Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 145
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.842
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    VDSL
    Δελτίο Τύπου:
    Σε νέες περιοχές σε όλη την Ελλάδα επεκτείνει το δίκτυο VDSL ο ΟΤΕ, παρέχοντας τη δυνατότητα για ταχύτητες έως 50 Mbps σε επιπλέον 15.000 τηλεφωνικές συνδέσεις.

    Από τις αρχές Αυγούστου, οι υπερυψηλές ταχύτητες VDSL είναι διαθέσιμες, μέσω Αστικού Κέντρου, σε νοικοκυριά και επιχειρήσεις και στις περιοχές:



    ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙΟΧΗ
    Αιτωλοακαρνανίας Αμφιλοχία
    Εύβοιας Αμάρυνθος
    Ηλείας Βάρδα, Γαστούνη, Κρέστενα
    Ηρακλείου Μάλια
    Θεσσαλονίκης Βασιλικά, Γέφυρα, Δρυμός, Επανομή
    Κιλκίς Αξιούπολη
    Κοζάνης Σέρβια
    Κορινθίας Βέλο
    Μαγνησίας Βελεστίνο
    Χαλκιδικής Ν. Τρίγλια, Ν. Φώκαια, Ορμύλια, Πευκοχώρι
    Χίου Θυμιανά


    Τα παραπάνω έρχονται να προστεθούν στα 284 Αστικά Κέντρα και τις 2.278 υπαίθριες καμπίνες του ΟΤΕ, που ήδη προσφέρουν ταχύτητες VDSL σε όλη την Ελλάδα. Χάρη στο εκτεταμένο επενδυτικό πλάνο του Ομίλου, το VDSL είναι σήμερα διαθέσιμο σε περίπου 1.200.000 νοικοκυριά και επιχειρήσεις, ενώ στόχος είναι η πληθυσμιακή κάλυψη του δικτύου να ανέλθει σε 30% μέσα στο 2014.

    Το ΟΤΕ VDSL αλλάζει την καθημερινή εμπειρία του Internet καλύπτοντας τις αυξανόμενες ανάγκες των πελατών για μεγάλες ταχύτητες. Το downloading και το streaming γίνονται πιο γρήγορα από ποτέ, μεγάλα αρχεία μοιράζονται με υπερυψηλές ταχύτητες, ενώ μοναδική είναι η εμπειρία multitasking, με πολλές ηλεκτρονικές συσκευές ταυτόχρονα online.

    Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερώνονται για τη διαθεσιμότητα των υπηρεσιών VDSL στην περιοχή τους με ένα τηλεφώνημα στο 13888, στο www.ote.gr ή στο Δίκτυο Καταστημάτων ΟΤΕ, COSMOTE, ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

    Πηγή : ΟΤΕ

  2. #2
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    απο παλαιο φαληρο περασε, απο νεα σμυρνη θα περασουν ή να μετακομισω?

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή αυτές οι περιοχές (Γαστούνη, Πευκοχώρι κ.λ.π.) είναι πιο σημαντικές από το Δήμο Αθηναίων?? Στην περιοχή μου (Γηροκομείο - Νέα Φιλοθέη - Πανόρμου) υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL μόνο από Αστικό Κέντρο! Η HOL όμως δίνει μόνο από καμπίνα! Δηλαδή πρέπει ν' αλλάξω εταιρία αν θέλω να βάλω VDSL? Αφήστε που πάνω από 40 Mbps από το Αστικό κέντρο δεν πρόκειται να πιάσω...

  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.696
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αχ αυτή η "πληθυσμιακή κάλυψη" την οποία μας σερβίρει επίσης και η Cosmote με το 3G/4G ! Και τι γίνεται με μεγάλους δήμους (π.χ. Περιστέρι) όπου το VDSL από το Α/Κ δεν μας καλύπτει λόγω μεγάλης απόστασης και ισούται με adsl ; Να υποθέσουμε ότι έχουμε "πληθυσμιακή κάλυψη" της περιοχής ; Mόνο το καμπινάτο VDSL είναι λύση...
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  5. #5
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ελπίζω να συνεχίσει να επεκτείνεται.

    Επίσης, καλό είναι να καλύπτει την περιφέρεια, αλλά να μην ξεχάσει εντελώς και τις περιοχές της Αττικής που δεν έχει καλύψει. (Θα έλεγα και για τον Ν.Θεσσαλονίκης, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν τον έχει ξεχάσει.)
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Aν βαζανε και στη Δραμα καμπινες καλα θα ηταν.
    Ειμαι συνδεδεμενος σε κεντρο που ειναι στα 2 χιλιομετρα και εχω αλλο πιο κοντα μου στα 1200 μετρα. Τα δυο κεντρα απεχουν περιπου 2800 μετρα μεταξυ τους.
    Μια καμπινα θελω, να μοιρασει την αποσταση ,ζηταω πολλα;

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.368
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ αυτή η "πληθυσμιακή κάλυψη" την οποία μας σερβίρει επίσης και η Cosmote με το 3G/4G ! Και τι γίνεται με μεγάλους δήμους (π.χ. Περιστέρι) όπου το VDSL από το Α/Κ δεν μας καλύπτει λόγω μεγάλης απόστασης και ισούται με adsl ; Να υποθέσουμε ότι έχουμε "πληθυσμιακή κάλυψη" της περιοχής ; Mόνο το καμπινάτο VDSL είναι λύση...
    Μα αυτό είναι το δράμα. Με κάθε καμπίνα που θα έβαζαν στις προβληματικές περιοχές (κι εμείς στη Νίκαια μέσα), θα πετύχαιναν την ίδια πληθυσμιακή κάλυψη. Γιατί οι περιοχές εδώ και πυκνοκατοικημένες είναι και τα αστικά κέντρα δεν είναι ορθολογικά κατανεμημένα, τόσες φορές έχουμε παραπονεθεί.

    Από την άλλη, αφήνοντάς μας με χαμηλές ταχύτητες ADSL, δεν μπορούμε να βάλουμε και OTE TV, οι απώλειες πάνε σε συγκεκριμένη μεριά...
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ναι μπηκαν οι καμπινες στο παλαιο φαληρο αλλα ακομα vdsl δεν βλεπουμε...

  9. #9
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Αν έπεφταν και λίγο οι τιμές, καλά δεν θα 'τανε; Αλήθεια, υπάρχουν στατιστικές για το ποσοστό ανταπόκρισης στο VDSL; Κάπου διάβασα για ένα 4% μόνο.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    SpeedTouch 585(i)
    Έχει νόημα να μιλάμε για VDSL?

    Ωραία και εμένα με πήραν τηλέφωνο να μου κάνουν διαφήμιση και να βάλω VDSL. Τι να το κάνω στον κώλο μου να το βάλω? Αφού δεν φτιάχνουν πιο πυκνό το δίκτυο δεν έχει νόημα για τους πολλούς το VDSL.

    Εδώ τις ταχύτητες του ADSL2+ δεν πιάνω του VDSL πως θα τις έχω? Η απόσταση του σπιτιού μου στη Θεσσαλονίκη είναι 3.5klm από το κέντρο οπότε ..... του κώλου ταχύτητες.

    Όταν ρώτησα στην τηλεφωνήτρια του ΟΤΕ αν θα έχω ταχύτητες η &^*^%#@(%^ το μόνο που ήξερε να πει είναι η γνωστή καραμέλα ναι θα έχω ΕΩΣ 50Mbps και το χαβά της όταν έλεγα πως τώρα που έχω ADSL2+ δεν πιάνω ταχύτητες.

    Προς μεγάλη μου έκπληξη αντίθετα η υπάλληλος της CYTA το είπε ευθαίως θα έχω τις ίδιες ταχύτητες με τώρα και αν ενδιαφέρομαι να με ενημερώσουν όταν και αν γίνει άλλο κέντρο πιο κοντά και εάν φυσικά μπορούν να κάνουν τη μεταφορά.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.782
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahepa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει νόημα να μιλάμε για VDSL?

    Ωραία και εμένα με πήραν τηλέφωνο να μου κάνουν διαφήμιση και να βάλω VDSL. Τι να το κάνω στον κώλο μου να το βάλω? Αφού δεν φτιάχνουν πιο πυκνό το δίκτυο δεν έχει νόημα για τους πολλούς το VDSL.

    Εδώ τις ταχύτητες του ADSL2+ δεν πιάνω του VDSL πως θα τις έχω? Η απόσταση του σπιτιού μου στη Θεσσαλονίκη είναι 3.5klm από το κέντρο οπότε ..... του κώλου ταχύτητες.

    Όταν ρώτησα στην τηλεφωνήτρια του ΟΤΕ αν θα έχω ταχύτητες η &^*^%#@(%^ το μόνο που ήξερε να πει είναι η γνωστή καραμέλα ναι θα έχω ΕΩΣ 50Mbps και το χαβά της όταν έλεγα πως τώρα που έχω ADSL2+ δεν πιάνω ταχύτητες.

    Προς μεγάλη μου έκπληξη αντίθετα η υπάλληλος της CYTA το είπε ευθαίως θα έχω τις ίδιες ταχύτητες με τώρα και αν ενδιαφέρομαι να με ενημερώσουν όταν και αν γίνει άλλο κέντρο πιο κοντά και εάν φυσικά μπορούν να κάνουν τη μεταφορά.
    1) Για vdsl πρεπει να εχει αποσταση ΤΟ ΠΟΛΥ 1km απο το αστικο κεντρο ή απο την vdsl καμπινα (οπου υπαρχουν). Σε καθε αλλη περιπτωση οι ταχυτητες που θα πιανεις θα ειναι ακριβως ιδιες με adsl
    2) Να πεις την επομενη φορα στην υπαλληλο οτι σου ελεγε μπουρδες γιατι δινει μονο απο Αστικο Κεντρο προς το παρον και η εταιρεια στην οποια δουλευει πιεσε και καταφερε ωστε ο ΟΤΕ να μην μπορει να αναβαθμισει τις καμπινες σε vdsl σε αποσταση λιγοτερη απο 800m.

    με λιγα λογια και απο την cyta μια χαρα επαιξε το παιχνιδι της καθως σου λεει οτι : βαλε εσυ αν θες και οταν θα αναβαθμισουν θα σας δωσουμε (ενω δεν προκειται) και ετσι δυνητικα να σε εχουν πελατη αν δε θες να κανεις φορητοτητα παλι για αλλου...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  12. #12
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα. VDSL στο άνω μπρακουμάδι και στην πάτρα ούτε λόγος.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ακόμα δεν έχουν καλυφθεί όλοι οι δήμοι των μητροπολιτικών περιοχών Αθήνας και Θεσσαλονίκης, και πάμε και βάζουμε VDSL στον κάθε Άνω Στανοβλαχοτσοπανόκαμπο. (*)



    (*)

    Spoiler:
    Κατά το "Αντισαμοφολεπαρογανδρόνησος".

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.842
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να το πω λίγο απλά, αν αύριο ο ΟΤΕ πει σκάβω παντού και βάζω καμπίνες, κάποιοι θα πάνε κλαίγοντας στην ΕΕΤΤ και θα ζητήσουν προστασία, όπως έχουν ήδη κάνει προσπαθώντας να βάλουν εμπόδια στην ως τώρα επέκταση του δικτύου...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα δεν έχουν καλυφθεί όλοι οι δήμοι των μητροπολιτικών περιοχών Αθήνας και Θεσσαλονίκης, και πάμε και βάζουμε VDSL στον κάθε Άνω Στανοβλαχοτσοπανόκαμπο. (*)



    (*)

    Spoiler:
    Κατά το "Αντισαμοφολεπαρογανδρόνησος".
    Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, αλλιώς οι στάνες όπως τις αποκαλείς θα πρέπει να σταματήσουν να πληρώνουν για τις ελλειματικές συγκοινωνίες σου, την ελλειματική ΕΥΔΑΠ κλπ κλπ που έχεις εσύ ο πρωτευουσιάνος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για να καταλαβετε καλυτερα την ειδηση. Ο ΟΤΕ θα παει στα εν λογω κεντρα και θα εγκαταστησει εξοπλισμο VDSL δινοντας την υπηρεσια σε ακτινα 1000m γυρω απο αυτα. Δεν γινεται καμμια αναφορα σε καμπινες η εγκατασταση των οποιων αποτελει χρονοβορο κατασκευαστικο εργο πολυ μεγαλυτερου κοστους.

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέες περιοχές κάλυψης από KV ΟΤΕ
    Από zDSL στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 12:33
  2. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-14, 20:12
  3. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-14, 13:31
  4. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-14, 11:04
  5. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 22:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας