Σελ. 6 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 480

Θέμα: Zyxel VMG8623-T50B

  1. #76
    Εγγραφή
    04-08-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45000/9500
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρκετα καλυτερο απο του plus

  2. #77
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Βριλησσια, Αττικη.
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 22,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aggelos_VDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετα καλυτερο απο του plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κακό. Σίγουρα καλύτερο από το Η300s, Speedport Plus.
    Ευχαριστώ!

  3. #78
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ!
    Να προσθέσω πως έχει και πολύ καλό συγχρονισμό. Τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση πιάνω το full της ταχύτητας.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  4. #79
    Εγγραφή
    04-08-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45000/9500
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στη δικη μου περιπτωση το speedport plus συγχρονίζει παραπάνω (43+mbps το zyxel , 45+ το plus)
    Μικρη διαφορα βέβαια

  5. #80
    Εγγραφή
    15-09-2021
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα σας.
    Έχω το συγκεκριμένο router στη γραμμή fiber του σπιτιού και θέλω να του προσθέσω τη δυνατότητα backup γραμμής, μιας και το υποστηρίζει. Το έχω καταφέρει με ένα usb stick 3g huawei k3370 και λειτουργεί κανονικά. Επειδή, όμως, το 3g κόβεται σιγά - σιγά, έχω αγοράσει από την wind ενα stick 4g, το huawei e3372, που δεν το αναγνωρίζει με τίποτε. Η wind δεν γνωρίζει τίποτε για το θέμα ούτε και η zyxel (αυτή με στέλνει στη wind για αναβάθμιση του αρχείου wwan). Το firmware του router είναι το V5.50(ABRV.1)b2 και η έκδοση wwan (με τους drivers, μάλλον) η 1.18. Η wind μου λέει ότι δεν υπάρχει αναβάθμιση του firmware διαθέσιμη.
    Επειδή πιο πάνω είδα διαφορετική έκδοση του firmware, μήπως μπορεί κάποιος να δει και να αναφέρει την έκδοση του αρχείου wwan, ώστε, αν υπάρχει πιο νέα, να τους πιέσω πιο πολύ; Σημειώνω ότι το ίδιο stick σε speedport της cosmote αναγνωρίζεται κανονικότατα, αλλά τι να το κάνω εκεί;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  6. #81
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.127
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το ZyXEL δεν υποστηρίζει 4G dongles. Από περιέργεια κοίταξα και τα δικά μου Firmware versions και μου βγάζει τα ίδια με τα δικά σου. Είναι τα τελευταία Firmware.

  7. #82
    Εγγραφή
    15-09-2021
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

    Υπάρχει ένας κατάλογος με 1 ή 2 4g stick, που δεν υπάρχουν σε κυκλοφορία. Έχει και το δικό μου, αλλά μάλλον πρέπει να του αλλάξω το mode (θέλει φλασάρισμα, όμως) για να το αναγνωρίζει. Υποτίθεται ότι με αναβάθμιση του wwan αρχείου θα υποστηρίζονταν πιο πολλά (έτσι κι αλλιώς τα 3g δεν είναι χρήσιμα πια), αλλά πάπαλα και από zyxel και από wind.

    Καλημέρα σας.

  8. #83
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.127
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με λίγο ψάξιμο, βρήκα το αρχείο WWAN 1.20 (το ρούτερ έχει το 1.18) και όσα sticks είναι 4G τα έχει με κίτρινο, δηλαδή δεν υποστηρίζονται.VMG8623-T50B_V1.20.rar
    Δεν φλασάρεται στο ρούτερ, είναι αρχείο Excel.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geoavlonitis : 08-09-22 στις 16:02.

  9. #84
    Εγγραφή
    15-09-2021
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έτσι κι αλλιώς, αρχείο wwan δεν υπάρχει για να αναβαθμίσουμε το router.

    Σε κάποιο pdf είχα δει ότι υποστηρίζεται το e3372s-153 και στην 1.18. Αυτό είναι σε stick mode (όπως όλα τα παλιά 3g dongles), αυτό που αγόρασα εγώ είναι σε hilink mode ίσως γι΄ αυτό δεν αναγνωρίζεται, έχω βρει πώς φλασάρεται σε stick mode, δεν τα κατάφερα με την πρώτη προσπάθεια και το παράτησα προς το παρόν.

    Ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.

  10. #85
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.127
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια ερωτησούλα να κάνω. Καλό, χρυσό το ρούτερ το συγκεκριμένο αλλά ένα πρόβλημα έχω και με ταλανίζει: το Wi-Fi. Όταν γυρνάω στο σπίτι και θέλω το κινητό να μπει στο ίντερνετ, δεν. Με τίποτα. Θέλει πολλή επιμονή για να συνδεθεί στο WiFi είτε στα 2.4 είτε στα 5 (στα 5GHz είναι εντονότερο το πρόβλημα). Στην αρχή δεν το βρίσκει καν. Όταν το βρίσκει, τις περισσότερες φορές συνδέεται για 5 δευτερόλεπτα και μετά με πεταει. Το κάνει και μετά από restart του ρούτερ εννοείται. Κάποια στιγμή και αφού έχουν γίνει τα νεύρα μου κρόσσια, το πιάνει η προκοπή και κρατάει τη σύνδεση. Λειτουργεί απρόσκοπτα μετά χωρίς κανένα κόλλημα. Το ίδιο ακριβώς μοτίβο το έχω δει και με το λάπτοπ όταν θέλω να το συνδέσω στο WiFi, που το έχω με Ethernet συνήθως και εκεί είναι όλα μια χαρά (δηλ. είναι μόνο θέμα του WiFi). Το έχει κανένας άλλος αυτό; Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί κανείς σε αυτό το θέμα. Εγώ το έχω από όταν το παρέλαβα από Wind και αμελώς δεν το ανέφερα εδώ.

  11. #86
    Εγγραφή
    24-09-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παιδιά μόλις έλαβα το router από την Wind, προσπάθησα να βρω τρόπο να το βάλω σε bridge mode για να τρέχουν όλα από το Asus Router μου αλλά δεν μπόρεσα να βρω τρόπο.
    Έχω τις εξής ερωτήσεις:
    1. Πως θα πρέπει να γίνουν οι συνδέσεις για να δουλέψει το τηλέφωνο; Ότι και να κάνω δεν πετυχαίνει.
    2. Πως μπορώ να το βάλω σε bridge mode μέσω των ρυθμίσεων; Χρειάζομαι κάποιους κωδικούς ή απλά ακολουθώ την λογική : Broadband -> Modify ADSL, VDSL, ETH -> Bridge ;

  12. #87
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.127
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατ'αρχάς, για να δουλέψει το τηλέφωνο, πρέπει να είναι το ZyXEL πάνω στην DSL γραμμή. Άστο πρώτα να πάρει όλες τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία και το ίντερνετ και μετά πάς στο μενού Network Setting->Broadband και στην καρτέλα VDSL_835 αλλάζεις το Mode από Routing σε Bridge. Προϋπόθεση να ξέρεις τους κωδικούς PPPoE.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2022-09-24 184844.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  24,0 KB 
ID: 241555
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2022-09-24 185109.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  17,3 KB 
ID: 241556

  13. #88
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερωτησούλα να κάνω. Καλό, χρυσό το ρούτερ το συγκεκριμένο αλλά ένα πρόβλημα έχω και με ταλανίζει: το Wi-Fi. Όταν γυρνάω στο σπίτι και θέλω το κινητό να μπει στο ίντερνετ, δεν. Με τίποτα. Θέλει πολλή επιμονή για να συνδεθεί στο WiFi είτε στα 2.4 είτε στα 5 (στα 5GHz είναι εντονότερο το πρόβλημα). Στην αρχή δεν το βρίσκει καν. Όταν το βρίσκει, τις περισσότερες φορές συνδέεται για 5 δευτερόλεπτα και μετά με πεταει. Το κάνει και μετά από restart του ρούτερ εννοείται. Κάποια στιγμή και αφού έχουν γίνει τα νεύρα μου κρόσσια, το πιάνει η προκοπή και κρατάει τη σύνδεση. Λειτουργεί απρόσκοπτα μετά χωρίς κανένα κόλλημα. Το ίδιο ακριβώς μοτίβο το έχω δει και με το λάπτοπ όταν θέλω να το συνδέσω στο WiFi, που το έχω με Ethernet συνήθως και εκεί είναι όλα μια χαρά (δηλ. είναι μόνο θέμα του WiFi). Το έχει κανένας άλλος αυτό; Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί κανείς σε αυτό το θέμα. Εγώ το έχω από όταν το παρέλαβα από Wind και αμελώς δεν το ανέφερα εδώ.
    Γνωστό θέμα ειδικά με Xiaomi κινητά. Η λύση είναι διαχωρισμός wifi bands και διαφορετικός κωδικός, άλλος για 2.4Ghz, άλλος για 5GHz.

  14. #89
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.127
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το κανει και ενω τα εχω διαχωρισει απο το ρουτερ. ξεχωριστα SSID δηλαδη. Δε φταιει το κινητο, και στο λαπτοπ το κανει. Τωρα του εκανα ενα reset απο το κουμπακι πισω, δεν πειραξα καμια αλλη ρυθμιση. Για μερικες μερες ενταξει θα ειναι. Πιο μετα βλεπουμε!

  15. #90
    Εγγραφή
    24-09-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχάς, για να δουλέψει το τηλέφωνο, πρέπει να είναι το ZyXEL πάνω στην DSL γραμμή. Άστο πρώτα να πάρει όλες τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία και το ίντερνετ και μετά πάς στο μενού Network Setting->Broadband και στην καρτέλα VDSL_835 αλλάζεις το Mode από Routing σε Bridge. Προϋπόθεση να ξέρεις τους κωδικούς PPPoE.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2022-09-24 184844.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  24,0 KB 
ID: 241555
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2022-09-24 185109.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  17,3 KB 
ID: 241556
    1. Το τηλέφωνο δουλεύει όταν είναι πάνω στο splitter της πρίζας. Να το αφήσω έτσι ή θα έχει πρόβλημα με το bridge;
    2. Η σύνδεση πάει από LAN1 Zyxel προς το Router μου ή από WAN;
    3. Έχουμε κανένα μπούσουλα για τους κωδικούς; Θυμάμαι σε παλιές συνδέσεις που είχα ότι πήγαινε με το τηλέφωνο. Ρωτάω γιατί την τελευταία φορά που πήρα την Wind μου είπαν να το ψάξω στο ίντερνετ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κανει και ενω τα εχω διαχωρισει απο το ρουτερ. ξεχωριστα SSID δηλαδη. Δε φταιει το κινητο, και στο λαπτοπ το κανει. Τωρα του εκανα ενα reset απο το κουμπακι πισω, δεν πειραξα καμια αλλη ρυθμιση. Για μερικες μερες ενταξει θα ειναι. Πιο μετα βλεπουμε!
    Και γω το είχα αυτό το πρόβλημα. Το παρατήρησα μόλις έσπασα τις συνδέσεις και απλά πρόσθεσα ένα 5G μπροστά από το 5GHz. Έβαλα ένα τελειώς διαφορετικό όνομα και παραδόξως δούλεψε.

Σελ. 6 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας