Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HOL
    Router
    huawei eg8141a5
    Καλησπέρα! Δεν ξερω αν το post μου είναι στο σωστό σημείο να με συγχωρέσουν οι admin αλλά θέλω την βοήθεια σας και την γνώμη σας! Έχω ξενοδοχείο στη Σκιάθο στο οποίο έχω ένα απλό router του ΟΤΕ! Θέλω να ενισχύσω το σήμα του wi fi για να έχουν όλοι οι πελάτες πρόσβαση κ μεσα στα δωμάτια κ έξω στον εξωτερικό χώρο στην πισίνα! Θέλω δλδ σε μια ακτίνα 60 μέτρων να έχει καλό σήμα! Τι κινήσεις πρέπει να κάνω;; Να αλλάξω το router κ να βάλω ένα access point για πιο καλά; Να βάλω μια κεραία ενισχυτή στο σημείο του μπαρ δλδ στο κέντρο ώστε να εχει καλύτερο σήμα; Τι πρέπει να προσέξω; Απο που θα εχει απώλειες κ μπορεί να έχω κ κάποιες παρεμβολές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από susbky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Δεν ξερω αν το post μου είναι στο σωστό σημείο να με συγχωρέσουν οι admin αλλά θέλω την βοήθεια σας και την γνώμη σας! Έχω ξενοδοχείο στη Σκιάθο στο οποίο έχω ένα απλό router του ΟΤΕ! Θέλω να ενισχύσω το σήμα του wi fi για να έχουν όλοι οι πελάτες πρόσβαση κ μεσα στα δωμάτια κ έξω στον εξωτερικό χώρο στην πισίνα! Θέλω δλδ σε μια ακτίνα 60 μέτρων να έχει καλό σήμα! Τι κινήσεις πρέπει να κάνω;; Να αλλάξω το router κ να βάλω ένα access point για πιο καλά; Να βάλω μια κεραία ενισχυτή στο σημείο του μπαρ δλδ στο κέντρο ώστε να εχει καλύτερο σήμα; Τι πρέπει να προσέξω; Απο που θα εχει απώλειες κ μπορεί να έχω κ κάποιες παρεμβολές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Μάλιστα

    Θα έλεγα οτι το βλέπεις απο την λαθος μερια καταρχάς .

    Πες μας πόσα δωμάτια εχεις , ποσο μεγάλος ειναι ο χώρος , καποιο σχεδιαγραμα θα βοηθούσε

    Και το κυριότερο τι budget εχεις διαθέσιμο .

    Αυτό που σκεφτεσαι δεν είναι σοβαρό για ξενοδοχείο
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HOL
    Router
    huawei eg8141a5
    Κώστα είμαι τελείως άσχετος με το θέμα κ λόγω ηλικίας...! Βασικά είναι κοντα στα 2 στρέμματα η όλη περιοχή που θέλω να καλυφθεί! 25 δωμάτια αλλά χωρίζεται σε 2 κτίρια πάνω κ κάτω! Για να μην σου στείλω το link κ θεωρηθεί διαφήμιση θα σου στείλω μηνυνα να το δεις! Κοίταξε για αρχή θέλω κάτι οικονομικό να μην ξεπερνάει τα 500 ευρώ! Κ του χρόνου που θα κάνω ανακαίνιση σκέφτομαι να βάλω Ίντερνετ wifi σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστά!!
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από susbky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα είμαι τελείως άσχετος με το θέμα κ λόγω ηλικίας...! Βασικά είναι κοντα στα 2 στρέμματα η όλη περιοχή που θέλω να καλυφθεί! 25 δωμάτια αλλά χωρίζεται σε 2 κτίρια πάνω κ κάτω! Για να μην σου στείλω το link κ θεωρηθεί διαφήμιση θα σου στείλω μηνυνα να το δεις! Κοίταξε για αρχή θέλω κάτι οικονομικό να μην ξεπερνάει τα 500 ευρώ! Κ του χρόνου που θα κάνω ανακαίνιση σκέφτομαι να βάλω Ίντερνετ wifi σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστά!!
    Καταρχας αυτο που σκευτεσε ξεχασε το με το να βαλεις 25 access point στον χωρο ειναι τρελο . Φαντασου ο αλλος να παει σε ενα δωματιο και να δει 25 ασυρματα δικτια και να μην ξερει σε πιο να προτομπει .

    Οποτε πας στην λυση που σου ειπα , Ειδα της φωτογραφιες , Θελεις περιπου 2 access point εξωτερικου χωρου για εξω , 6 εσωτερικου χωρου .

    2 εξω
    2 σε καθε οροφο
    1 reception
    1 bar,spa,οτι εχεις

    Οσο για το κοστος ειναι το εξεις :

    Unifi AP Outdoor : 120 ευρω εκαστος οποτε 240
    Unifi AP Indor 3 pack : 180 ευρω και τα τρια μαζι αρα 360

    Οποτε ο εξοπλισμος σου βγαινει περιπου 600 ευρω ΧΩΡΙΣ να μπορεις να βαλεις περιορισμους στην ταχυτητα , καποιο Hotspot login page ( Για να διαφυμιζεις το ξενοδοχειο σου )

    Αν προσθεσεις και ενα Mikrotik 951-2n ( 40 ευρω ) Και ενα switch 8ports ( 15 ευρω ) πας περιπου στα 655 ~ ευρω

    Υπολογισε και την εργασια ομος καποιου που θα σου το στησει αυτο το πραγμα ετσι + οτι καλωδια χρειαστει .

    Ειναι σχετικα χαμηλο κοστος για κατι που θα προσφερεις και θα ειναι και αξιοπιστο .
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HOL
    Router
    huawei eg8141a5
    Σ'ευχαριστώ πολύ για τις λύσεις που μου έδωσες! Μια τελευταία ερώτηση. Τα access points λειτουργούν σαν wifi repeaters? δλδ παίρνουν το σήμα κ το επαναλαμβάνουν; Κ για το τελευταίο που γράφεις το Mikrotik 951-2n τι ακριβώς κανει; Ωραία αυτα που μου είπες θα κάνω κ θα απευθυνθώ σε κάποιον τεχνικό ώστε να κανει κ μελέτη του χώρου κ να μου τα συνδέσει! Πάντως έχω μια άποψη τώρα στο περίπου! Να σαι καλά
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από susbky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ πολύ για τις λύσεις που μου έδωσες! Μια τελευταία ερώτηση. Τα access points λειτουργούν σαν wifi repeaters? δλδ παίρνουν το σήμα κ το επαναλαμβάνουν; Κ για το τελευταίο που γράφεις το Mikrotik 951-2n τι ακριβώς κανει; Ωραία αυτα που μου είπες θα κάνω κ θα απευθυνθώ σε κάποιον τεχνικό ώστε να κανει κ μελέτη του χώρου κ να μου τα συνδέσει! Πάντως έχω μια άποψη τώρα στο περίπου! Να σαι καλά
    Μπορουν να πεξουν και ασυρματα το ενα στο αλλο . ΑΛΛΑ σαν το καλωδιο δεν εχει . ΑΝ μπορεις να ριξεις καλωδια ειναι το καλητερο .

    Οσο για το mikrotik 951 μπορεις να κανεις τα παντα διαχείριση απο αυτο . Ειναι ενα ρουτερ που κανει τα παντα .
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση Router για Ενίσχυση σήματος
    Από giorgos_Ts στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-14, 10:16
  2. Ενισχυση σηματος wifi
    Από computer στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-14, 20:29
  3. Ενίσχυση σήματος WiFi
    Από zenonosense στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 04:22
  4. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 17:01
  5. Ενισχυση σηματος WI FI
    Από R_E_M_ στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 12:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας