Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημερα σε ολους σας. Παραθετω στατς απο το ρουτερ μου και θελω μια εκτιμηση καθως εχω εκνευριστει απο το ψεμα που εχω υποστει απο τη Φορθνετ παρα το γεγονος οτι την στηριζω σαν εταιρεια χρονια. Οι ιδιοι με πηραν τηλ πριν 1,5 μηνα για να μου βαλουν VDSL 50 άρι και δεσμευτηκαν χιλιες φορες οτι θα πιανω 50 καρφωτα. Αυτο μου φαινεται τρελο ψεμα και μου ειχε φανει και τοτε καθως μενω πανοραμα βουλας και καπου 1,8 χιλιομετρα απο το αστικο κεντρο ΑΛΛΑ με διαβεβαιωναν οτι παιρνω απο καμπινα που ειναι κοντα στο σπιτι μου. αποτελεσμα? Τις πρωτες βδομαδες συγχρονιζα στα 30 με 32 download και επιανα πραγματικα γυρω στα 28 με 30....Η γραμμη στην αρχη λειτουργουσε καλα.Καλεσα τεχνικο τους στο χωρο μου, ασχοληθηκε μονο λιγα λεπτα μετρωντας δηθεν το δρομο εξω απο το σπιτι μου και αφου ΚΑΙ ΚΑΛΑ ειδε οτι μεχρι το σπιτι μου ερχονται 50 Mbps, μου ειπε ενα ''δικο σας ειναι το θεμα στο σπιτι'' οποτε πρεπει να πληρωσετε 30 ευρω την εταιρεια και εφυγε. Ελα που μετα ομως εγινε χειροτερη η κατασταση. Τις επομενες μερες και βδομαδες, ξεχαστε τα 30 mbps που επιανα...Πλεον υπαρχει τρομερη ασταθεια στο ιντερνετ και τις περισσοτερες φορες αδυνατει το ρουτερ να συνδεθει καν! για πολλες ωρες δεν εχω ιντερνετ και αλλες πάλι έχω αλλα με φοβερα χαμηλες ταχυτητες....αλλες φορες 10 αλλες 15 αλλες 20 και αλλες 7 mbps....Εχω κανει απειρα τηλεφωνα στη φορθνετ και ακρη δε βρισκεται...το μονο που προτειναν ειναι να ξαναστειλουν τεχνικο σημερα για να δει αραγε τι?? παλι μια εξωτερικη μετρηση και να με χρεωσει 30 ευρω? Σημειωτεον οτι την πρωτη φορα που ηρθε ο τεχνικος τους, δεν μου εδειξε ΚΑΝ τη μετρηση που εκανε και εγω πιστευω οτι ειπε ΨΕΜΑΤΑ οτι ερχοταν μεχρι το σπιτι μου 50 mbps καθως ειναι για να γελαει καποιος οτι στο πανοραμα της βουλας υπαρχουν τετοιες ταχυτητες.....Ηλεκτρολογος δικος μου με προχειρη ματια στο σπιτι ειπε οτι δε βλεπει καποιο προβλημα σε καλωδιωσεις οπως υπεθεσε η φορθνετ. Θελω να δειτε τα στατς του ρουτερ μου (technicolor 788) και δειτε και το attenuation μου....ειναι δυνατον να παιρνω απο καμπινα όταν ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΟΤΙ το αστικο μας κεντρο ειναι ΠΕΡΙΠΟΥ 1800 μετρα απο το σπιτι μας? Να αναφερω κι ολας οτι κανω πολλες φορες ανοιξε κλεισε το ρουτερ μου για να λειτουργησει.... τι λετε οτι φταιει? Θελω αποψεις παιδια βοηθηστε με.... Παραθετω στατς χθεσινα (τα καλα μου στατς οταν δηλαδη καταφερα για λιγο να συνδεθω στο ιντερνετ σε μια οκ ταχυτητα) και μετα σας βαζω και σημερινα (οταν καταφερα και συνδεθηκα μετα απο ωρεs που παλευα )

    Link Information

    Uptime: 0 days, 0:11:06
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.999 / 31.980
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 7,2 / 14,1
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,4 / 25,3
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,9 / 6,9
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 5 / 1
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 120.256
    CRC Errors (Up/Down): 17 / 128
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 1.531


    Και εδω σημερινα:

    Link Information

    Uptime: 0 days, 3:50:41
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.996 / 28.019
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 7,1 / 14,1
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 24,4
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,4 / 10,3
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 2.976
    CRC Errors (Up/Down): 0 / 11
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 53

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.684
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikosLawyer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους σας. Παραθετω στατς απο το ρουτερ μου και θελω μια εκτιμηση καθως εχω εκνευριστει απο το ψεμα που εχω υποστει απο τη Φορθνετ παρα το γεγονος οτι την στηριζω σαν εταιρεια χρονια. Οι ιδιοι με πηραν τηλ πριν 1,5 μηνα για να μου βαλουν VDSL 50 άρι και δεσμευτηκαν χιλιες φορες οτι θα πιανω 50 καρφωτα. Αυτο μου φαινεται τρελο ψεμα και μου ειχε φανει και τοτε καθως μενω πανοραμα βουλας και καπου 1,8 χιλιομετρα απο το αστικο κεντρο ΑΛΛΑ με διαβεβαιωναν οτι παιρνω απο καμπινα που ειναι κοντα στο σπιτι μου. αποτελεσμα? Τις πρωτες βδομαδες συγχρονιζα στα 30 με 32 download και επιανα πραγματικα γυρω στα 28 με 30....Η γραμμη στην αρχη λειτουργουσε καλα.Καλεσα τεχνικο τους στο χωρο μου, ασχοληθηκε μονο λιγα λεπτα μετρωντας δηθεν το δρομο εξω απο το σπιτι μου και αφου ΚΑΙ ΚΑΛΑ ειδε οτι μεχρι το σπιτι μου ερχονται 50 Mbps, μου ειπε ενα ''δικο σας ειναι το θεμα στο σπιτι'' οποτε πρεπει να πληρωσετε 30 ευρω την εταιρεια και εφυγε. Ελα που μετα ομως εγινε χειροτερη η κατασταση. Τις επομενες μερες και βδομαδες, ξεχαστε τα 30 mbps που επιανα...Πλεον υπαρχει τρομερη ασταθεια στο ιντερνετ και τις περισσοτερες φορες αδυνατει το ρουτερ να συνδεθει καν! για πολλες ωρες δεν εχω ιντερνετ και αλλες πάλι έχω αλλα με φοβερα χαμηλες ταχυτητες....αλλες φορες 10 αλλες 15 αλλες 20 και αλλες 7 mbps....Εχω κανει απειρα τηλεφωνα στη φορθνετ και ακρη δε βρισκεται...το μονο που προτειναν ειναι να ξαναστειλουν τεχνικο σημερα για να δει αραγε τι?? παλι μια εξωτερικη μετρηση και να με χρεωσει 30 ευρω? Σημειωτεον οτι την πρωτη φορα που ηρθε ο τεχνικος τους, δεν μου εδειξε ΚΑΝ τη μετρηση που εκανε και εγω πιστευω οτι ειπε ΨΕΜΑΤΑ οτι ερχοταν μεχρι το σπιτι μου 50 mbps καθως ειναι για να γελαει καποιος οτι στο πανοραμα της βουλας υπαρχουν τετοιες ταχυτητες.....Ηλεκτρολογος δικος μου με προχειρη ματια στο σπιτι ειπε οτι δε βλεπει καποιο προβλημα σε καλωδιωσεις οπως υπεθεσε η φορθνετ. Θελω να δειτε τα στατς του ρουτερ μου (technicolor 788) και δειτε και το attenuation μου....ειναι δυνατον να παιρνω απο καμπινα όταν ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΟΤΙ το αστικο μας κεντρο ειναι ΠΕΡΙΠΟΥ 1800 μετρα απο το σπιτι μας? Να αναφερω κι ολας οτι κανω πολλες φορες ανοιξε κλεισε το ρουτερ μου για να λειτουργησει.... τι λετε οτι φταιει? Θελω αποψεις παιδια βοηθηστε με.... Παραθετω στατς χθεσινα (τα καλα μου στατς οταν δηλαδη καταφερα για λιγο να συνδεθω στο ιντερνετ σε μια οκ ταχυτητα) και μετα σας βαζω και σημερινα (οταν καταφερα και συνδεθηκα μετα απο ωρεs που παλευα )

    Link Information

    Uptime: 0 days, 0:11:06
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.999 / 31.980
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 7,2 / 14,1
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,4 / 25,3
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,9 / 6,9
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 5 / 1
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 120.256
    CRC Errors (Up/Down): 17 / 128
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 1.531


    Και εδω σημερινα:

    Link Information

    Uptime: 0 days, 3:50:41
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.996 / 28.019
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 7,1 / 14,1
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 24,4
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,4 / 10,3
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 2.976
    CRC Errors (Up/Down): 0 / 11
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 53
    Αν ο τεχνικός τους μέτρησε 50mbps έξω από το σπίτι σου τότε όντως το πρόβλημα είναι σε εσένα. Καλό θα είναι να βρεις σε ποιο σημείο του σπιτιού σου έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ, να αποσυνδεσεις το υπόλοιπο σπιτικαινα βάλεις το router να συγχρονίσει μόνο του εκεί. Αν πιάσεις 50 το πρόβλημα ειναι μέσα στο σπίτι σου. Τώρα για το ότι δεν υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες στο Πανόραμα εισαι τελείως λάθος. Από το Αστικό Κέντρο που είναι στην Πλατεία της Βουλας, όντως είναι μεγάλη η απόσταση. Ακριβώς για αυτο τον λόγο μπήκαν οι καμπίνες, για να ελαχιστοποιηθεί η απόσταση από το κεντρο και να μπορούν να δώσουν VDSL. Τωρα αν κάποιος έχει μεγάλη απόσταση και από την καμπίνα τότε θα έχει και αυτός μειωμένη ταχύτητα. Όχι όμως τα χάλια από το Αστικό Κέντρο... Μια χαρά έχω δει 50αρες στο Πανόραμα, όταν πριν οι ίδιοι άνθρωποι έπιαναν 6mbps στην καλύτερη με το ADSL...

  3. #3
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κάνε ότι σου λέει ο dimangelid.
    Η ευθύνη της Forthnet αλλά και οποιουδήποτε παρόχου είναι να μετρήσει την ταχύτητα μέχρι εκεί που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ. Απο εκεί και πέρα είναι δική σου ευθύνη να βρεις τι φταίει.
    Πρέπει να κάνεις έλεγχο της εσωτερικής σου καλωδίωσης.
    Δοκίμασε να
    1. αποσυνδέσεις οποιαδήποτε άλλη συσκευή συνδέεται στις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού και να ξαναδοκιμάσεις
    2. να αλλάξεις σημείο(πρίζα) που συνδέεις το μοντεμ και να ξαναδοκιμάσεις
    3. να συνδέσεις το μοντεμ χωρίς φίλτρο/σπλιτερ στην πρίζα και να ξαναδοκιμάσεις.

    εαν δεν πετύχεις την επιθυμητή ταχύτητα με τα ανωτέρω, διάβασε αυτο

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για απαντησεις. Δειτε στατς απο ρουτερ σημερα. Πλεον με συγχρονιζουν στα 17! Και μου ανεβασαν το μαρτζιν τρελα απο οτι βλεπω. ειμαι ασχετος με τα τεχνικα αλλα πλεον μαθαινω και γω τι να κανω !!!

    Link Information

    Uptime: 0 days, 4:40:19
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.996 / 17.750
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,1 / 14,0
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,6 / 28,6
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,9 / 14,6
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 132 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 42 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 506 / 149
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 18.752
    CRC Errors (Up/Down): 42 / 25
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 176

    Θα ερθει και δευτερος ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ηλεκτρολογος σε 2 μερες πιο εξειδικευμενος και θα εχω νεα αμεσα.....Αλλα και απο το τηλ μου φανηκε λιγο δυσπιστος στο οτι μπορω να πιασω την επιθυμητη ταχυτητα στο δρομο που βρισκομαι...Να δουμε....Απο τα 3 διαφορετικα στατς του ρουτερ που εχω παραθεσει μαζι με το σημερινο, μπορειτε να κανετε καποιο σχολιο? ευχαριστω

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikosLawyer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για απαντησεις. Δειτε στατς απο ρουτερ σημερα. Πλεον με συγχρονιζουν στα 17! Και μου ανεβασαν το μαρτζιν τρελα απο οτι βλεπω. ειμαι ασχετος με τα τεχνικα αλλα πλεον μαθαινω και γω τι να κανω !!!

    Link Information

    Uptime: 0 days, 4:40:19
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.996 / 17.750
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,1 / 14,0
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,6 / 28,6
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,9 / 14,6
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 132 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 42 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 506 / 149
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 18.752
    CRC Errors (Up/Down): 42 / 25
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 176

    Θα ερθει και δευτερος ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ηλεκτρολογος σε 2 μερες πιο εξειδικευμενος και θα εχω νεα αμεσα.....Αλλα και απο το τηλ μου φανηκε λιγο δυσπιστος στο οτι μπορω να πιασω την επιθυμητη ταχυτητα στο δρομο που βρισκομαι...Να δουμε....Απο τα 3 διαφορετικα στατς του ρουτερ που εχω παραθεσει μαζι με το σημερινο, μπορειτε να κανετε καποιο σχολιο? ευχαριστω
    Ναι, να φωνάξεις τεχνικό να δεί πόσο πιάνει η γραμμή σου στον κατανεμητή του σπιτιού. Να βάλει εκεί το μόντεμ και να απομονώσει το υπόλοιπο σπίτι.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, να φωνάξεις τεχνικό να δεί πόσο πιάνει η γραμμή σου στον κατανεμητή του σπιτιού. Να βάλει εκεί το μόντεμ και να απομονώσει το υπόλοιπο σπίτι.

    Ευχαριστω πολυ. σημειωνω ο,τι λετε γιατι θα ερθει σε δυο μερες ο ηλεκτρολογος αυτος και θα του αναφερω τις ανωτερω συμβουλες για να σιγουρευτω αυτη τη φορα οτι τσεκαραμε σωστα το προβλημα.

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει πουθενα οδηγος βημα βημα για το πως να βάλω το μόντεμ απευθείας πάνω στο εισερχόμενο ζεύγος του ΟΤΕ στον κατανεμητή της μονοκατοικιας μου? Θελω να μετρησω και εγω για να δω αν οντως ερχονται 50 Mbps μεχρι το σπιτι μου.....Τι ακριβως συνδεω πανω στο ρουτερ?

  7. #7
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikosLawyer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ. σημειωνω ο,τι λετε γιατι θα ερθει σε δυο μερες ο ηλεκτρολογος αυτος και θα του αναφερω τις ανωτερω συμβουλες για να σιγουρευτω αυτη τη φορα οτι τσεκαραμε σωστα το προβλημα.

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει πουθενα οδηγος βημα βημα για το πως να βάλω το μόντεμ απευθείας πάνω στο εισερχόμενο ζεύγος του ΟΤΕ στον κατανεμητή της μονοκατοικιας μου? Θελω να μετρησω και εγω για να δω αν οντως ερχονται 50 Mbps μεχρι το σπιτι μου.....Τι ακριβως συνδεω πανω στο ρουτερ?
    σου απάντησα σε άλλο ποστ που έκανες...

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ. ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΕΣ ΜΠΡΙΖΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΕΣ ΜΠΡΙΖΕΣ. Πλεον συγχρονιζω μεν στα 49.999/ 4.996 αλλα απο δεκαδες εγκυρες μετρησεις που εκανα, πραγματικα πιανω μονο 35 Mbps. Επισης μου μειωθηκε το attenuation απο 25 στα 15,1. Θελω να ρωτησω. Το οτι συγχρονιζω πλεον στα 50 σημαινει οτι μπορω οντως να πιασω 50? Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οχι διοτι δεν ερχεται 50 μεχρι το σπιτι και ο τεχνικος της φορθνετ αλλωστε δεν μετρησε τον κατανεμητη αλλα τον πυλωνα του Οτε που ειναι 70 μετρα απο το σπιτι μου και τα υπολοιπα μετρα μεταφερονται εναεριως και επισης οτι η μικροβελτιωση στο ποσο πιανω download οφειλεται στο οτι εκλεισε τις πολλες μπριζες γιατι σε ενα σπιτι μονοκατοικια δυο οροφων οπως εγω που ειναι και 17 ετων, ειναι λογικο απο τις πολλες μπριζες και τις διακλαδωσεις να χανεται σημα. Θεωρειτε οτι πρεπει να πληρωσω ΚΑΙ ΑΛΛΑ λεφτα σε ηλεκτρολογους και τι να τους πω να κανουν? ή να πω ''ενταξει πιανω πραγματικα 35 οποτε δεν πειραζει και αν δεν πιανω κοντα στην ταχυτητα συγχρονισμου''? Παντως το attenuation μου οπως ειπα μειωθηκε στο 15 , αν δεν μειωθει κι αλλο λογικα δυσκολα θα πιασει πραγματικη ταχυτητα ιδια με το συγχρονισμο σωστα? Τωρα για το θορυβο στη γραμμη και το ψιλο βραχυκυκλωμα μου ειπε οτι τωρα που αχρηστευσε τις μπριζεσ και αφησε μονο τις 2 που θελουν να λειτουργουν, λυθηκε. Παντως το ρουτερ μου δινει ΠΟΛΛΑ errors και το output power ειναι πολυ ψηλο, σχεδον 15. Οσο για το SN Margin μου επισης υψηλο περιπου στο 12. Τι λετε να κανω τωρα? Ηταν σωστη η διαδικασια του ηλεκτρολογου πιστευετε ή επρεπε να βρει την ελαττωματικη μπριζα και να τη φτιαξει? Η λογικη του ηταν οτι δεν μπορουν να ειναι εν δυναμει σε λειτουργεια ολες οι μπριζες και των δυο οροφων και να πιανω ικανοποιητικη ταχυτητα.

    - - - Updated - - -

    Link Information

    Uptime: 0 days, 1:23:26
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.996 / 49.999
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 6,7 / 14,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,9 / 14,7
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,1 / 12,9
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 67 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 14 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 339 / 26
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 163.001
    CRC Errors (Up/Down): 2 / 3.634
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 125.854

    ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΡΟΥΤΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΕ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ. Τι λετε?

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κανονικά θα έπρεπε να σου κάνει μια δοκιμή μόνο με μία πρίζα να δει τι γίνεται, αν κάνεις σύνδεση στα 50 τότε είσαι οκ απο την πλευρά της forthnet
    Αλήθεια τον πλήρωσες κιόλας;

    Πάντως σύμφωνα με αυτά που λες, η χρέωση απο την forthnet ήταν μέσα στους όρους του συμβολαίου

  10. #10
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδια ειμαι χαλια. 50 ευρω του εδωσα. Για ενα τεταρτο που ασχοληθηκε. με εκλεψε ε? τι επρεπε να κανει? να δει μπριζα μπριζα? Δηλαδη ΜΙΑ μπριζα κανει το βραχυκυκλωμα και ΔΕΝ επρεπε να μου τις αχρηστευσει και να μου αφησει μονο δυο μπριζες ? μου αφησε μονο αυτη που χρησιμοποιω για ρουτερ και αυτη που ειναι για τηλεφωνο. Αρα τωρα το προβλημα μου που ειναι και πιανω μονο 35? Εχω καλωδιο ραζημακι στη μονοκατοικια αλλα αυτο δεν παιζει ρολο διοτι και αυτο μου ειπε μπορει να πιασει ανετα μεχρι και 50-70. εγω τωρα που εχω ξεπαραδιαστει τι να κανω? Πρεπει να καλεσω αλλον να ελεγχει μια μια τις μπριζες? Αυτο που μου ειπε οτι σε μονοκατοικια οπως η δικια μου δυο οροφων δεν μπορουν να λειτουργουν ολες οι μπριζες και να εχω καλη ταχυτητα ισχυει? Λεει ''ε τοσα χρονια μεσα στους τοιχους ολο και καπου θα εχουν τριφτει τα καλωδια, ολο και καπου χανουν κτλ''....

    - - - Updated - - -

    Και κατι ακομα. Απο τη στιγμη που σιγχρονιζω δηλαδη στα 50 σημαινει οτι μπορω να πιασω 50 Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΦΟΡΘΝΕΤ ποσα μετρα απεχω ακριβως απο την καμπινα που υποτιθεται οτι εχουμε εδω στο Πανοραμα Βουλας?

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikosLawyer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ειμαι χαλια. 50 ευρω του εδωσε. με εκλεψε ε? τι επρεπε να κανει? να δει μπριζα μπριζα? Δηλαδη ΜΙΑ μπριζα κανει το βραχυκυκλωμα και ΔΕΝ επρεπε να μου τις αχρηστευσει και να μου αφησει μονο δυο μπριζες ? μου αφησε μονο αυτη που χρησιμοποιω για ρουτερ και αυτη που ειναι για τηλεφωνο. Αρα τωρα το προβλημα μου που ειναι και πιανω μονο 35? Εχω καλωδιο ραζημακι στη μονοκατοικια αλλα αυτο δεν παιζει ρολο διοτι και αυτο μου ειπε μπορει να πιασει ανετα μεχρι και 50-70. εγω τωρα που εχω ξεπαραδιαστει τι να κανω? Πρεπει να καλεσω αλλον να ελεγχει μια μια τις μπριζες? Αυτο που μου ειπε οτι σε μονοκατοικια οπως η δικια μου δυο οροφων δεν μπορουν να λειτουργουν ολες οι μπριζες και να εχω καλη ταχυτητα ισχυει? Λεει ''ε τοσα χρονια μεσα στους τοιχους ολο και καπου θα εχουν τριφτει τα καλωδια, ολο και καπου χανουν κτλ''....
    Ναι έπρεπε να του πεις, με 50 ευρώ θα έπρεπε να μου περάσεις καινούργιο καλώδιο απο εκεί που έρχεται η γραμμή μέχρι μέσα

  12. #12
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με απετρεψε απο το να περασουμε απευθειας UTP μεσα καθως ειναι πολυ ακριβη διαδικασια. Παιδια ειμαι χαλια. την παρασκευη θα φερω αλλο ηλεκτρολογο απο τα ανυπαρκτα χρηματα που εχω. τι να του πω να κανει?

  13. #13
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikosLawyer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με απετρεψε απο το να περασουμε απευθειας UTP μεσα καθως ειναι πολυ ακριβη διαδικασια. Παιδια ειμαι χαλια. την παρασκευη θα φερω αλλο ηλεκτρολογο απο τα ανυπαρκτα χρηματα που εχω. τι να του πω να κανει?
    Ρε αγορίνα, ηρέμησε, αφού συγχρόνισες 50 μην ασχολείσαι. Τράβα καλώδιο νέο όταν θα έχεις τα χρήματα...

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikosLawyer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με απετρεψε απο το να περασουμε απευθειας UTP μεσα καθως ειναι πολυ ακριβη διαδικασια. Παιδια ειμαι χαλια. την παρασκευη θα φερω αλλο ηλεκτρολογο απο τα ανυπαρκτα χρηματα που εχω. τι να του πω να κανει?
    Κακός τον άκουσες και τον πλήρωσες, θα έπρεπε απο την αρχή να του είχες πει, θέλω να περάσω καινούργιο καλώδιο απο τον κατανεμητή στο σπίτι.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-06-2016
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά τρέμω από τα νευρα μου που με έπιασαν κορόιδο. Δηλαδη η μονη λύση εφόσον υπαρχει οντως βραχυκύκλωμα στη γραμμη ειναι να περάσω μεσα απο το σπίτι καλώδιο UTP ε; Αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι άρχισαν παλι οι αποσυνδέσεις ανα μιση ωρα .... Να λυθεί το θεμα μες στο σπίτι θα ειναι δύσκολο και δαπανηρό ε; Που να ξερεις σε ποια σημεια εχουν τριφτει ή σκουριάσει τα καλώδια μεσα στο σπίτι και σε ποιον όροφο κτλ !!!

    - - - Updated - - -

    Παντως για να σύγχρονιζω 50 σημαινει οτι μπορω να τα πιάσω ακομα και αν η καμπίνα που παίρνω δεν ειναι διπλα μου σωστα ; Ο άχρηστος μιλαμε ! Του λεω σύγχρονιζω στα 50 αλλα 35 πιάνω και μου λεει αυτα μπορεις να πιανεις μάξιμουμ. Να τραβήξεις καλώδιο δε λεει γιατι δεν πας παραπανω. Παντα χανεις ενα μεγαλο ποσοστο απο εκει που συγχρονιζεις. Και η μάνα μου σιγονταρε οτι μου εχει γινει εμμονη και να αφήσω τις βλακειες .... Και μετα που μας ζήτησε 50 ευρω , με σκυλοβρισε και μας άκουσε ολη η γειτονιά. Μεχρι τωρα εχω δώσει μονο για ηλεκτρολόγους : 50+30 + 30 ο τεχνικός φορθνετ = 110 ευρω και λύση δεν εχει βρεθει , απλα έπιασα σπασμωδικά σημερα απλα λίγα Mbps παραπανω απο το ανώτερο μου των προηγούμενων εβδομάδων. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΝΤΙΜΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ καθως εχω θερμόπαρακαλέσει τη φορθνετ να μου συστήσουν αλλα μου λενε οχι. Πρεπει να λυθεί το θεμα με τις αποσυνδέσεις ( που ειναι πιο σημαντικό και σπο το να πιάσω το μέγιστο της υπηρεσίας )

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψευδής διαθεσιμότητα VDSL από Forthnet
    Από pkalaits στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-16, 14:23
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-16, 01:25
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-16, 08:57
  4. Forthnet VDSL απο KV
    Από aekaraole123 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 22:00
  5. VDSL στη Βούλα
    Από cohones στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-15, 16:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας