Σελ. 382 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 362372377380381382383384387392 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.716-5.730 από 6030
  1. #5716
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Asus
    Καλησπέρα στους φίλους.Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα.Σκεφτομαι να αλλάξω από vodafone σε σταθερό και κινητά και να πάω στην cosmote επειδή στο σπίτι έχω άθλιο ίντερνετ χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης αλλά έχω πολύ καλό 4g 5g σήμα από την. Cosmote και σκέφτομαι να βάλω το speed booster.Εχω διαβάσει αρκετά σε αυτό το νήμα αλλά επειδή αν περάσω στην κοσμοτε θα βάλω απεριόριστα δεδομένα και θα πάρω την έξτρα σιμ με τρία ευρώ,σκέφτομαι αν υπάρχει τρόπος με κάποιο modem πχ του εμπορίου να να συνδυάσω το adsl με αυτήν την κάρτα και να έχω κατά κάποιο τρόπο booster diy χωρίς τους περιορισμούς του κανονικού.Καμια ιδέα;

  2. #5717
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.331
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στους φίλους.Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα.Σκεφτομαι να αλλάξω από vodafone σε σταθερό και κινητά και να πάω στην cosmote επειδή στο σπίτι έχω άθλιο ίντερνετ χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης αλλά έχω πολύ καλό 4g 5g σήμα από την. Cosmote και σκέφτομαι να βάλω το speed booster.Εχω διαβάσει αρκετά σε αυτό το νήμα αλλά επειδή αν περάσω στην κοσμοτε θα βάλω απεριόριστα δεδομένα και θα πάρω την έξτρα σιμ με τρία ευρώ,σκέφτομαι αν υπάρχει τρόπος με κάποιο modem πχ του εμπορίου να να συνδυάσω το adsl με αυτήν την κάρτα και να έχω κατά κάποιο τρόπο booster diy χωρίς τους περιορισμούς του κανονικού.Καμια ιδέα;
    Οχι, δεν μπορείς. Με άλλο εξοπλισμό μπορείς να κάνεις μόνο load balancing ή failover και όχι bonding.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  3. #5718
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    414
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια Μαύρα
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στους φίλους.Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα.Σκεφτομαι να αλλάξω από vodafone σε σταθερό και κινητά και να πάω στην cosmote επειδή στο σπίτι έχω άθλιο ίντερνετ χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης αλλά έχω πολύ καλό 4g 5g σήμα από την. Cosmote και σκέφτομαι να βάλω το speed booster.Εχω διαβάσει αρκετά σε αυτό το νήμα αλλά επειδή αν περάσω στην κοσμοτε θα βάλω απεριόριστα δεδομένα και θα πάρω την έξτρα σιμ με τρία ευρώ,σκέφτομαι αν υπάρχει τρόπος με κάποιο modem πχ του εμπορίου να να συνδυάσω το adsl με αυτήν την κάρτα και να έχω κατά κάποιο τρόπο booster diy χωρίς τους περιορισμούς του κανονικού.Καμια ιδέα;

    Οδηγός Bonding δύο συνδέσεων

    Διάβασε τον οδηγό που είχα φτιάξει για αυτό που ζητάς, σαν λύση το χρησιμοποίησα για 4 μήνες αλλά το κατήργησα λόγω μεγαλύτερου κοστολογίου αλλά και γιατί η σύνδεση της vodafone που χρησιμοποιούσα για 4G μου έκανε προβλήματα τις ώρες αιχμής.
    Αν θες να ρωτήσεις κατι παραπάνω για αυτή την λύση μπορείς σε εκείνο το thread.

  4. #5719
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.331
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδηγός Bonding δύο συνδέσεων

    Διάβασε τον οδηγό που είχα φτιάξει για αυτό που ζητάς, σαν λύση το χρησιμοποίησα για 4 μήνες αλλά το κατήργησα λόγω μεγαλύτερου κοστολογίου αλλά και γιατί η σύνδεση της vodafone που χρησιμοποιούσα για 4G μου έκανε προβλήματα τις ώρες αιχμής.
    Αν θες να ρωτήσεις κατι παραπάνω για αυτή την λύση μπορείς σε εκείνο το thread.
    Ναι, το σκέφτηκα στην πάνω απάντηση ότι έπρεπε να βάλω ένα αστεράκι στο "Οχι, δεν μπορείς.", αλλά το άφησα...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  5. #5720
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.080
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έτυχε βλάβη στην ADSL και συγχρόνιζε με 0,5/0,1 Mbps, με λίγα λόγια τόσο ωστε να μην πέφτει το τηλέφωνο αλλά όλη η δουλειά να γίνεται μέσω 4G, αποφάσισα να απενεργοποιήσω την ADSL και να κάνω το τηλ να λειτουργήσει μέσω 4G μέχρι να επιδιορθωθεί η βλάβη.

    Την επιλογή που χρειαζόμουν την βρήκα στο menu SETTINGS -> WAN στο "WAN configuration" αλλά στην επιλογή "Service Type" το Drop down list με τις επιλογές ήταν γκρι και δεν μπόρεσα να βρω τρόπο να το ενεργοποιήσω, οπότε κατέβασα το config file και βρήκα την αντίστοιχη επιλογή στη θέση WANIPConnectionInstance --> X_HW_SERVICELIST κα άλλαξα το INTERNET σε VOIP_INTERNET. Φόρτωσα πάλι το config και έχω τηλέφωνο μέσω 4G χωρίς την ADSL

    Παρόλα αυτά αν κάποιος ξέρει πως μπορούσε να ενεργοποιηθεί η λίστα από το menu θα ήταν πολύ χρήσιμο για να αποφύγουμε τις χειροκίνητες αλλαγές στο config
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που είναι γκρι, αν κάνεις δεξί κλικ στο σημείο και επιλέξεις το inspect element ή inspect (κάθε browser το έχει διαφορετικά) σου ανοίγει από κάτω ή δίπλα ή σε άλλο παράθυρο μια κοσνόλα και επιλεγμένο εκεί θα έχει το σημείο που είναι γκρι.

    Θα πρέπει να βρεις τις λέξεις "disable" και να τις σβήσεις και με enter θα δεις άμεσα το γκρι/ανενεργό να γίνεται ενεργό.

    Εγώ χρησιμοποιώ Edge, οπότε το έχει ως σκέτο "inspect".
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την βοήθεια, έκανα το λάθος και στο disabled έγραφα disabled=false αντί να το σβήσω.
    Λάθος λογική
    Αλήθεια στο νέο ρούτερ όλα αυτά γίνονται μόνο μέσω της διαδικασίας του inspect που περιγράφετε; Στο ΗΑ τουλάχιστον δεν ήταν κρυμμένα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #5721
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    414
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια Μαύρα
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι στο καινούργιο router μεγάλο μέρος των επιλογών είναι κρυμμένο. Ευτυχώς μπορεί ακόμα κάποιος να έχει πρόσβαση στις κρυμμένες επιλογές, ακόμα και μέσα από το configuration.

  7. #5722
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.197
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτό το chat της cosmote τι γίνεται, πήγε διακοπές; Δεν το βρίσκω πουθενά, και επίσης η φόρμα δεν φαίνεται να δουλεύει .
    καλησπερα, απο fb messanger μια χαρα εγω μιλαω αυτες τις μερες.

  8. #5723
    Εγγραφή
    06-03-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα ομάδα μήπως έχετε κάποιες οδηγίες πως να στήσω το καινούργιο ρουτερ της κοσμοτε για να δουλεύει όσο το δυνατόν καλύτερα?

  9. #5724
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    414
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια Μαύρα
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    H απενεργοποιηση του ipv6 είναι μια καλή αρχή


    https://www.adslgr.com/forum/threads...55#post7266355

  10. #5725
    Εγγραφή
    06-03-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ευχαριστώ πολύ το έκανα κάτι άλλο?? Dns άλλαξα.

    - - - Updated - - -

    Τον τελευτεο μήνα σέρνετε πάνω από 10 download με το ζόρι με δεδομένα ή όχι, μόνο ξημερώματα δουλεύει στο 40 με 50 μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι?? Με την κοσμοτε δεν βρίσκω άκρη.

  11. #5726
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    414
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια Μαύρα
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από την κατάσταση που περιγράφεις είναι σίγουρο ότι έχει πέσει κόσμος πολύς στην κεραία και γιαυτό βλέπεις μέσα στην μέρα διαφορετικές ταχύτητες.
    Αν είσαι σε τουριστική περιοχή θεωρώ από Σεπτέμβρη που θα αραιώσουν οι επισκέπτες θα διορθωθεί το πρόβλημα, αν δεν είσαι σε τουριστική περιοχή τότε μόνο η Cosmote μπορεί να δώσει λύση όταν αναβαθμίσει το δίκτυο.
    Στη δική μου περιοχή αναβάθμισαν τις κεραίες πριν 2 μήνες και έτσι βελτιώθηκε η κατάσταση, και γιαυτό αποφάσισα να βάλω το booster γιατί πιο παλιά με 4g έπιανα με το ζόρι 5 Μbps.

  12. #5727
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Louris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ το έκανα κάτι άλλο?? Dns άλλαξα.

    - - - Updated - - -

    Τον τελευτεο μήνα σέρνετε πάνω από 10 download με το ζόρι με δεδομένα ή όχι, μόνο ξημερώματα δουλεύει στο 40 με 50 μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι?? Με την κοσμοτε δεν βρίσκω άκρη.
    υπομονή όλοι λίγο πολύ έτσι είμαστε τώρα που τρέχουν τα απεριόριστα που δίνει η cosmote. Το βράδυ πετάει και το μεσημέρι αγκομαχάει.
    Από τα μέσα Σεπτέμβρη που θα λήξουν αυτά τα πακέτα θα πάρει πάλι τα πάνω του και τις πρωινές ώρες.
    Δυστυχώς αυτά είναι τα κακά της κινητής τηλεφωνίας.

  13. #5728
    Εγγραφή
    06-03-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Υπάρχει κάποια ρυθμηση που χρειαζετε να κάνω για να το βοηθήσω λίγο να στρώσει?

  14. #5729
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.288
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Nα του βαλεις κεραιες και να το πας ψηλα . Θα του κανεις μασαζ και μικρορυθμισεις μεχρι να σου σπασουν τα νευρα ....

  15. #5730
    Εγγραφή
    06-03-2019
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την κατάσταση που περιγράφεις είναι σίγουρο ότι έχει πέσει κόσμος πολύς στην κεραία και γιαυτό βλέπεις μέσα στην μέρα διαφορετικές ταχύτητες.
    Αν είσαι σε τουριστική περιοχή θεωρώ από Σεπτέμβρη που θα αραιώσουν οι επισκέπτες θα διορθωθεί το πρόβλημα, αν δεν είσαι σε τουριστική περιοχή τότε μόνο η Cosmote μπορεί να δώσει λύση όταν αναβαθμίσει το δίκτυο.
    Στη δική μου περιοχή αναβάθμισαν τις κεραίες πριν 2 μήνες και έτσι βελτιώθηκε η κατάσταση, και γιαυτό αποφάσισα να βάλω το booster γιατί πιο παλιά με 4g έπιανα με το ζόρι 5 Μbps.
    Τουριστική περιοχή Κέρκυρα αλλά είναι ντροπή να πληρώνουμε κ να μην έχουμε ίντερνετ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την κατάσταση που περιγράφεις είναι σίγουρο ότι έχει πέσει κόσμος πολύς στην κεραία και γιαυτό βλέπεις μέσα στην μέρα διαφορετικές ταχύτητες.
    Αν είσαι σε τουριστική περιοχή θεωρώ από Σεπτέμβρη που θα αραιώσουν οι επισκέπτες θα διορθωθεί το πρόβλημα, αν δεν είσαι σε τουριστική περιοχή τότε μόνο η Cosmote μπορεί να δώσει λύση όταν αναβαθμίσει το δίκτυο.
    Στη δική μου περιοχή αναβάθμισαν τις κεραίες πριν 2 μήνες και έτσι βελτιώθηκε η κατάσταση, και γιαυτό αποφάσισα να βάλω το booster γιατί πιο παλιά με 4g έπιανα με το ζόρι 5 Μbps.
    Τουριστική περιοχή Κέρκυρα αλλά είναι ντροπή να πληρώνουμε κ να μην έχουμε ίντερνετ

Σελ. 382 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 362372377380381382383384387392 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας