Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Γεια σας,
    Το σεπτεμβριο μετακομιζω για να σπουδασω στην Κύπρο.Επειδη δε γνωριζω πολλα για τις τηλεπικοινωνιες στην κυπρο θα ηθελα να με βοηθησετε.
    Σταθερη τηλεφωνια και ιντερνετ
    Με οσα μπορεσα να βρω στο διαδικτυο,διαπιστωνω οτι οι εταιρειες που παρεχουν σταθερη τηλεφωνια και ιντερνετ ειναι οι Cyta,Cablenet και Primetel.Internet μεσω cable δεν ειχα ποτε,παρολα αυτα γνωριζω οτι το βασικο μειονεκτημα ειναι οτι το bandwith μοιραζεται με αποτελεσμα σε ωρες αιχμης να μειωνεται η ταχυτητα συνδεσης.Η cablenet προσφερει 50mbps down/5 mbps up με 29,90 ενω η cyta με 31 ευρω προσφερει 10 mbps.(Η primetel δε, ζηταει 39,90 για 10 mbps !).Οποτε προκυπτουν τα εξης ερωτήματα ,1)αξιζει να παω με την cablenet και να εχω ταχυτερη συνδεση αλλα shared bandwith ή να πληρωσω 2 ευρω παραπανω και να συμβιβαστω με 10 mbps ,εχοντας ομως 24 ωρες το 24ωρο 10 mbps?
    2)Επειδη οπως ανεφερα δεν ειχα cable ποτε,οταν λενε οτι σε ωρες αιχμης μειωνεται η ταχυτητα στη συνδεση,μιλαμε για πτωση στα 20,30 mbps ή και σε πιο χαμηλα επιπεδα? 3)Μου κανει εντυπωση οτι το cable ειναι πιο φθηνο απο το dsl καθως σε οποιο site και αν διαβασα ενα βασικο πλεονεκτημα του dsl περαν της αυτονομης γραμμης ηταν και η φθηνοτερη τιμη.Επισης μου φαινονται υπερβολικα πιο ακριβες οι τιμες της cyta και σε σχεση με την Ελλαδα.
    Καλωδιωσεις σπιτων στην κυπροΈνα αλλο που με αποσχολει αφορα την καλωδιωση των σπιτιων στην κυπρο.Τοσο το διαμερισμα το οποιο νοικιασα οσο και το διαμερισμα στο οποιο εμενα οσο αναζητουσα σπιτι δεν διεθεταν ουτε μια τηλεφωνικη πρίζα! Το splitter του ρουτερ κατεληγε σε μια εσοχη με πολλα μπλεγμενα καλωδια η οποια καλυπτοταν απο ενα ασπρο καπακι (παραθετω και φωτογραφια).Επισης η μονη θυρα που εμοιαζε καπως με πριζα τηλεφωνου αλλα δεν ηταν ,ηταν αυτη της φωτογραφιας που βλεπετε απο κατω.Ομως ολα ανεξερετως τα δωματια διεθεταν εισδοχη για συνδεση της τηλεορασης με την κεραια.Γνωριζει καποιος περι τινος προκειται?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  N6J5CPg.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  321,7 KB 
ID: 173376Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FEe0jWH.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  274,8 KB 
ID: 173377

    Κινητή τηλεφωνία
    Τέλος,οσον αφορα την κινητη τηλεφωνια οι επιλογες νομιζω ειναι παλι τρεις.cytamobile-vodafone,mtn και primetel.Εδω ειναι σχετικα πιο ευκολη η αποφαση διοτι υπαρχει μια προσφορα της mtn στα 21,50 (με 24μηνη δεσμευση) η οποια προσφερει 700 λεπτα ομιλιας και 1.5 giga δεδομενα ενω αντιστοιχα η cyta προσφερει 300 λεπτα ομιλιας και 1 giga στα 24,30(η primetel παραμενει ακριβοτερη ολων οποτε και απορριπτεται).Γνωριζω οτι και οι δυο εταιρειες προσφερουν 4g στην περιοχη της Λευκωσιας απλα αναρωτιομουν αν καποιος γνωριζε περισσοτερα οσον αφορα την καλυψη και την ποιοτητα δικτυου.Να σημειωσω οτι τις μερες που εψαχνα για διαμερισμα βρισκομουν με περιαγωγη οποτε δεν ειχα ιντερνετ αλλα παρατηρησα οτι ολες τις μερες ημουν συνδεδεμενος αυτοματα με το δικτυο της mtn.

    Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    η τηλεφωνία αντέ να πάρει 64kbps απο την γραμμή και αυτό μόνο όταν μιλάς, όποτε δεν θα έπρεπε καν να το σκέφτεσαι, αν μπορείς να βάλεις cable να βάλεις

    Και το cable και το dsl είναι συνδέσεις που μοιράζεσαι το bandwidth με άλλους, (μιλάμε πάντα για τις Home συνδέσεις)
    Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στην κύπρο, αλλά πουθενά στον κόσμο δεν αγοράζεις εγγυημένο 24 ώρες την ημέρα με σπιτικές συνδέσεις

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.688
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από __Christos__ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    Το σεπτεμβριο μετακομιζω για να σπουδασω στην Κύπρο.Επειδη δε γνωριζω πολλα για τις τηλεπικοινωνιες στην κυπρο θα ηθελα να με βοηθησετε.
    Σταθερη τηλεφωνια και ιντερνετ
    Με οσα μπορεσα να βρω στο διαδικτυο,διαπιστωνω οτι οι εταιρειες που παρεχουν σταθερη τηλεφωνια και ιντερνετ ειναι οι Cyta,Cablenet και Primetel.Internet μεσω cable δεν ειχα ποτε,παρολα αυτα γνωριζω οτι το βασικο μειονεκτημα ειναι οτι το bandwith μοιραζεται με αποτελεσμα σε ωρες αιχμης να μειωνεται η ταχυτητα συνδεσης.Η cablenet προσφερει 50mbps down/5 mbps up με 29,90 ενω η cyta με 31 ευρω προσφερει 10 mbps.(Η primetel δε, ζηταει 39,90 για 10 mbps !).Οποτε προκυπτουν τα εξης ερωτήματα ,1)αξιζει να παω με την cablenet και να εχω ταχυτερη συνδεση αλλα shared bandwith ή να πληρωσω 2 ευρω παραπανω και να συμβιβαστω με 10 mbps ,εχοντας ομως 24 ωρες το 24ωρο 10 mbps?
    2)Επειδη οπως ανεφερα δεν ειχα cable ποτε,οταν λενε οτι σε ωρες αιχμης μειωνεται η ταχυτητα στη συνδεση,μιλαμε για πτωση στα 20,30 mbps ή και σε πιο χαμηλα επιπεδα? 3)Μου κανει εντυπωση οτι το cable ειναι πιο φθηνο απο το dsl καθως σε οποιο site και αν διαβασα ενα βασικο πλεονεκτημα του dsl περαν της αυτονομης γραμμης ηταν και η φθηνοτερη τιμη.Επισης μου φαινονται υπερβολικα πιο ακριβες οι τιμες της cyta και σε σχεση με την Ελλαδα.
    Καλωδιωσεις σπιτων στην κυπρο
    Ένα αλλο που με αποσχολει αφορα την καλωδιωση των σπιτιων στην κυπρο.Τοσο το διαμερισμα το οποιο νοικιασα οσο και το διαμερισμα στο οποιο εμενα οσο αναζητουσα σπιτι δεν διεθεταν ουτε μια τηλεφωνικη πρίζα! Το splitter του ρουτερ κατεληγε σε μια εσοχη με πολλα μπλεγμενα καλωδια η οποια καλυπτοταν απο ενα ασπρο καπακι (παραθετω και φωτογραφια).Επισης η μονη θυρα που εμοιαζε καπως με πριζα τηλεφωνου αλλα δεν ηταν ,ηταν αυτη της φωτογραφιας που βλεπετε απο κατω.Ομως ολα ανεξερετως τα δωματια διεθεταν εισδοχη για συνδεση της τηλεορασης με την κεραια.Γνωριζει καποιος περι τινος προκειται?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  N6J5CPg.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  321,7 KB 
ID: 173376Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FEe0jWH.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  274,8 KB 
ID: 173377

    Κινητή τηλεφωνία
    Τέλος,οσον αφορα την κινητη τηλεφωνια οι επιλογες νομιζω ειναι παλι τρεις.cytamobile-vodafone,mtn και primetel.Εδω ειναι σχετικα πιο ευκολη η αποφαση διοτι υπαρχει μια προσφορα της mtn στα 21,50 (με 24μηνη δεσμευση) η οποια προσφερει 700 λεπτα ομιλιας και 1.5 giga δεδομενα ενω αντιστοιχα η cyta προσφερει 300 λεπτα ομιλιας και 1 giga στα 24,30(η primetel παραμενει ακριβοτερη ολων οποτε και απορριπτεται).Γνωριζω οτι και οι δυο εταιρειες προσφερουν 4g στην περιοχη της Λευκωσιας απλα αναρωτιομουν αν καποιος γνωριζε περισσοτερα οσον αφορα την καλυψη και την ποιοτητα δικτυου.Να σημειωσω οτι τις μερες που εψαχνα για διαμερισμα βρισκομουν με περιαγωγη οποτε δεν ειχα ιντερνετ αλλα παρατηρησα οτι ολες τις μερες ημουν συνδεδεμενος αυτοματα με το δικτυο της mtn.

    Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
    Μην κοιτάς μόνο τις μηνιαίες τιμές, ψαχνε και τα τέλη εγκατάστασης. Στην Cyta τσακίζουν, είναι πάνω από 190 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Είχε πάρει το μάτι μου τις προαλες μια προσφορά της Cyta που είχε ή δωρεάν ή πολύ μειωμένα τέλη εγκατάστασης. Της MTN είναι σε πολύ πιο λογικά επίπεδα. Το upload τους επίσης σε πολλά πακέτα είναι 768 kbps... Γενικά στο internet η Κύπρος είναι πολύ πίσω σε σχέση με την Ελλάδα και σε τιμές και σε παροχές. Ψάξε καλά πριν κάνεις το οτιδήποτε μην βρεθείς προ εκπλήξεως!!

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η τηλεφωνία αντέ να πάρει 64kbps απο την γραμμή και αυτό μόνο όταν μιλάς, όποτε δεν θα έπρεπε καν να το σκέφτεσαι, αν μπορείς να βάλεις cable να βάλεις

    Και το cable και το dsl είναι συνδέσεις που μοιράζεσαι το bandwidth με άλλους, (μιλάμε πάντα για τις Home συνδέσεις)
    Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στην κύπρο, αλλά πουθενά στον κόσμο δεν αγοράζεις εγγυημένο 24 ώρες την ημέρα με σπιτικές συνδέσεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην κοιτάς μόνο τις μηνιαίες τιμές, ψαχνε και τα τέλη εγκατάστασης. Στην Cyta τσακίζουν, είναι πάνω από 190 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Είχε πάρει το μάτι μου τις προαλες μια προσφορά της Cyta που είχε ή δωρεάν ή πολύ μειωμένα τέλη εγκατάστασης. Της MTN είναι σε πολύ πιο λογικά επίπεδα. Το upload τους επίσης σε πολλά πακέτα είναι 768 kbps... Γενικά στο internet η Κύπρος είναι πολύ πίσω σε σχέση με την Ελλάδα και σε τιμές και σε παροχές. Ψάξε καλά πριν κάνεις το οτιδήποτε μην βρεθείς προ εκπλήξεως!!
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας.Συγκρίνοντας τις προσφορες των εταιρειων, νομιζω οτι το καλυτερο value for money το εχει η cablenet.Συγκεκριμενα με 29,90 (δε γνωριζω αν διαθετουν εκπτωσεις για φοιτητες) παιρνεις 50 mbps download και 5 upload ενω με τα ιδια λεφτα περιπου η προσφορα της cyta για φοιτητες σου δινει 10 mbps και 768 kbps upload (το οποιο θεωρω τραγικο).Η mtn ειναι πιο ακριβη απο τη cyta.Απλα οπως προανεφερα δε εχω χρησιμοποιησει ποτε την τεχνολογια cable οποτε δε ξερω κατα ποσο ισχυει το "50 mbps".Απο οσα διαβασα στο ιντερνετ η ταχυτητα του cable μειωνεται οταν χρησιμοποιουν και αλλοι χρηστες στην περιοχη το δικτυο.Ωστοσο δε γνωριζω για τι ταξεως μειωση μιλαμε: 5 με10 mbps ή 20 και 30? Δε θελω δηλαδη να εχω συνδεση που ναι μεν πιανει 50 mbps τα ξημερωματα αλλα σε ωρες που το χρειαζομαι να εχει 5 mbps...(Ενω με το dsl δεν υπαρχουν πιστευω τετοιες διακυμανσεις στην ταχυτητα μεσα στην ημερα) Οσον αφορα τα τελη εγκαταστασης,καταρχας ευχαριστω πολυ που το αναφερατε γιατι ομολογω δεν το ειχα σκεφτει καθολου.Στη cyta απο ο,τι βλεπω ειναι στα 71,40 ενω αν το εγκαταστησω μονος μου ειναι στα 35,70(Ειδα και μια προσφορα για δωρεαν τελη εγκαταστασης αλλα ειναι μονο μεχρι 11 Αυγουστου ομως εγω θα κανω συνδεση κατα τα τελη Σεμπτεμβριου περιπου).Στο site της ΜΤΝ λεει οτι κυμαινεται απο 45 εως 65 ευρω.Η cablenet δεν αναφερει κατι για τελη εγκαταστασης,παρα μονο κατι για μια εγγυηση η οποια επιστρεφεται στο τελος της συνδεσης.(Θα τους τηλεφωνησω αυριο να ρωτησω)

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.789
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Τισ καλύτερες απαντήσεις θα τις πάρεις από κυπριακά φοιτητικά φόρουμ.

    Κοιτα στο φορουμ του πανεπιστημίου σου ή και αλλού
    Θα σου πούνε και για όλα τα extra ( ενεργοποίηση, αν το πάγιο της τηλεφωνικης γραμμής είναι επιπλέον, πόσο καιρό κάνει να μπεί κλπ)
    Ρώτα και τον ιδιοκτήτη του σπιτιού και τα παιδιά του.


    Γκούγλαρε

  6. #6
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.660
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Αν και καθυστερημενα θα σου πω τα εξης.

    Cablenet (ιντερνετ) και εναν αριθμό απο Yuboto (voip)

    Αν έχεις κινητο βαζεις το zoiper και πλεον στο κινητο σου οπου εχεις wifi θα χτυπαει ο αριθμος Ελλαδος.

    Αν έχεις όρεξη και 50-60 ευρώ βαζεις στο σπίτι μια συσκευή voip και πλέον έχεις και σταθερό τηλέφωνο.

    Ολα τα παραπάνω τα έχω εφαρμόσει πριν 2 χρόνια μια και η κόρη μου σπουδάζει στην Λευκωσία.

    Καλές σπουδές και αν χρειαστείς καποια βοήθεια εδω είμαστε.

    υ.γ.
    η Cablenet στις περισσοτερες περιοχές πηγαίνει ασύρματα στην πολυκατοικία και ενσύρματα στο διαμέρισμα.
    η κόρη μου έχει ενα cisco router cable αλλα νομίζω στα χρήματα αυτά είχε 5αρα γραμμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 20-09-16 στις 15:44.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-02-2024
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    ξεθαβω το θεμα για νεοτερες πληροφοριες μιας και προκςιται τα επομενα 2 χρονια να ειμαι στην παφο για δουλεια.
    τι εχει αλλαξει απο τα παρααπνω με ενδιαφερει πολυ το θεμα επικοινωνιας με την οικογενεια που θα βρισκεται ελλαδα σε καθημερινη βαση οπως και βιβτεοκλησεις μεσω skype κτλπ
    δδλ αναζητω ποηροφοριες για ιντερνετ τηλεφωνια και κινητη τηςλφωνια με δεδομςνα

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 249
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-22, 11:19
  2. Σύνδεση δύο Fritz 7170 με VPN και τηλεφωνία
    Από TaTe στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-16, 17:47
  3. INTERNET ΚΑΙ MODEM
    Από chili165 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 14:25
  4. Τοπική και απομακρυσμένη διασύνδεση (internet και τηλεφωνία)
    Από mpardsu στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-15, 22:08
  5. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-15, 01:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας