Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Καλημέρα,
    Πρόσφατα μετακόμισα εντός του Δήμου Χαλανδρίου (Κάτω Χαλάνδρι) και μάλιστα στον ίδιο ΤΚ.
    Ενώ πριν το router κλείδωνε κοντά στα 8Mbps DL, τώρα με το ζόρι είναι στο 1.5 Mbps

    Τα στοιχεία είναι:

    Operation Data Upstream Downstream
    Noise Margin 12.0 dB 11.5 dB
    Attenuation 28.2 dB 52.5 dB


    Τι μπορεί να φταίει; υπάρχει περίπτωση να είναι το router που αντί για την κεντρική πρίζα το έχω σε άλλο δωμάτιο; ή υπάρχει περίπτωση η HOL να μην με εξυπηρετεί στην οδό που είμαι και να με έστειλε μέσω ΟΤΕ;

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

    ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.758
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    τιποτα δεν συμβαινει,εισαι μακρυα απο το αστικο κεντρο γι αυτο και η χαμηλη ταχυτητα

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Μιλάμε για διαφορά 700μ το ένα σπίτι απο το άλλο...δεν ξέρω αν δικαιολογείται τέτοια διαφορά.
    Μπορεί η HOL να το λύσει αυτό; να με μεταφέρει αλλού ή δεν γίνεται τίποτα;

    Αν πήγαινα σε άλλο δίκτυο (π.χ ΟΤΕ, forthnet, cyta) θα είχα καλύτερες ταχύτητες; θα μπορούσε κάποιο απο αυτά τα δίκτυα να μου δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα;

  4. #4
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες μου φαίνεται λίγο δύσκολο από 8 να πήγες στο 1.5 εξαιτίας απόστασης. Δοκίμασε να βάλεις μόνο το ρούτερ απευθείας στην κεντρική τηλ. πρίζα να δεις τι γίνεται. Μήπως κάποιο φίλτρο, splitter σου προκαλεί πρόβλημα. Ίσως και η ίδια η τηλ. πρίζα.
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.758
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες μου φαίνεται λίγο δύσκολο από 8 να πήγες στο 1.5 εξαιτίας απόστασης. Δοκίμασε να βάλεις μόνο το ρούτερ απευθείας στην κεντρική τηλ. πρίζα να δεις τι γίνεται. Μήπως κάποιο φίλτρο, splitter σου προκαλεί πρόβλημα. Ίσως και η ίδια η τηλ. πρίζα.
    το 52.5 attenuation το ειδες????

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Το είδα αλλά λαμβάνω υπόψιν μου και το 32db που έχει στο προφίλ του που φαντάζομαι πως είναι προ μετακόμισης.
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.758
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα αλλά λαμβάνω υπόψιν μου και το 32db που έχει στο προφίλ του που φαντάζομαι πως είναι προ μετακόμισης.
    Αρα δηλαδη πιστευεις πως η ενδειξη του ρουτερ ειναι λαθος???

    πες τους να σου κατεβασουν τον snr στο 9,ισως δεις καποια βελτιωση

  8. #8
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, κάποιες φορές όταν υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο η ένδειξη του att, είναι μεγάλη και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Δεν χάνει κάτι να δοκιμάσει να καλέσει την Τ.Υ και να ζητήσει μετάβαση τεχνικού για έλεγχο στο χώρο του.
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

  9. #9
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε Κώστα,

    Είμαι κι εγώ παθών από το ίδιο πρόβλημα, το οποίο προέκυψε μετά από φορητότητα από τον ΟΤΕ. Η γραμμή μου στον ΟΤΕ έπαιζε στα 10500 και με την HOL μέγιστο 4300.
    Μίλησα με το τεχνικό τμήμα και ήρθε τεχνικός που μέτρησε την γραμμή, την έδωσε σαν βλάβη στον ΟΤΕ και τελικά κρίθηκε ότι είναι ελατωμματικό το όριο της HOL στο DSLAM. Θα μου γίνει σήμερα ή αύριο αλλαγή του ορίου και θα επανέλθω στα φυσιολογικά μου.

    Η γνώμη μου είναι να του πάρεις τηλέφωνο και να μην κινήσεις διαδικασίες τύπου "πειράζουμε το snr για να πάει πιο ψηλά". Θεωρώ πως θα βρούνε την άκρη!

  10. #10
    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Πριν λίγο έφυγε ο τεχνικός της HOL που είχα καλέσει. Αφού έκανε μετρήσεις, κλπ, μου είπε ότι η ταχύτητα που φέρνει κάτω στην πολυκατοικία στο κεντρικό είναι 5.8Mbps, στη συνέχεια το μετράσει στη κεντρική στο σπίτι σε κάποια καλώδια..η ταχύτητα ίδια στα 5.8Mbps. Οπότε μου λέει ότι "πιθανόν" το πρόβλημα είναι σε κάποια τηλεφωνική πρίζα που σου κόβει την ταχύτητα και ότι θα πρέπει να φέρω ηλεκτρολόγο να το δεί περαιτέρω.

    Τέλος το ότι είμαι στα 5.8Mbps αντί στα 8-9 προ μετακόμισης του φάνηκε λογικό λόγω μεγαλύτερης απόστασης απο ΑΚ, παρ' όλο που το ένα σπίτι απο το άλλο έχουν διαφορά ~700μ.

    Μου είπε βέβαια ότι στην περιοχή μου, ότι και άλλα δίκτυα "λογικά" θα παίρνουν απο το ίδιο κέντρο, οπότε ακόμα και αν φτιάξω τη πρίζα για να έχω ταχύτητα κοντά στα 5.8Mbps, και στη συνέχεια αλλάξω δίκτυο, δεν θα δω ίσως μεγαλύτερη ταχύτητα. Δεν ξέρω αν αληθεύει κάτι τέτοιο...

  11. #11
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Κοιτα, ο τεχνικος μετραει την γραμμη και την βρισκει ΟΚ στον κατανεμητη της πολυκατοικιας. Αρα απο γραμμη ΟΤΕ εισαι ΟΚ. Στην συνεχεια μετραει απευθειας στα καλωδιακια της κεντρικης πριζας που ερχονται απο κατω στον κατανεμητη, και βρισκει ιδια ταχυτητα. Αρα, εισαι ΟΚ και απο το μεγαλο καθετο καλωδιο απο το διαμερισμα μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας(ευτυχως για εσενα.. ειναι μεγαλο εξοδο να τραβηχτει νεα καθετη). Οποτε σου λεει οτι καποια απο τις διακλαδωσεις μεσα στο διαμερισμα σου δημιουργει την ζημια.
    Αν δεν χρησιμοποιεις και τις αλλες πριζες, μπορεις να τις κοψεις απο την κεντρικη (αφηνοντας τις αλλες νεκρες) και να βαλεις το ρουτερ στην κεντρικη που δεν εχει απωλειες.Τωρα, αν θελεις να έχεις και τις αλλες σε λειτουργια, θα πρεπει να φερεις εναν ηλεκτρολογο που ξερει απο τηλεφωνια/ADSL θεματα (αλλιως ξεχασε το) ωστε να πιανει το ρουτερ σου αυτα τα 5.8 σε καθε πριζα του σπιτιου (με μικρες διαφορες) . Μην περιμενεις την hol η κανεναν αλλον να ασχοληθει απο την στιγμη που το προβλημα ειναι εσωτερικα στο διαμερισμα.

    Τα 700 μετρα που λες για το ADSL ειναι σεβαστη αποσταση, εαν αναλογιστεις οτι τυπικα μεχρι 4-5χμ καλυπτει. Το οτι το νεο με το παλιο σπιτι απεχουν σχεδον 1 χμ και χανεις μονο ~3 Mbps ειναι περα για περα φυσιολογικο.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Αυτό μου είπε και αυτός, αλλά το router βρίσκεται σε δωμάτιο - γραφείο, οπότε δεν μπορώ να το έχω κάπου αλλού και υπάρχει και άλλη μια τηλεφωνική συσκευή (σύνολο 2 στο σπίτι). Ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι αν βρεθεί η πρίζα που ενδεχομένως να είναι αυτή που δημιουργεί το πρόβλημα μπορεί να απομονωθεί...οπότε να δούμε στη συνέχεια τι γίνεται.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δοκίμασε να αποσυνδέσεις όλες τις πρίζες και να έχεις μια μια ενεργή. Σε κάθε μια πρίζα λοιπόν, βάλε το ρούτερ και δες σε τι ταχύτητα θα συγχρονίσει. Λογικά θα πρέπει να συγχρονίζει χαμηλά μόνο σε 1 πρίζα

  14. #14
    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasdj_2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να αποσυνδέσεις όλες τις πρίζες και να έχεις μια μια ενεργή. Σε κάθε μια πρίζα λοιπόν, βάλε το ρούτερ και δες σε τι ταχύτητα θα συγχρονίσει. Λογικά θα πρέπει να συγχρονίζει χαμηλά μόνο σε 1 πρίζα
    αυτό δεν θα πρέπει να το δώ με τον ηλεκτρολόγο; εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι (κανόνισα αύριο να έρθει ένας φίλος ηλεκτρολόγος να το δούμε)
    ..στην εγκατάσταση του σπιτιού η καλωδίωση τηλεφώνου είναι σειριακή οπότε η μέθοδος που θα πρέπει ν' ακολουθήσω έτσι και αλλιώς είναι αυτή.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, αυτό που κάναμε με τον ηλεκτρολόγο ήταν να γεφυρώσουμε κάποιες πρίζες στο σπίτι και ταυτόχρονα να αντικαταστήσουμε και ένα φίλτρο με splitter.
    Η ταχύτητα ανέβηκε στα 5800Kbps.

    Operation Data:

    Operation Data Upstream Downstream
    Noise Margin 12.5 dB 9.5 dB
    Attenuation 24.7 dB 43.0 dB

    ..και αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι να πω στη HOL να μου αλλάξουν προφίλ απο 24-->8..οπότε να μην πληρώνω για κάτι που δεν έχω. Τι λέτε;

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δυστυχώς για σένα εδώ και λίγο καιρό η HOL δίνει σε όλα τα προγράμματα έως 24, διακόπτοντας το 6άρι.
    Νομίζω πλέον μόνο Cyta και ΟΤΕ έχουν και άλλο προφίλ εκτός του 24.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 267
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-13, 10:26
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-12, 20:40
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-12, 17:36
  4. χαμηλή ταχύτητα κλειδώματος σε adls 2+
    Από SMARTYN89 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-12, 20:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας