Στα hybrid-graphics που με ρωτας χωρίς το Bubblebee (το οποίο πλέον υποστηρίζει και αυτόματο power-management ) το σύστημα βλέπει μόνο την Intel gpu που υπάρχει μέσα στον Sandy-Bridge, και μπορώ να πω πως για τα βασικά πράγματα αλλά και για πιο προχωρημένα δεν τα πάει καθόλου άσχημα, όπου υπολείπεται δεν φταίει ο driver αλλά η αδυναμία της ίδιας της κάρτας.
    Με το bublebee + τους κλειστούς της Nvidia βλέπει και την δεύτερη κάρτα, και με τον nouveau από όσο ξέρω μπορεί να την δει αλλά ποιος ο λόγος να ενεργοποιήσεις την δεύτερη κάρτα αν είναι να τρέχει πιο αργά απο της Intel....

    Πάντως είμαι ενθουσιασμένος από την εξέλιξη του bubblebee...απίστευτο κατόρθωμα της κοινότητας σε κάτι που η Nvidia γύρισε για ακόμα μια φορά την πλάτη της
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kami84gr : 24-02-12 στις 13:15.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων

    ...

    Άσε που σιγά σιγά ενσωματωνονται στους ανοιχτούς και χαρακτηριστικά που μέχρι τώρα μπρούσες να έχεις μονο με τους κλειστούς... π.χ. στον radeon πλεον πέρα απο αβίαστο 3d performance έχω και HDMI audio και Power-management και στα σκαριά είναι και το hardware video acceleration όπως το vdpau της nvidia.

    Αρα σου προτείνω τη στιγμή που πρόκειται να αφιερώσεις το laptop στο open-source να επιλέξεις το hardware σου με βάση την διαθεσιμότητα και την ποιότητα των ανοιχτών drivers που υπάρχουν για αυτό.

    ...
    Wow...

    Κατ'αρχάς μην ζητάς "συγγνώμη" , ίσα-ίσα, εγώ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    ΟΚ... Αν κατάλαβα καλά, με τον παράγοντα "μελλοντικές εξελίξεις", φαίνεται ότι οι πιο ασφαλείς λύσεις είναι Intel (πρωτίστως) και ΑΤi (open source, δευτερευόντως).

    Έχω δύο (αφελείς) ερωτήσεις:

    α) εφ'όσον οι Sandy-Bridge έχουν δική τους κάρτα (και προφανώς "Intel") υπάρχει λόγος για άλλη "dedicated"; Θέλω να πω: δεν γίνεται να πάρει κάποιος υπολογιστή με Sandy-Bridge και όχι επιπλέον gpu επάνω;

    β) τώρα μπαίνω από LiveDVD Ubuntu 11.1. Ενώ έχω την ATi mobility Radeon HD3200 μου βγάζει: System Info > Graphics
    Driver: Unknown
    Experience: Standard
    Γιατί δεν γράφει π.χ. radeon ; Επιπλέον, αν το εγκαταστήσω μου δίνει την δυνατότητα να βάλω τον proprietary οδηγο (fglrx) ...
    Aν λοιπόν το 11.1 έχει ήδη μέσα τον ανοικτό γιατί δεν βγάζει σχετική πληροφορία; Επιπλέον πως θα μπορούσα να δω τις επιδόσεις του ανοικτού;

    Ευχαριστώ

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για επιλογη laptop
    Από leNoco στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-11, 16:45
  2. Βοηθεια για επιλογη laptop
    Από rte στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-11, 23:54
  3. Βοήθεια για επιλογή laptop
    Από cygne στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-10, 11:48
  4. Βοήθεια για επιλογή laptop
    Από Furious_Angel στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 21:06
  5. Επιλογή Distro/DE για laptop.
    Από Eruyome(MMXGN) στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-07, 15:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας