Σελ. 392 από 403 ΠρώτηΠρώτη ... 372382387390391392393394397402 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.866-5.880 από 6032
  1. #5866
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gold Sarcophagus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Υπάρχει τρόπος να λυθεί ή έστω να βελτιωθεί το πρόβλημα με Bufferbloat στο Cosmote Home Speed Booster router (Huawei); Στα online παιχνίδια, όταν είμαι μόνος μου είναι όλα καλά με εξαιρετικό ping, όμως όταν συνδεθούν άλλοι στο δίκτυο (χωρίς να κατεβάζουν τίποτα καν) το ping μου απογειώνεται και ανεβοκατεβαίνει διαρκώς 150+. Όλα τα test Bufferbloat δίνουν κάκιστη βαθμολογία C και μερικές φορές ακόμα και D, που δείχνει ότι το Home Speed Booster router δεν κάνει σωστή διαχείριση στις προτεραιότητες των δεδομένων (gaming, ταινίες κλπ). Ανεξαρτήτως τι bandwidth έχω κάθε ώρα, το Bufferbloat δεν υποχωρεί ποτέ και προκαλεί μεγάλη αστάθεια σύνδεσης.

    Μπορεί αυτό να λυθεί μέσω των ρυθμίσεων του router (QoS) ή πρέπει να συνδέσω ξεχωριστό router τύπου Edgerouter με σωστό SQM; Αυτό είναι καν εφικτό; Διότι βλέπω αρκετούς χρήστες παραπάνω που αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα με bridging.

    Αν έχετε κάποια λύση να προτείνετε παρακαλώ πείτε μου. Ευχαριστώ.
    Όταν είχα το booster είχα και εγώ θέματα με το ping (τα games έκαναν τρελά spikes και ήταν unplayable όταν ήταν ενεργό το bonding). Αυτό που έκανα για να το διορθώσω είναι ότι φρόντιζα τα online games να είναι excluded από το bonding, δηλαδή να χρησιμοποιούν μόνο τη DSL. Έτσι είχα σταθερό και χαμηλότερο ping, ακόμα και όταν γινόταν χρήση του δικτύου από άλλους. Αυτό το είχα καταφέρει με δύο τρόπους.

    Ο "εύκολος" ήταν να έχω rule που να αποκλείει τον υπολογιστή μου από το bonding στις ρυθμίσεις του router. Έκανα αυτό το rule active πριν ξεκινήσει το game (πχ στο league όσο ήμουν στο champ select) μέχρι να ξεκινήσει το match και να γίνει το connection μόνο με DSL. Μετά μπορούσα να κάνω disable το rule αν είχα άλλα processes στον υπολογιστή που χρησιμοποιούσαν το δίκτυο, για να μην έχω spikes, και το game συνέχιζε κανονικά να χρησιμοποιεί μόνο τη DSL (και άρα να έχει το χαμηλότερο ping της DSL). Σε άλλα games αυτό έπρεπε να γίνει πριν κάνω launch το game γενικά, και όχι πριν από κάθε match. Το κακό με αυτό τον τρόπο ήταν ότι έπρεπε κάθε φορά να μπαίνω στα settings του huawei για να κάνω enable/disable το rule.

    Ο άλλος τρόπος ήταν να βρω τα IP address ή IP range για το κάθε game που έπαιζα, και να κάνω rules για να τα κάνω exclude από το bonding. Το καλό με αυτόν τον τρόπο είναι ότι μόλις φτιάξεις τα rules τα κάνεις enable μία φορά και καθάρισες. Το κακό είναι ότι καμιά φορά είναι δύσκολο να βρεις όλα τα IP addresses που πρέπει να κάνεις exclude (σε πολλές περιπτώσεις αυτά που έβρισκα με google search ήταν outdated), και τελικά τα είχα βρει μόνος μου με wireshark. Σε κάποια games ένα IP address ήταν αρκετό για να λυθεί το πρόβλημα. Σε άλλα (όπως το league) ήταν περισσότερα.

    Θα πρότεινα να δοκιμάσεις τον "εύκολο" τρόπο πρώτα και να δεις αν βοηθάει. Το πως να φτιάξεις το rule έχει αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματα εδώ. Εγώ δεν έχω πλέον το booster και δεν θυμάμαι ακριβώς που είναι στις ρυθμίσεις.

  2. #5867
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.343
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που λέει ο @TsonTson ίσως είναι η μοναδική λύση για το πρόβλημά σου.
    Το QoS είναι αυτό που κάνει τη σωστή δουλειά, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι ιδανικό, επειδή προϋποθέτει να έχεις και σταθερή ταχύτητα, πράγμα που δεν έχεις με το speedbooster
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  3. #5868
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TsonTson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είχα το booster είχα και εγώ θέματα με το ping (τα games έκαναν τρελά spikes και ήταν unplayable όταν ήταν ενεργό το bonding). Αυτό που έκανα για να το διορθώσω είναι ότι φρόντιζα τα online games να είναι excluded από το bonding, δηλαδή να χρησιμοποιούν μόνο τη DSL. Έτσι είχα σταθερό και χαμηλότερο ping, ακόμα και όταν γινόταν χρήση του δικτύου από άλλους. Αυτό το είχα καταφέρει με δύο τρόπους.

    Ο "εύκολος" ήταν να έχω rule που να αποκλείει τον υπολογιστή μου από το bonding στις ρυθμίσεις του router. Έκανα αυτό το rule active πριν ξεκινήσει το game (πχ στο league όσο ήμουν στο champ select) μέχρι να ξεκινήσει το match και να γίνει το connection μόνο με DSL. Μετά μπορούσα να κάνω disable το rule αν είχα άλλα processes στον υπολογιστή που χρησιμοποιούσαν το δίκτυο, για να μην έχω spikes, και το game συνέχιζε κανονικά να χρησιμοποιεί μόνο τη DSL (και άρα να έχει το χαμηλότερο ping της DSL). Σε άλλα games αυτό έπρεπε να γίνει πριν κάνω launch το game γενικά, και όχι πριν από κάθε match. Το κακό με αυτό τον τρόπο ήταν ότι έπρεπε κάθε φορά να μπαίνω στα settings του huawei για να κάνω enable/disable το rule.

    Ο άλλος τρόπος ήταν να βρω τα IP address ή IP range για το κάθε game που έπαιζα, και να κάνω rules για να τα κάνω exclude από το bonding. Το καλό με αυτόν τον τρόπο είναι ότι μόλις φτιάξεις τα rules τα κάνεις enable μία φορά και καθάρισες. Το κακό είναι ότι καμιά φορά είναι δύσκολο να βρεις όλα τα IP addresses που πρέπει να κάνεις exclude (σε πολλές περιπτώσεις αυτά που έβρισκα με google search ήταν outdated), και τελικά τα είχα βρει μόνος μου με wireshark. Σε κάποια games ένα IP address ήταν αρκετό για να λυθεί το πρόβλημα. Σε άλλα (όπως το league) ήταν περισσότερα.

    Θα πρότεινα να δοκιμάσεις τον "εύκολο" τρόπο πρώτα και να δεις αν βοηθάει. Το πως να φτιάξεις το rule έχει αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματα εδώ. Εγώ δεν έχω πλέον το booster και δεν θυμάμαι ακριβώς που είναι στις ρυθμίσεις.
    Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου, TsonTson. Βρήκα μόνος μου πως να βάλω τα exception rules που ανέφερες, και όντως έχει βελτιωθεί το ping και η σταθερότητά του στα online παιχνίδια σε ασύγκριτο βαθμό ανεξαρτήτως πόσοι είναι συνδεμένοι στο δίκτυο. Τα ping spikes και το jitter έχουν πλέον εξαφανιστεί. Το πρόβλημα έχει λυθεί εξολοκλήρου. Σε ευχαριστώ και πάλι για την συμβουλή, είναι όντως η λύση για το bufferbloat σε gaming με speed booster. Καλή σου μέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gold Sarcophagus : 25-07-23 στις 18:48.

  4. #5869
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.038
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Φτιάξε και ένα SSID με 5Ghz αποκλειστικά για το μηχάνημα που παίζεις τα παιχνίδια. Μη συνδέσεις τίποτε άλλο σε αυτό.

  5. #5870
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάξε και ένα SSID με 5Ghz αποκλειστικά για το μηχάνημα που παίζεις τα παιχνίδια. Μη συνδέσεις τίποτε άλλο σε αυτό.
    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά όπως προανέφερα το πρόβλημα έχει ήδη λυθεί. Να είσαι καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gold Sarcophagus : 26-07-23 στις 22:37.

  6. #5871
    Εγγραφή
    28-08-2021
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δεν εχω επιλογη για ipv6 configuration...για ποιο λογο?

  7. #5872
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    414
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια Μαύρα
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο Bonding server δεν δίνει ip σε ipv6.
    Αν θες ipv6 οπωσδήποτε πρέπει να συνδέεσαι μόνο με την DSL

  8. #5873
    Εγγραφή
    16-04-2022
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitfermi Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω. βασικα εβαλα zerotier στο mikrotik αντι για wireguard και δουλευει. μαλλον λογω L2, γιατι το wireguard παει μονο απο L3 και το speedbooster δεν κανει σωστo routing μεσω του bonding. για την ωρα με βολεψε αλλα το ιδανικο θα ηταν να εχω το speedbooster μονο σαν modem και τηλεφωνο και το mikrotik σαν main router.
    παρολα αυτα δεν βρηκα τροπο να κανω to nordvpn να δουλεψει στα windows/linux.
    Παντως με το παλιό Speedbooster δεν είχε θέμα με το nordvpn se windows 10 που θυμαμαι ότι το δούλευα για αρκετό καιρό. Τωρα με το νέο πολλά θέματα ακούω και δε μ αρέσει

  9. #5874
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    δυστυχως δεν εχουν 5g....θα ηταν καλη φαση. τα 50mbit που δινουν επιπλεον δεν ειναι τιποτα οταν γυρνας απο τη δουλεια και σου πεταει ενα game ενα 30gb update...εκει απλα ξενερωνεις

  10. #5875
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    414
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια Μαύρα
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχως σαν υπηρεσια το boosterεχει μεινει πισω.
    Θεωρω οτι υπαρχει ως εσχατη λυση για αυτους που δεν εχουν κατι παραπανω απο την Adsl. Δεν προσφερει κατι σημαντικο απλα δεν σε αφηνει βηθισμενο σε μια απαρχαιωμένη τεχνολογια οπως η Adsl
    Τα 5 Mbps upload σε συνδιασμο με την αυξηση του download βοηθανε αρκετα αλλα για σοβαρη εργασια ακομα και αυτα ειναι ανεπαρκη

  11. #5876
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.090
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τα +7€ που ζητάνε πέραν του παγίου θεωρείται αλήθεια νορμάλ ποσό; Απλά μια σκέψη...
    Στο εξοχικό έχω μια 50αρα ΟΤΕ και για τους δικούς μου λόγους δεν θα ήθελα να κινήσω διαδικασίες για οπτική ακόμα...
    Επομένως άνετα θα έβαζα ένα booster...
    Αλλά σκέφτομαι το 28+7 και με πιάνει μυρμιριαση.... Αυτό σε αντίθεση με τα 26 που δίνω στο σπίτι στην Αθήνα για τα 500 στη Νόβα....
    Λάθος των άλλων 2 παρόχων που δεν κάνουν ανάλογες προσφορές στις οπτικές τους υποδομές όπως η Νόβα...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #5877
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    414
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια Μαύρα
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν θεωρώ ότι τα 7 ευρώ για το booster είναι παράλογα, κατά την γνώμη μου είναι στο ανώτερο λογικό, με το δεδομένο ότι έιναι λύση ανάγκης ( ή σανίδα σωτηρίας) και όχι πραγματική σύνδεση.
    Αυτό που θεωρώ εξωφρενικό είναι το κοστολόγιο των €28 για τις xDSL, είναι δυσανάλογα υψηλό για αυτό που προσφέρουν.

  13. #5878
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    757
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    το παραλογο ειναι να σου παιρνει νταβατζιλικι ο οτε τα 7 ευρω γιατι δεν θελει να σου φτιαξει την καμπινα λογω κοστους και να στηριζετε στις πλατες της ΕΕΤΤ. Πληρωνω 36 ευρω συνολο και με το booster για να πιανω μια ταχυτητα με κοφτη στα 50 και οριο 200 gb, οταν ο αλλος δινει πολυ λιγοτερα σε αναβαθμισμενη καμπινα vdsl. ( Σε καταγγελια μου στην ΕΕΤΤ μου απαντησε ο οτε οτι απο την στιγμη που εγινε δεκτο το αιτημα του για καταργηση της αναβαθμισης της καμπινας απο την ΕΕΤΤ δεν ειναι υποχρεωμενος να την αναβαθμισει και ετσι εχει μπει στς αδιαθετες για καθε ενδιαφερομενο. ( ενημερωτικα η αιτιολογηση απο την μερια του οτε αν και δεν ηταν πληρως τεκμηριωμενη τελικα εγινε δεκτη η καταργηση της συγκεκριμενης καμπινας απο την ΕΕΤΤ καθοσον απο την συμβαση του εργου μπορουσε να εχει μια αποκλιση της ταξεως του 10% στις καμπινες σε ολη την επικρατεια), δυστηχως αυτες τις εταιρειες εχουμε να επιλεγουν και να αναβαθμιζουν οτι γουσταρουν και να μην τους αγγιζει κανεις).

  14. #5879
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.090
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Προσωπικά θα τα έδινα άνετα τα 7ε για τη δουλειά που κάνουν....
    Το αδιανόητο είναι ότι ζητάνε 28-29ε (με τη κατάργηση του ebill) τη σήμερον ημέρα για 50αρα vdsl όταν σε καθαρή οπτική σε περιοχή νοβα δίνεις 26 για 500.... Προσφορά μεν τα 26... Μετά που θα πάει δεν ξέρω...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #5880
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ για VDSL 50 + booster δίνω 44,8€ τον μήνα... Φίλος σε γειτονική πόλη που έχει εδώ και 2 χρόνια υποδομές FTTH πληρώνει πλέον 42,9€ για 500Mbps... Νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω για εμάς που μας έχουν καταδικάσει σε "τηλεπικοινωνιακό μεσαίωνα"...
    Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ότι θέλει στη ζωή, αλλά αυτός που θέλει ότι έχει...

Σελ. 392 από 403 ΠρώτηΠρώτη ... 372382387390391392393394397402 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας